Wulkany w Jeleniej Górze! (Zdjęcia)

Piotr Słowiński | Utworzono: 2014-01-01 12:33 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Piotr Słowiński

Choć miasto leży na obrzeżu granitowych Karkonoszy, które z wulkanami nie mają nic wspólnego, to jednak kratery sprzed około 300 milionów lat zostały odkryte w okolicach dzielnicy Grabarów. Nie są wielkie, ale zachowały się nawet ślady po ich wybuchach.

Jan Wieczorek, badacz geologicznej przeszłości regionu mówi, że w Jeleniej Górze można bez trudu znaleźć tzw. bomby wulkaniczne, czyli kawałki skał wyrzucone z wulkanu:

By dotrzeć do kraterów wulkanicznych w Jeleniej Górze wystarczy kilkudziesięciominutowy spacer. Znajdują się w okolicach Grabarowa, na północ od obwodnicy Jeleniej Góry w lesie, albo na prywatnych gruntach, ale są łatwo dostępne.

ZOBACZ: Jedyny taki wulkan w Polsce k. Złotoryi

Jan Wieczorek podkreśla, że jeleniogórskie wulkany nie są tak imponujące jak te w okolicach Złotoryi, są jednak dowodem, tak jak żyła bazaltowa w Śnieżnych Kotłach, na aktywność wulkaniczną tej części Dolnego Śląska:

Wieczorek postuluje, by jeleniogórskie wulkany znalazły się na trasach wycieczek, szczególnie szkolnych, bo nie ma tam ani kopalni, ani rezerwatów i właściwie można dotknąć historii geologicznej regionu i własnymi rękami dotknąć bomby wulkanicznej.

ZOBACZ: Akcja Reakcja przy wygasłym wulkanie


Wyświetl większą mapę

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ (KLIKNIJ)

REKLAMA
Reklama