Post pombalino it

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-06-14 08:44 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Post pombalino it -

Wystawa przedstawia szkice autorstwa portugalskiego architekta João Santa-Rita, zainspirowane trzęsieniem ziemi, jakie nawiedziło Lizbonę 1 listopada 1755 roku, pochłonęło niemal 90 000 ofiar i zniszczyło około 85% jej zabudowy.

Była to jedna z największych katastrof ówczesnej Europy i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Lizbony, które na zawsze zmieniło jej oblicze. Odbudową miasta kierował Sebastião José de Carvalho e Melo, znany jako markiz de Pombal. Zastosował wówczas po raz pierwszy w historii rozwiązania architektoniczne odporne na wstrząsy sejsmiczne oraz metodę budowania z elementów prefabrykowanych.

Cechą charakterystyczną domów w tzw. stylu pombalino, wzniesionych na regularnej siatce szerokich ulic, było dekorowanie fasad o klasycystycznych formach ceramicznymi płytkami azulejos o uproszczonych, geometrycznych wzorach.

Analizując obecny układ urbanistyczny i efekty osiemnastowiecznej odbudowy miasta, João Santa-Rita wykonał kilkaset impresji będących refleksją nad alternatywnymi rozwiązaniami budowlanymi i przestrzennymi Lizbony. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Architektury we Wrocławiu we współpracy z Santa-Rita Arquitectos i Grupą Platforma, to zbiór szkiców wykonanych w większości na żółtych karteczkach Post-it, podkreślających impresyjny, ulotny charakter architektonicznych notatek.

João Santa-Rita: - Kolekcja rysunków prezentowanych na wystawie, których znakomita większość została naszkicowana na karteczkach Post-it, stanowi także hołd dla estetycznego bogactwa Lizbony i tych przestrzeni miasta, które jeszcze nie zostały zaprojektowane. Są to małe rysunki dla wielkiego miasta.

Wystawa „Post pombalino it. Rysunki João Santa-Rita” odbywa się pod Patronatem Honorowym Ambasady Portugalii w Warszawie oraz pod Patronatem Polsko-Portugalskiej Izby Handlowej, Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Wrocław 2016 Europejskiej Stolicy Kultury i Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Oddział we Wrocławiu.

JOÃO SANTA-RITA urodził się w 1960 roku w Lizbonie. Ukończył studia architektoniczne w Escola Superior de Belas Artes w Lizbonie (1983). Rozpoczynał pracę w biurach architektonicznych José Santa-Rita w Lizbonie i Manuela Vicente w Macau. W 1990 roku wraz z José Santa-Rita założył Atelier Santa-Rita Arquitectos. W 1998 roku otrzymał tytuł profesora Universidade Autónoma de Lisboa, prowadzi gościnne wykłady na wielu uczelniach europejskich i północnoamerykańskich, jest wiceprezydentem Portugalskiej Izby Architektów. Od 2007 roku współpracuje z polską pracownią projektową Grupa Platforma. Jego prace były prezentowane na wystawach w Belgii, Brazylii, Bułgarii, Chile, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W 2012 roku był nominowany do Mies van der Rohe Award.

RysunMuzeum Architektury we Wrocławiu
Santa-Rita Arquitectos
Post pombalino it
Rysunki  João Santa-Rita

we wtorek 25 czerwca o godzinie 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

Wystawa czynna do 8 września 2013 r.

Reklama
Zdjęcia
Post pombalino it - 4

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.