Burzą w uzdrowisku! Ludzie na bruk?

Piotr Słowiński | Utworzono: 2014-05-06 07:44 | Zmodyfikowano: 2014-05-08 12:07
A|A|A

Mieszkańcy budynku przy Prusa 1 właśnie dostają od samorządu wypowiedzenia lokali. W sumie to kilkanaście rodzin, z czego kilka w lokalach socjalnych, ale większość w komunalnych.

Władze Świeradowa-Zdroju zdecydowały się wyburzyć budynek mieszkalny w strefie uzdrowiskowej i przesiedlić z niego kilkanaście rodzin. Problem w tym, że gmina zrezygnowała z planów budowy mieszkań komunalnych i lokatorów chce przenosić do mieszkań wynajętych od prywatnych właścicieli.

Eugenia Kosewska boi się, że na skutek tej operacji wyląduje na bruku:

Burmistrz Świeradowa-Zdroju, Roland Marciniak zapewnia, że jeśli gmina nie znajdzie lokali komunalnych dla najemców z przeznaczonego do wyburzenia budynku przy Prusa 1, to po roku podpisze z nimi nowe umowy. - Nadal pozostaną najemcami gminnymi – mówi.

Tymczasem budynek, z którego zostaną wysiedleni zostanie wyburzony a teren sprzedany. Burmistrz podkreśla, że wymaga on około miliona złotych nakładów. Sprzedaż ziemi może natomiast przynieść do budżetu znaczne dochody, bo w atrakcyjnych częściach Świeradowa ceny dochodzą nawet do kilkuset złotych za metr kwadratowy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~turysta
2014-06-01 21:22:12
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
No i dla kolegi blokers to normalne, że bierzesz kredyt na całe życie na mieszkanie i oddajesz 2 krotnie więcej. Fajnie, że jesteś zaradny ale są różne sytuacje w życiu i każdemu może się noga powinąć i wcale nie z jego winny to dopiero wtedy poczujesz jak cie potraktują jak zwykłego śmiecia. Nikt się nie liczy z człowiekiem w tym kraju o inwestycji pod te tereny już dawno pomyślano bo przyniesie kasę i pewnie nie jeden urzędas był już odpowiednio za to nagrodzony i z korumpowany, ale o mieszkańcach jak zawsze nikt nie pomyślał i tylko co mogli zapewnić to wepchać ich do prywatnych mieszkań bo trzeba coś z nimi zrobić później przyjdą wybory może się zmieni władza niech oni się martwią co z nimi dalej bo my już swoje pieniądze wzięliśmy i takie są realia tego chorego państwa. Fajnie, że coś się inwestuję, ale w cywilizowanym kraju nie może tak być. Równorzędnie powinna iść do tego inwestycja pod mieszkania komunalne, a przypuszczam, że jak gminna nie ma żadnych takich mieszkań to nawet jeszcze nie ma żadnego planu co z tym dalej zrobić i tylko odbijanie piłeczki od problemu zapewniając, że coś się zrobi i żeby nikt się nie martwił byle się pozbyć ludzi z tych terenów, a później jakoś będzie.
~turysta
2014-06-01 20:46:46
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 0
a
~alakola
2014-05-11 00:20:41
z adresu IP: (84.84.xxx.xxx)
Ocena: -2
Cieszcie się drodzy mieszkańcy tej rudery, że burmistrz o Was myśli gdzie Was pomieścić i robi co w jego mocy. Każdy jest kowalem własnego losu, z tą dewizą życiową wszyscy startują w dorosłe życie,krótko mówiąc jak się pościelisz tak się wyśpisz. Ludzie nieudolni życiowo są po prostu bezdomni lub mieszkają w przytułkach ,noclegowniach albo dorosłe dzieci się o nich troszczą biorąc pod swój dach.Natomiast chorzy też nie są przez państwo polskie opuszczeni bo są Domy Pomocy Społecznej itp. instytucje. Więc nie ma co narzekać ,trzeba znależć swoje miejsce na ziemi. Naprawdę mało jest przypadków, że wyjścia nie ma.Wszystko zależy od całego naszego życia!!!!
~obiektywny
2014-05-07 23:08:33
z adresu IP: (80.54.xxx.xxx)
Ocena: 0
Hotele? Sprawdź drogi Panie jakie wpływy są do budżetu miasta z tego tytułu .
~Mieszkanka z cudem krainy
2014-05-07 17:27:35
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -2
A jakie chcesz mieć atrakcje dla ludzi młodych? Ja jestem młoda i uważam ze w mieście jest wiele atrakcji ( chce pojezdzic z dziecmi na rowerze- jade w gory, do lasu , na single, terenow nam nie brakuje), chce pograc w tenisa, pilke nozna czy tez pojezdzic na desce to akurat syn, tez jest gdzie bo na orlikach. Chce pograć w mini golfa idę na mini golfa. Naprawdę trzeba umieć spędzać czas i doceniać to co sie ma. Ludzie z kraju i z zagranicy przyjeżdżają bo nie maja tego co my ale tak to już jest ze obcy docenia a swój niczego nie widzi. W sumie sie nie dziwie ludzie rożne zainteresowania maja, widać dla ciebie mieszkańcu atrakcja jest trzymanie kufla piwa w barze więc idź do pubu pod orłem, idź do cofeiny , idź do nowo otwartej piwialni co to w swojej ofercie ma piwa regionalne. Jeśli szukasz takiej atrakcji to przybywa ich coraz wiecej na szczęście bo faktycznie aż żal serce ściska widząc w dzień tłumy na zdrojowej a wieczorem wielkie pustki bo niestety nasi lokalni przedsiębiorcy wola sprzedawać na zdrojwej majtki, biustonosze i tania chińska odziez a niestety klient wymaga czegoś wiecej, restauracji czynnych do 22.00 i dluzej, kawiarenek, pubow. A tego nie ma. Życie i czas pokaże. A może atrakcji takich jak kino czy teatr chcesz? Przykro mi mamy za mało mieszkańców tj potencjalnych klientów by tego typu działalność utrzymała sie w mieście. Wracając do atrakcji kufel w pubie, chcesz by tak było a jak już będzie to nie pójdziesz bo będziesz marudzil ze piwo za drogie i Wolisz w biedronce kupić bo za jedno w pubie będziesz miał dwa w biedronce i tacy to już malkontent jestes. Na zakończenie zapraszam do korzystania z uroków naszej cudnej małej mieściny w której oczywiście nie wszystko jest idealne ale gdzie jest tak wszędzie ładnie idealnie i cacy. Nie ma takich miejsc bo ludzi nie ma idealnych. Popatrz najpierw sam na siebie a potem oceniaj innych. A co do oblozenia hoteli to jesteś w błędzie. Wielkim błędzie. Wyjdz na spacer z żona z psem z dziećmi i popatrz chociażby na zapalone światła w oknach hoteli pensjonatow, szarej strefy tez , na zajęte miejsca parkingowe pod hotelami czy pensjonatami. Ludzie byli, są i będzie ich jeszcze wiecej. Mój pracodawca ma zapewnione oblozenie na najbliższe 4 lata, moze twój nie jest tak zaradny jak mój . A moze jest , tylko Ty zleinterpretujesz pewne zjawiska w mieście. Obserwuj nadal i wyciągają wnioski ale nie tak pochopnie.
~mieszkaniec
2014-05-07 12:45:59
z adresu IP: (79.190.xxx.xxx)
Ocena: 1
Do tubylca. To ty nie znasz tematu gdyż chyba jesteś zagorzałym zwolennikiem burmistrza, i wszystko co on robi jest dobre. Budynek się sypie, dla tego gdyż jak chciano wcześniej kupić mieszkania to nie można było., więc w nie swoje mieli inwestować!!! Jeżeli chcesz aby byli turyści to trzeba robić porządek ze ściekami i paleniem w piecach brunatem, a nie wysiedlać ludzi i budować hotele w których i tak nie ma pełnego obłożenia. Poza tym Świeradów zaczyna być wioską z hotelami bez atrakcji dla ludzi młodych.
~Wolność Monarchia
2014-05-07 10:51:30
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tubylec, może Ciebie na bruk? Zobaczymy jak zaskomlisz i będziesz płakał, kwilił i płaszczył się, że nie masz gdzie mieszkać?! BRAK WAM CZŁOWIECZEŃSTWA URZĘDASY!
~tubylec
2014-05-07 07:41:52
z adresu IP: (80.54.xxx.xxx)
Ocena: 4
Ludzie co wy za bzdury opowiadacie. Jak nie znacie tematu to nie uprawjajcie hejterstwa. Blok się sypie, nie opłacalne są remonty. W Świeradowie akurat Burmistrz jest bezpartyjny i nie ma nic wspólnego z komuchami. Nie chcę bronić gościa Ale robie rachunek sumienia i widzę jak wyglądał świeradów 10 lat temu a jak wygląda teraz. Postęp jest ogromny, ofert pracy w hotelach na budowach dużo. Tylko trzeba chcieć. Jak uważa ktoś że jest lepiej w sąsiednich gminach to się tam przeprowadźcie. Jeszcze nigdy w Świeradowie nie było tak dużej ilości turystów jak jest teraz i taki jest cel.
~Wolność Monarchia
2014-05-06 23:11:48
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 1
Ja się pytam kiedy oderwiemy tą postkomunistyczną swołocz od władzy? NIEDŁUGO WYBORY! Zagłosujmy na ludzi, którzy nigdy nie byli w rządzie i są na 1 miejscach list! (BO NIE MA JEDNOMANDATOWYCH OKRĘGÓW WYBORCZYCH JAK W WIĘKSZOŚCI KRAJÓW EUROPEJSKICH!) Zaryzykujmy! Ci co tu żrą chochlą, choć gar już prawie pusty, nie zrobili nic po 89, więc tym Panom podziękujmy! PEWNEGO DNIA PRZY PRAWDZIWEJ POLSKIEJ WŁADZY, KAŻDY PRAWDZIWY POLAK, DOSTANIE KAWAŁEK ZIEMI NA SWÓJ UŻYTEK! TRZEBA POKAZAĆ: SIŁĘ I ZWARTOŚĆ, STRAJK GENERALNY OPÓŹNIONY O 33 LATA.
~blokers
2014-05-06 20:44:55
z adresu IP: (93.186.xxx.xxx)
Ocena: -3
A dlaczego ma budowac blok komunalny? Ja musialam zadluzyc się w banku na 30 lat zeby kupić sobie mieszkanie w blokach. Mam do splaty rate kredytu i oplacam czynsz i do glowy mi nie przyszlo by isc do urzedu po mieszkanie komunalne. A dla przykladu wybudowanie bloku komunalnego dla 18 rodzin , mieszkanie max 60 m2 , srednia cena 3,5 tys za m2 to 3,7 Mln zl. Czy przyszlych lokatorow stav by było na lacenie czynszu ktory pewnie nie bylby maly bo stopa zwrotu inwestycji itp itd. Fakt nowy budynek to przez 10 lat placiiby moze tylko fundusz remontowy i media ale zawsze to wiecej niz placa teraz. Mieszkancy budynku mIeskaja w tragicznych warunkach i dziwie się ze odgrazaja się ze po ich. Trupie gmina sprzeda, z tego co slyszalam to maja zapewnione mieszkania na blokach i to w o wiele lepszym standardzie niz teraz obecnie zyja, niektorzy to nawet dostana mieszkania w nowo wybudowanym budynku a placicc beda tak jak dotychczas pewnie ale to nie moja sprawa. I nie wierze ze nie wiedza gdzie ida bo sama po sasiedzku widzialam jak przyjezdzaja z urzednikami i wybieraja mieszkania.
~Zbyszek
2014-05-06 20:14:40
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 2
W Szklarskiej Porębie też "wysiedlili" ludzi z budynków ,żeby je sprzedać.Dwa Puchary Świata kupców nie nagaiły.Budynki stoją zabite dechami i niszczeją,z resztą tak jak zabytkowa huta "Julia",tylko tyle ,że choć to też zabytki,to nikt o nie nie pisze petycji....
~TAURUS
2014-05-06 17:36:50
z adresu IP: (213.195.xxx.xxx)
Ocena: 0
Cwaniacy skupują tereny a i tak tam nic nie wybudują. Poczekają z 5-10 lat i wtedy to będzie kasa. O ile mi wiadomo Świeradów nie ma aż tak dużego obłożenia z NFZ żeby aktualna baza nie wystarczyła. Podpierają się kontraktami z niemiecką kasą chorych ale nie gmina a sanatoria.
~jaskier
2014-05-06 16:12:00
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 2
ale jaja Sprzedawać z ludźmi to już normalne w tym czymś co nazywa się Polska we wsi Żarki Średnie podobna sytuacja była sprzedali razem z mieszkańcami i NIKT już nie mieszka złodzieje zrobili swoje prawda kiszonka jest i śmietnik czyli zgodnie z prawem pewnie
~Piotr
2014-05-06 15:58:19
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 2
Burmistrz nie pomyślał o mieszkaniach komunalnych ale o zyskach ze sprzedaży już tak, wiedział że jest potrzeba takich mieszkań nie od dziś. Skoro sprzedaje ziemie za duże pieniądze w centrum miasta to niech wybuduje za to blok komunalny.
~Lenin
2014-05-06 12:12:08
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 5
Do prywatnych mieszkań!?,a póżniej i tak na bruk!!!!!? KOMUNIŚCI TAK NIE ROBILI!!! Jak się nie ma pieniędzy,to się nie zaczyna niczego!!!!