Ocalić od zapomnienia Pawilon (Zobacz)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-02-20 10:09 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Marek Zoellner

Zabytkowa, ponad stuletnia budowla zaprojektowana przez Hansa Poelziga została stworzona na cele wystawiennicze, jednak dość krótko pełniła taką rolę. Teraz obiekt przechodzi gruntowną modernizację, dzięki niej Pawilon nie tylko odzyska dawny blask, ale także zostanie uratowany przed zniszczeniem.

Historyk Grzegorz Grajewski, który czuwa nad pracami przypomina, że konstrukcja powstawała w pośpiechu.W latach 50-tych Pawilon stał się zapleczem Wytwórni Filmów Fabularnych. Były tam pracownie, warsztaty i stołówka.

Obecnie obiekt należy do Muzeum Narodowego. Otwarcie po remoncie planowane jest na przyszły rok.

Rys historyczny:

Pawilon Czterech Kopuł, zaprojektowany przez wybitnego architekta Hansa Poelziga i wybudowany w latach 1912-1913, jest częścią kompleksu wystawienniczego wokół Hali Stulecia. Pierwotnie pełnił funkcję ekspozycyjną – w 1913 roku otwarto tam wystawę historyczną upamiętniającą 100 rocznicę zwycięstwa na Napoleonem. W 2006 roku, jako jeden z elementów terenów wystawowych przy Hali Stulecia, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2009 podpisana została umowa notarialna użytkowania, w wyniku której Muzeum Narodowe we Wrocławiu przejęło od Wytwórni Filmów Fabularnych Pawilon Czterech Kopuł.Posłuchaj reportażu:

Pawilon Czterech Kopuł na zdjęciach:

Zdjęcia wykorzystane do ilustracji tekstu pochodzą ze strony pawilonczterechkopul.pl.

Zobacz również:

Cykl reportaży "Ocalić od zapomnienia"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama