W Teatrze Wyobraźni

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-04-01 10:27 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. Justyna Chybalska

Wyjątkowy spektakl odbył się na deskach Teatru Kameralnego. Przedstawienie pt. "Dzieci z Bullerbyn" było adresowane do dzieci niewidomych i głuchoniemych. Mogli oni także współtworzyć sztukę, biorąc aktywny udział w przygotowaniu scenografii. Dla niewidomych widzów przygotowano jeszcze jedną niespodziankę. Tuż przed rozpoczęciem spektaklu mogli oni spotkać się z jego aktorami oraz reżyserem. Artyści przedstawiali się, charakteryzowali swój wygląd, mówili także krótko o swojej roli oraz odpowiadali na mnóstwo pytań od najmłodszych. Najwięcej z nich dotyczyło profesji aktorskiej. Młodych widzów interesowało przede wszystkim jak długo aktorzy uczyli się tekstu oraz co trzeba zrobić, by rozpocząć karierę na scenie. 

Samo przedstawienie na podstawie powieści popularnej szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren bardzo przypadło do gustu młodym odbiorcom. Blisko dwustu widzów bardzo emocjonalnie odbierało przygody Lisy, Lassego i Bossego oraz ich przyjaciół, w role których wcielili się aktorzy Teatru Polskiego. Ci ostatni zadbali także o odpowiednią interakcję z widownią. Niezwykle istotną rolę w odbiorze spektaklu odrywali także wyspecjalizowani lektorzy. Widzom głuchym i niedosłyszącym pomagał w tym tłumacz języka migowego, który przez cały spektakl był na scenie.  Odbiorcy niewidomi i niedowidzący korzystali natomiast ze specjalnych odbiorników radiowych, przez które słuchali audiodeskrypcyjnego komentarza, wzbogacającego odbiór przedstawienia o ważne opisy.

Impreza to część projektu "Teatr Wyobraźni" finansowanego przez Urząd Marszałkowski. Była to także wrocławska inauguracja audiodeskrypcji i tłumaczenia migowego dla niesłyszących teatrze. W sumie takich spektakli na Scenie Kameralnej będzie w tym sezonie sześć. Już wkrótce zaplanowano pokaz "Dziadów", które również będą w pełni dostosowane dla widzów z dysfunkcjami słuchu i wzroku.

 

Posłuchaj:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama