Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-09-06 19:08 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka -

Do czytania zachęcać będą ulubieni przez Wrocławian pisarze, wśród nich m.in.: Marek Krajewski, Joanna Miszczuk, Marek Dryjer, Olga Rudnicka, Vincent V. Severski, Paweł Pollak oraz Krzysztof Petek i Stanisław Karolewski.

Event rozpocznie wyjątkowa wystawa edukacyjna, której bohaterem będzie książka i jej historia. Na specjalnych wyspach ekspozycyjnych na poziomach 0 i -1 w Galerii Dominikańskiej zaprezentowane zostaną ciekawostki i rekwizyty związane z dziejami książki, począwszy od tabliczek glinianych, aż po współczesne książki elektroniczne.

Na wystawie będzie można zobaczyć, jak wyglądało pierwsze pismo obrazkowe i jak ewaluowało aż do pisma współczesnego, dowiedzieć się jak zmieniały się materiały i narzędzia, którymi pisano, oraz jak wyglądała pierwsza prasa drukarska.

Dla Bibliofilów nie lada gratką będą unikatowe książki ekskluzywne pochodzące z Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley, Faksymile Ksiąg Pelplińskich z Wydawnictwa Orbis Pictus oraz książki wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Nie zabraknie również Starych Druków użyczonych przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Na jednym ze stoisk będzie można poczuć się jak w XV wiecznej pracowni druku, pełnej drzeworytów i pieczęci. Zasady działania zrekonstruowanej przez siebie prasy Gutenberga przedstawi Tadeusz Grajpel z Pracowni Technik Drzeworytniczych. Galeria Dominikańska przygotowała również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

W dniach 14 -15 września oraz 21-22 września odbędą się warsztaty kaligrafii polskiej i japońskiej, warsztaty czerpania papieru, kursy szybkiego czytania oraz liczne prezentacje, z których dzieci dowiedzą się na czym polega alfabet Braille’a oraz jak powstają tłumaczenia i ilustracje do książek. W ramach cyklu spotkań: „różne zawody czytają” do wspólnego spędzania czasu w towarzystwie książek, będą zachęcać piłkarze WKS Śląsk Wrocław oraz strażak, tancerka baletowa, pielęgniarka, antykwariusz i podróżnik.

Przez cały czas trwania akcji, w godz. 10: 30 – 19:00 będzie można skorzystać z punktu „Nowe Życie Książki” – wielkiej, bezpłatnej wymiany przeczytanych książek.  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - to słowa wybitnej polskiej poetki Wisławy Szymborskiej. Galeria Dominikańska zaprasza wszystkich do odwiedzenia wystawy i wspólnej czytelniczej zabawy!

„Moda na książkę. Od tabliczki glinianej do e-booka”
od 13.09 do 22.09.2013r. w Galerii Dominikańskiej

Szczegóły na: www.galeria-dominikanska.pl


Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.