Juwenalia: Kanapki i soki na początek

Sylwia Jurgiel, Leszek Mordarski | Utworzono: 2014-05-05 12:18 | Zmodyfikowano: 2014-05-05 12:43
A|A|A

fot. Marek Zoellner (Radio Wrocław)

Studenci będą się bawić na koncertach i spotkaniach. Mają dyspensę na naukę, a gospodarz uczelni, Tadeusz Więckowski, oficjalnie oddał im Politechnikę na czas święta:

Studenci wrocławskiej uczelni zamierzają dobrze wykorzystać Juwenalia, zwłaszcza, że - jak mówią Radiu Wrocław święto jest wręcz niezbędne:

Juwenalia na Politechnice Wrocławskiej potrwają do 10 maja. W czasie imprezy zaplanowano targi kultury, konkurs fotograficzny, warsztaty i pokazy artystyczne. W czwartek ulicami miasta przejdzie kolorowy juwenaliowy pochód.

Czapka studencka
Czapka studencka
czyli dekiel
Czapka studencka, czyli dekiel. Do ich noszenia uprawniało członkostwo w studenckiej korporacji. Historia Akademickich Korporacji jest długa i bardzo bogata. Pierwsze stowarzyszenia pojawiły się w XII wieku na uniwersytetach w Bolonii i Paryżu. Moda z zachodu dość szybko przywędrowała do naszej części Europy - związki żaków a z nimi dekle pojawiły się w Krakowie potem we Wrocławiu i innych miastach. Po II wojnie światowej na Uniwersytecie Wrocławskim każdy wydział miał inny kolor czapki - na architekturze dla przykładu dekle były granatowe z pomarańczowym otokiem. Tradycja noszenia studenckich czapek gwałtownie zanikła po roku 1968 czyli po studenckich protestach - zwyczaj zmarł nie tylko w Polsce.

Poniżej zdjęcia z wrocławskich Juwenaliów z ubiegłego roku:

JUWENALIA
Zwyczaj studenckiego świętowania przywędrował do Polski z zachodu wraz z modą na tworzenie Akademickich Korporacji. Pierwsze korporacje powstały przy Akademii Krakowskiej i tam też pojawiły się pierwsze "Igrzyska Młodzieńców", czyli "Juvenalia". Święto Studentów rok rocznie odbywało się w Krakowie już od XV wieku. W powojennym Wrocławiu studenckie święto nazywano "Żakinadą". Pierwsze, w czasie Dni Wrocławia, zorganizowano w 1956 roku.

11 lat później w czasie Żakinady'67 doszło do tragicznego zdarzenia; na uczestników święta na Wzgórzu Partyzantów zawaliła się kamienna balustrada. Stało się to (wygodnym dla władz) pretekstem do odwołania imprezy w następnym roku. Protesty studenckie w 1968 roku przelały się przez całą Europę. We Wrocławiu zamiast Żakinady odbyła się wtedy (bardzo ograniczona w formie) Wiosna Studentów Wrocławia. Od 1969 roku studenckie święta nie miały już ogólnowrocławskiego charakteru - organizowały je poszczególne uczelnie. Na nowo tradycja Juwenaliów, obejmujących całe miasto (połączonych z przekazaniem żakom kluczy do bram miasta) pojawiła się w maju 1991 roku.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama