Czworo nowych profesorów

Leszek Mordarski | Utworzono: 2014-04-01 13:59 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył im dziś akty nominacyjne. Tzw. "belwederskim" tytułem mogą się od dziś posługiwać Urszula Pasławska z Uniwersytetu Przyrodniczego, Dariusz Buraczewski z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Tomasz Cichorek i Krzysztof Rogacki obaj z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Urszula Pasławska w 1989 uzyskała dyplom lekarza weterynarii na Akademii Rolniczej we Wrocławiu i od tego czasu pracuje na tej uczelni. Zajmuje się głownie kardiologią weterynaryjną oraz chorobami układu krążenia psów, kotów i koni. W ubiegłym roku została szefem Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Przyrodniczego

Tomasz Cichorek oraz Krzysztof Rogacki zajmują m.in. arsenem w Oddziale Badań Magnetyków, gdzie trwają poszukiwanie nowych materiałów funkcjonalnych. Powstają tam też monokryształy. Prowadzą badania nadprzewodnictwa w temperaturach ciekłego helu czyli czyli blisko zera absolutnego. Prowadzą eksperymenty prowadzące do odkrycia związku nadprzewodzącego w temperaturze pokojowej.

Dariusz Buraczewski ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2003 roku obronił doktorat wyróżniony nagrodą Prezesa Rady Ministrów. W 2004 roku został laureatem nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodych matematyków przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się analizą harmoniczną w głownie teorią rekursji statystycznej.

Marek Waligóra

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama