Piorun uderza w ciężarówkę (WIDEO)

Justyna Kościelna | Utworzono: 2014-05-28 17:29 | Zmodyfikowano: 2014-05-28 17:34
A|A|A

fot. screen z YT

Film trafił do sieci we wtorek i już ma kilka tysięcy wyświetleń. Został nagrany prawdopodobnie podczas wczorajszej nawałnicy, która przeszła nad Dolnym Śląskiem.

CZYTAJ KONIECZNIE: Paraliż Wrocławia. Miasto tonie po ulewach (ZDJĘCIA, FILMY)

Niestety, dużo mniej szczęścia miał 21-latek, którego we wtorek w czasie burzy na polu w gminie Grębocice k. Polkowic uderzył piorun. Mężczyzna zmarł. Był z dwoma kolegami - jeden trafił do głogowskiego szpitala, drugi - na oddział kardiologiczny Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. Specjaliści stwierdzili u niego poważną arytmię serca.

O niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych rozmawialiśmy w Radiu Wrocław w ubiegłym tygodniu. Dziś dokładnie wiemy, jak powstają wyładowania, możemy przewidzieć, kiedy zacznie grzmieć i błyskać, ale nie zawsze pamiętamy o własnym bezpieczeństwie. Nie zawsze jesteśmy też w stanie je sobie zapewnić.

Dr Krystian Chrzan z Politechniki Wrocławskiej przypominał, że przede wszystkim trzeba unikać drzew i  innych samotnych wysokich obiektów:Gdy sobie spacerujemy po otwartej przestrzeni, to my jesteśmy tym najwyższym obiektem "ściągającym" pioruny. Co zrobić, gdy już włosy prawie stają dęba a do najbliższych budynków daleko?

Trzeba przykucnąć a nawet się położyć, radzi dr Chrzan:W domu, gdy jest piorunochron i ochrona przepięciowa, to teoretycznie pioruny nam nie groźne. Ale fachowcy radzą aby jednak kosztowny sprzęt wyłączać i w czasie burzy laptopów z cennymi danymi nie ładować.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama