Małe sądy znów będą działać

Piotr Słowiński | Utworzono: 2014-01-24 15:13 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. archiwum. prw.pl

Zlikwidowane małe sądy będą mogły znów działać  - taką nadzieję daje decyzja, jaką podjął Sejm.

Na Dolnym Śląsku dotyczy to sądów m.in w Lwówku Śląskim i Kamiennej Górze. Wicestarosta kamiennogórski Tadeusz Rycharski mówi, że po miesiącach protestów i monitów, to duży sukces przede wszystkim mieszkańców powiatu:

Ustawa, to projekt prezydenta Bronisława Komorowskiego. Sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkałych przez 50 tys. osób,  gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd może powstać też tam, gdzie mieszka mniej ludzi, ale roczna liczba spraw też musi wynosić minimum 5 tys.

Oznacza to, że spośród 79 zniesionych sądów kryterium obligatoryjnego przywrócenia spełnia 41, zaś kolejne 17 spełnia kryterium fakultatywnego przywrócenia. Co stanie się zatem np. w Wołowie?

W wołowskim sądzie od kilku miesięcy odbywają się tylko te najważniejsze rozprawy. Wszystko w związku z zamianą placówki na sąd zamiejscowy Środy Śląskiej. Sędziowie twierdzą, że reforma Gowina jest nieważna i odstąpili od wydawania wyroków. Pracownicy sądu dowożeni są z Wołowa do Środy Śląskiej taksówką.

ZOBACZ: Taksówką do sądu na Twój koszt

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama