Wróble wynoszą się z dużych miast (POSŁUCHAJ)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2014-07-18 07:05 | Zmodyfikowano: 2014-07-18 07:18
A|A|A

fot. Alina Zienowicz (Wikimedia Commons)

Pani Kazimiera Salamon codziennie wykłada pokarm dla ptaków na jednym z podwórek przy legnickim Nowym Świecie. Kobieta zauważyła, że od dawna do jej stołówki nie zaglądają najmniejsze ptaki:

Bo wróbel - choć mały - swój rozum ma. I mimo, że to jedynie ptasi rozumek, potrafi wyciągnąć prosty wniosek: nadeszły ciężkie czasy. Krzysztof Strynkowski, pełnomocnik Zarządu Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu przyznaje, że w ostatnich 10 latach mocno przetrzebiły się ptasie szeregi...

A były czasy, gdy niemal każdy wróbel mógł liczyć na własne "M". Czasem nawet z balkonem. Hanna Boroń z Wydziału Ochrony Środowiska w legnickim starostwie, kiedyś dzieliła swój prywatny metraż z całą ptasią rodziną:

Ze swojego balkonu - ale w innej części Legnicy - wróbli wypatruje pan Jerzy...

Z wróblem często mylony jest o wiele częściej występujący w Polsce mazurek (również należący do rodziny wróblowatych:

Najpewniejszą cechą rozpoznawczą mazurka jest czarna plamka na białym policzku (wróbel ma policzek jednolicie szary). Poza tym mazurek ma brązowy wierzch głowy (wróbel – szary), a na skrzydłach dwie białe pręgi (u wróbla pręga jest tylko jedna). Obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch ciała ciemnobrązowy z paskowaniem, spód jednolicie brązowoszary. Wokół szyi biała obroża, na podgardlu mały czarny śliniaczek (u wróbla jest on dużo większy). Dziób czarny, nogi jasnobrązowe. Młode podobne do dorosłych, ale nieco jaśniejsze. (źródło: Wikipedia)

Na zdjęciu z lewej strony wróbel zwyczajny, na fotografii z prawej - mazurek:

Zdjęcia:
Wróbel zwyczajny: Adam Kumiszcza/Wikipedia
Mazurek: Andreas Trepte/Wikipedia

Na szczęście w Polsce podobnej groźby nie ma. Przede wszystkim dlatego, że wróbel, patrząc historycznie, zdążył się w naszym kraju zaledwie zadomowić. Tak przynajmniej zapewnia Krzysztof Strynkowski:

Nawet jeśli wróbel się wyprowadzi, to z pewnością Natura nie pozwoli na jakiekolwiek pustostany. Przynajmniej w Legnicy, gdzie o pozycję po wróblach - przy ptasim stole już rozpoczęła się walka między innymi gatunkami. Arkadiusz Rodak, miłośnik przyrody, ale też i rzecznik urzędu miasta ma już swojego faworyta:

Kwestią sporną pozostaje jedynie ewentualna konieczność wymiany strachów na wróble na strachy na kosy.

K.I. Gałczyński "O WRÓBELKU"

Wróbelek jest mała ptaszyna,
wróbelek istotka niewielka,
on brzydką stonogę pochłania,
lecz nikt nie popiera wróbelka.

Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta,
że wróbelek jest druh nasz szczery?!
...................................................
Kochajcie wróbelka, dziewczęta,
kochajcie, do jasnej cholery!

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama