20 tys euro za "Biały cień". Znamy zwycięzców NH

Ian Pelczar, Agata Polak | Utworzono: 2014-08-02 19:00 | Zmodyfikowano: 2014-08-02 19:00
A|A|A

"Biały cień" Noaza Deshe zdobył Grand Prix i 20 tysięcy euro w konkursie głównym przyznane przez międzynarodowe jury oraz nagrodę publiczności. Autor sam wybrał się do Tanzanii, by przy żywym udziale tamtejszej społeczności zainscenizować tragiczne zdarzenia, których ofiarami padają afrykańscy albinosi. Widzowie mówią, że film wbił ich w fotel. Posłuchaj:

- Film powstał za niewielkie pieniądze w małej wiosce w Tanzanii, gdzie twórca przepracował z mieszkańcami traumą albinosów, którzy są zabijani ze względów religijnych. Przesądy mówią, że ich części ciała mają właściwości lecznicze – opowiada Magdalena Sztorc z Nowych Horyzontów:

Po raz pierwszy w historii festiwalu wręczono nagrody twórcom z Dolnego Śląska w konkursie Powiększenie. Stypendium Europejskiej Stolicy Kultury w wysokości 12 tysięcy złotych i możliwość skorzystania ze studia CETA wygrał Marcin Strauchold, autor dokumentu "Enrichment", w którym obserwujemy mieszkańców, pracowników i zwiedzających z wrocławskiego ZOO. Za najlepszy film uznano "Chłopca z żabą". Bartek Bartos opowiada, że wraz z bratem Piotrem pracował nad dokumentem o chłopcach z tak zwanej myjki, cztery lata:

Bracia Bartos otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. 5 tysięcy przypadło Hubertowi Pokrandtowi za najlepszy teledysk festiwalu, którym wybrano jego graficzne "Talking Tree".

Nagrody w konkursach głównych Nowych Horyzontów nie wygrał żaden polski film, a startowała największa ich liczba w historii: trzy w konkursie głównym, dwa w konkursie o sztuce. Najbliżej triumfu był dokument Zuzanny Solakiewicz o Eugeniuszu Rudniku – kompozytorze ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. "15 stron świata" wyróżniono w konkursie filmów o sztuce (powyżej kadr z filmu).

- Zwyciężył "Zjazd absolwentów" w reżyserii Anny Odell, performerki debiutującej w kinie – opowiada Ewa Szabłowska, kuratorka konkursu:

Podwójny zwycięzca Nowych Horyzontów, "Biały cień" ma gwarancję dystrybucji, a w niedzielę zostanie pokazany na specjalnych seansach w Kinie Nowe Horyzonty, podobnie jak zwycięzca konkursu filmów o sztuce.

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:
W Konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe pierwszą nagrodę i 10 tysięcy złotych otrzymał film "Gdzie ja" Arjuna Talwara. Druga nagroda powędrowała do Tomasza Siwińskiego za film "Niebieski pokój", zaś trzecią nagrodę otrzymali Arjun Talwar oraz Oliver Krüger za "Gniazdo".

W Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe pierwszą nagrodę otrzymał film "O.T." Markusa Scherera. Dodatkowo autor filmu otrzymał London Film Academy Award – nagrodę specjalną w postaci wyjazdu na stypendium do prestiżowej szkoły. Drugą nagrodę otrzymał film "23 sierpnia 2008", którego autorami są Laura Mulvey, Faysal Abdullah i Mark Lewis. Laureatką trzeciej nagrody została Laure Prouvost za film "Wantee". Przyjaźń dziadka z Kurtem Schwittersem".

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama