RADIO WROCŁAW Z KOLARZAMI

Marek Obszarny | Utworzono: 2014-05-07 15:41 | Zmodyfikowano: 2014-05-13 20:58
A|A|A

fot. MTB

Od 15.00 DOLNOŚLĄSKI ROZKŁAD JAZDY RADIA WROCŁAW wraz z kibicami aktywnie czekał na wielki finisz przy STADIONIE MIEJSKIM we Wrocławiu.

Zanim jednak o zmaganiach kolarzy i bogatym programie imprezy - kilka słów przypomnienia o historii GRUPIY WYSZEHRADZKIEJ. V4, bo tak jest też w skrócie nazywana, powstała w lutym 1991r., a jej członkami są: Czechy, Polska, Słowacja i Węgry. Na początku ten nieformalny związek czterech państw EUROPY ŚRODKOWEJ stawiał sobie za cel wzmacnianie demokratycznych przemian w naszej części Europy oraz wzajemne wspieranie się w dążeniach do przyjęcia do struktur UE i NATO. Obecnie GRUPA WYSZEHRADZKA stanowi forum wymiany doświadczeń i poglądów oraz miejsce wypracowywania wspólnego stanowiska w najważniejszych kwestiach dotyczących regionu i całej Unii Europejskiej. Ważnym zadaniem V4 jest budowanie stabilności gospodarczej i politycznej Europy Środkowej, jak również wspieranie i promowanie wspólnoty kulturowej, nauki i edukacji.

Trasa tegorocznego Wyścigu Kolarskiego Grupy Wyszehradzkiej prowadzi z Polkowic do Budapesztu, a podzielona została na 5 etapów rozgrywanych w każdym kraju: w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Pierwszym z nich był właśnie etap do Wrocławia.
Wielkie ściganie rozpoczęło się o 15.00 startem honorowym w Polkowicach, który nastąpił po uroczystej prezentacji zawodników i ekip. Z Polski w zawodach biorą udział: CCC Polsat Polkowice, BDC MarcPol Team, ActivJet, Team Wibatech oraz Mexller. Czechy, Słowacja i Węgry wystawiły również swoje ekipy (razem 18 zespołów), więc dalsza rywalizacja zapowiada się pasjonująco. Peleton został pożegnany w strugach ulewnego deszczu przez liczne grono kibiców, wśród których znaczną grupę stanowiły dzieci i młodzież. Właśnie dla nich organizatorzy przygotowali wcześniej na POLKOWICKIM RYNKU wiele atrakcji poprzedzających start I ETAPU.

Kolarze - po przejechaniu blisko 170 km - wpadli ok. 18.45 na metę usytuowaną na Al. Śląskiej koło Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Pasjonujący etap z bardzo długą ucieczką wygrał, finiszując z peletonu, ERIK BASKA z DUKLA TRENCIN TREK , drugi był JIRI HOCHMANN z z DUKLA PRAHA a trzeci – najlepszy z POLAAKÓW – ARTUR DETKO z grupy MEXLLER
Po dekoracji zwycięzców na scenie rozpoczął się koncert formacji LAO CHE.

Finisz i meta kolarskiego wyścigu na Stadionie Miejskim oraz koncert były oczywiście kulminacyjną częścią sportowego wtorku na Dolnym Śląsku, ale - oprócz tych wydarzeń - już od rana także wrocławski stadion tętnił życiem.
Od 10.00 trwał ELIMINATOR SPORTOWY dla dzieci i młodzieży ze szkółek kolarskich czyli ROWEROWE OTWARTE MISTRZOSTWA WROCŁAWIA. Ciekawe były zajęcia dla najmłodszych: Clown Show i zawody na rowerkach biegowych. Po 14.00 rozegrano zawody Eliminatora Sportowego dla amatorów, także w kategorii Masters. Dużym zainteresowaniem cieszył się WROCŁAWSKI TEST SPRAWNOŚCI, czyli zawody na trenażerach kolarskich TACX, które kończyły się uzyskaniem certyfikatu przez uczestnika próby. Odbyła się także sesja TOŻSAMOŚĆ GRUPY WYSZEHRADZKIEJ z udziałem gości z państw V4 i szefa dyplomacji RP Radosława Sikorskiego, który także znalazł czas na mini-wyścig kolarski ze swym udziałem.

Za nami bardzo udana impreza sportowa i pozostaje z nadzieją czekać na kolejną edycję WYŚCIGU KOLARSKIEGO GRUPY WYSZEHRADZKIEJ już w 2015roku.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama