Niepełnosprawny system wsparcia (AKCJA REAKCJA)

Piotr Słowiński | Utworzono: 2014-05-29 08:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-29 08:55
A|A|A

Fot. HollygroveTaxiWheelchair/Wikipedia

Akcja Reakcja Radia Wrocław (POSŁUCHAJ)

Osoby niepełnosprawne zgłaszają, że sposób dzielenia pieniędzy przeznaczonych na ich potrzeby, na poprawę jakości ich życia, jest mówiąc delikatnie, daleki od doskonałości:Czy to oznacza, że pieniędzy na ten cel już nie ma? Czy dlatego ten chłopiec nie może dostać dofinansowania?Co na to urzędnicy dzielący środki na pomoc dla niepełnosprawych? Czy oni widzą te niedomagania. Na zdrowy rozum trudno przecież uznać za uzasadnione, że jak komuś oznaczono śmietniki by mógł segregować śmieci, to nie dostanie białej laski przez trzy lata, gdyby mu się stara złamała?Jeleniogórski przedsiębiorca Wojciech Chadży, który chciał pomóc niepełnosprawnemu dziecku jest tym zupełnie zaskoczony. Wyłożył 3 tysiące złotych na specjalny rower dla gimnazjalisty, by ten mógł sam jeździć do szkoły. Okazało się jednak, że rower kosztuje więcej, a na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych rodzina chłopca może liczyć dopiero w przyszłym roku. Sylwia Myślicka, kierownik działu rehabilitacji w jeleniogórskim MOPS-ie tłumaczy, że pieniądze na podobną pomoc zostały już wydane i nie ma możliwości dofinansować takiego zakupu:

Prezes Karkonoskiego Sejmiku, Stanisław Szubert mówi, że niewidomy, który chciał oznakowania kubłów, by sam mógł wyrzucać segregowane śmieci dowiedział się, że jeśli z takiej pomocy skorzysta, to przez trzy lata nie będzie się mógł ubiegać o środki nawet na białą laskę:


 
Sylwia Myślicka, kierownik działu rehabilitacji w jeleniogórskim MOPS mówi, że przepisy dotyczące pomocy dla niepełnosprawnych są bardzo rygorystyczne, ale są też bardzo skomplikowane, miejscami nieżyciowe i niespójne. Jednak urzędnicy muszą je respektować, nie mają wyjścia. Sprawa ich podziału budzi zwykle kontrowersje, ale dla wszystkich po prostu środków nie wystarcza. W tym roku, na realizację złożonych przez niepełnosprawnych wniosków brakuje w Jeleniej Górze około miliona 200 tysięcy złotych.

O tych problemach będziemy mówić w dzisiejszej Akcji reakcji Radia Wrocław. Wóz satelitarny stanie o 15.00 pod siedzibą Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama