Służby przygotowane na wielką ulewę

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-05-15 19:50 | Zmodyfikowano: 2014-05-15 21:30
A|A|A

Fot. Bidgee/Wikipedia

Najwięcej, bo nawet do stu litrów na metr kwadratowy może spaść na Śląsku, na Opolszczyźnie do 80 litrów. Na Dolnym Śląsku ulewny deszcz ma pojawić się w kotlinie kłodzkiej - tam lokalnie może spaść do 50 litrów. Deszcz będzie padać także we Wrocławiu, ale zdecydowanie mniej niż na wschodzie i południu regionu. Jacek Drabiński z RZGW przekonuje, że prace modernizacyjne prowadzone we wrocławskim węźle wodnym nie mają obecnie wpływu na bezpieczeństwo powodziowe.

Specjaliści nie spodziewają się kataklizmu. Służby są przygotowane na różne scenariusze, wały przeciwpowodziowe są patrolowane, na razie jednak nie ma potrzeby mobilizowania większych sił. Robert łazik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o prognozie na najbliższe godziny.

- Prace na wałach są ukończone w 90 procentach. W kilku miejscach są za niskie o kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów. Jeśli będzie trzeba zostaną uzupełnione workami z piaskiem. Wały są jednak już wszędzie dodatkowo wzmocnione wewnątrz, więc nie ma możliwości, żeby się przerwały pod naciskiem wody. Do tego każda z firm wykonująca roboty dostała specjalne instrukcje - mówi Robert Wierciński z Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.

Służby są na bieżąco informowane o sytuacji pogodowej. Zbiorniki retencyjne powiększają rezerwy na wypadek dużych opadów.

 

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama