Nauczą się ratować życie

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-05-26 09:58 | Zmodyfikowano: 2014-05-26 10:11
A|A|A

Pokaz ratownictwa zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie

Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc” to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku. Co roku biorą w nim udział przedstawiciele ok. 50 szkół gimnazjalnych i średnich. O randze imprezy świadczy fakt, że wspiera ją co roku jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich. W pierwszej części młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznym zadaniem, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej  (przywracaniu akcji serca i oddychania). Co ważne, w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego.

W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzony zostanie pokaz ratowniczo-gaśniczy.

Do 30 maja trwa rejestracja elektroniczna chętnych drużyn szkolnych. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl. Do 23 maja maja druk zgłoszenia można wysłać również pocztą, poprzez e-mail (info@turniejpierwszapomoc.pl)  lub faksem (74 872 53 08).

Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy w tym roku objęli m.in. Beata Pawłowicz (Dolnośląski Kurator Oświaty, Jakub Szulc (Poseł na Sejm RP), Barbara Zdrojewska – (Przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Cezary Przybylski  (Marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Smolarz – Wojewoda Dolnośląski, Tomasz Kiliński (Burmistrz Nowej Rudy) oraz dr nauk med. Roman Szełemej (Prezydent Wałbrzycha).

Słowo od Juliana Golaka - przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XII Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc:

„Jeżeli od dziecka będziemy regularnie wpajać  młodym  ludziom zasady udzielania pomocy ofiarom nagłych zdarzeń losowych, to przeszkolone  dziecko w razie potrzeby  takiej pomocy udzieli.
Decydujące dla życia człowieka jest najczęściej pierwsze 10-15 minut  po wypadku (zanim przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego), należy wtedy z determinacją udzielać pomocy poszkodowanemu człowiekowi według wyuczonych zasad. Od dwunastu lat mam zaszczyt przewodniczyć pracom komitetu  organizacyjnego, który przygotowuje turnieje wiedzy  „Pierwsza Pomoc”. Bardzo się cieszę, że każdego roku uczestniczy  w nich tak wielu młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.”

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama