Skradzione podczas wojny dzieło wróciło do Wrocławia

Michał Hamburger | Utworzono: 2014-08-07 12:43 | Zmodyfikowano: 2014-08-07 12:59
A|A|A

fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Skradzione podczas II wojny światowej dzieło z 1878 r. autorstwa Oswalda Achenbacha - "Via Cassia koło Rzymu" znów w stolicy Dolnego Śląska. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało obraz do Muzeum Narodowego. Można go oglądać w sali 200 na 2. piętrze. 

Losy zabytku pozostawały nieznane do maja tego roku, kiedy to pracownicy resortu odnaleźli obraz na aukcji dzieł sztuki w domu aukcyjnym Van Ham w Kolonii. Szybki powrót dzieła do wrocławskich zbiorów był możliwy dzięki obywatelskiej postawie jego posiadacza. Po zapoznaniu się z dokumentacją przygotowaną przez Wydział ds. Strat Wojennych, z której wynikało, że obraz pochodzi z wojennej grabieży, zdecydował o zwrocie płótna.

Obraz był w przedwojennych zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Trafił tam w 1907 roku. Po wybuchu II wojny światowej podjęto przygotowania do zabezpieczenia zbioru. Od 1942 r. rozpoczęto wywózki dzieł sztuki do wcześniej wyznaczonych składnic na terenie Śląska. 4 lutego 1946 "Via Cassia koło Rzymu", wraz z innymi dziełami, zginął podczas kradzieży.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama