Katowali czarnoskórego turystę w centrum Wrocławia

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-08-08 08:54 | Zmodyfikowano: 2014-08-08 17:50
A|A|A

fot. Tumi-1983 (Wikimedia Commons)

O historii, która przytrafiła się turyście informujemy od rana. Mężczyzna wybrał się na wieczorne spotkanie ze znajomymi w centrum Wrocławia. Został zaatakowany i pobity. Zdarzenie miało miejsce w ubiegły weekend, ale dziś okazało się, że jego obrażenia są poważniejsze niż początkowo przypuszczano. Dlatego trafił do szpitala, gdzie jest diagnozowany.

- Do ataku doszło około 4 nad ranem, w jednym z lokali przy ul. Św. Mikołaja. Bili nas po kolei, ale później atak skupił się na naszym czarnoskórym przyjacielu. Gdy udało nam się wyjść z pubu i zamówić taksówkę, kierowca, zamiast odjechać, zatrzymał się i krzyknął do napastników: "Zabierajcie to czarne g***" - relacjonują młodzi ludzie: 

W sumie ucierpiało kilka osób różnych narodowości. Najbardziej pobity czarnoskóry mężczyzna urodził się we Francji, obecnie pracuje w Londynie, wcześniej mieszkał w wielu innych miastach - jak mówi nigdzie nie bał się tak bardzo jak we Wrocławiu:

- Trwa intensywne śledztwo i chociaż od incydentu minęło zaledwie kilka dni, są już pierwsze decyzje - przyznaje szef prokuratury Wrocław Stare Miasto Jarosław Dorywała, dodając, że napastnicy wcześniej się nie znali. - W sprawie nie wykluczamy dalszych zatrzymań. Jednej osobie przedstawiono zarzut uszkodzenia ciała - mówi Dorywała.

O zajściu wie też prezydent miasta, który zamierza osobiście prosić prokuraturę o wnikliwe wyjaśnienie sprawy. Wiadomo, że w miejscu w którym doszło do napaści nie ma monitoringu, ale jak mówi rzecznik prezydenta Arkadiusz Filipowski nie da się założyć kamer na każdym rogu - w centrum jest ich ponad sto.

Arkadiusz Filipowski
Arkadiusz Filipowski
Rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego
Miasto robi co może, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści czuli się bezpiecznie. Tylko w tym roku na działania policji, straży miejskiej, na zakup 19 radiowozów zostało przeznaczone 5,5 mln zł z budżetu Wrocławia. Ponadto dochodzą programy edukacyjne - lekcje z młodzieżą o tolerancji, dni wzajemnego szacunku, dzień życzliwości, podczas których uświadamiamy młodych ludzi czym są postawy ksenofobiczne i rasistowskie.

Policja nie ma danych dotyczących liczby napaści na tle rasistowskim w mieście. Według Joanny Synowiec ze stowarzyszenia Nomada dochodzi do nich niestety często - tylko w tym roku trzy poważne ataki na tle rasistowskim trafiły do sądu - wiele incydentów nie jest zgłaszanych:

Potwierdzają to młodzi ludzie opowiadający o brutalnym ataku - nie chcą podawać nazwisk, proszą nawet o zmianę imion, nie zgadzają się na publikowanie zdjęć. - Skoro raz ktoś nas tak brutalnie pobił, może to zrobić ponownie - mówią.

Pokrzywdzeni wynajęli prawnika, chcą aby sprawcy zostali osądzeni, chcą wspólnie z władzami miasta szukać rozwiązań, aby nie dochodziło do podobnych incydentów - tak aby można było spokojnie bezpiecznie spotkać się, nawet w nocy, w gronie przyjaciół:

Podejrzany o pobicie czarnoskórego mężczyzny we wrocławskim rynku jest aplikantem adwokackim. Dziekan Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński powiedział nam, że jego uczeń przedstawił inną wersję wydarzeń, stąd do czasu zakończenia śledztwa nie będzie decyzji o zawieszeniu go w pracy:

Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie. W sumie zajściu do którego doszło w noc z soboty na niedzelę przy ulicy Mikołaja poszkodowanych zostało też 5 innych osób, przyjaciół pobitego czarnoskórego mężczyzny.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Voca
2014-08-21 17:00:02
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -151
założę się, że napastnik należy do pisu, młodzieży wszechpolskiej , albo grupy skrajnych narodowców...
~Wałbrzyszanin
2014-08-15 22:15:31
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 145
To u nas chociaż nie ma rasistów I pomyśleć Wrocław - Europejska Stolica Kultury Ja pier... taką stolicę >:(
~słusznie prawi
2014-08-14 20:43:44
z adresu IP: (164.126.xxx.xxx)
Ocena: -6
wrocławianin !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Wrocławianin
2014-08-13 12:45:14
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 12
Rzygać się już chce na to miasto... Wszechobecna propaganda (miasto spotkań itd.) doprowadza do tego, że ludziom wydaje się Wrocław kolebką kultury i nowoczesności. Wszechobecna bufonada, kibolstwo, całe masy karierowiczów i bandytyzm. To jest właśnie dzisiejszy WROCŁAW!
~sid v.
2014-08-13 11:17:19
z adresu IP: (82.143.xxx.xxx)
Ocena: 43
Biały pobił białego - chuligan. Biały pobił czarnego - rasista/faszysta. Czarny pobił białego - obrońca praw człowieka, bojownik o równouprawnienie.
~Antyurzędnik
2014-08-12 01:53:21
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 31
ojej od razu na tle rasistowskim.Czy każdy murzyn, cygan i azjata któremu włos ze łba spadnie, jest celem napadu raisistowskiego? Absurd i poprawność osiągaja już zenitu
~Renata z Izraela
2014-08-11 16:33:10
z adresu IP: (79.177.xxx.xxx)
Ocena: 163
W Polsce jest b. duzo rasistow, antysemitow i innych maneli podobnego rodzaju. Duzo podrozuje po swiecie i rzadko spotykam sie z taka iloscia zla! Rzad Polski powinien karac tych ludzi i edukowac mlodziez zeby byla bardziej tolerancyjna. Mysle ze Polacy powinni sie nauczyc ze to nie zydzi zabili chrystusa , my nie zabijamy naszych Braci! Nawet papiez Polski Jan Pawel to powiedzial , stojac przy scianie placzu w Jerozolimia. Ale polskie dzieci ssa ta nienawisc z mlekiem matki!!! Wielka szkoda, trzeba to zmienic, najwyzszy czas!!!
~inocom
2014-08-11 10:21:48
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 32
Gość w dom, Bóg w dom.
~nick
2014-08-10 22:38:06
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 1
Obrońcy prawnika bronią go na forum? Niewyjaśnione, nie wiadomo... i tak też pewnie sprawa zostanie ukręcona... z powodu wątpliwości...
~Komentarz został usunięty
2014-08-10 16:57:12
z adresu IP: (79.189.xxx.xxx)
Ocena: -163
Komentarz został usunięty
~blekitnyskarabeusz
2014-08-10 04:44:35
z adresu IP: (99.14.xxx.xxx)
Ocena: -7
...v Chicago yest to nagminne, codzienne...zaden bialy nie zapusci sie na czarna dzielnice...to yak troykat bermudzki...cieszcie sie chociaz, ze od cza do czasu zobaczycie czarnoskorego...gorzey yakby Vrocek byl Chicago...codziennie ktos zabity,pobity, okradziny...
~Octopus
2014-08-10 01:47:16
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 170
Ciężko ocenić całą sytuację nie będąc jej świadkiem aczkolwiek wydaje się ona nieco przerysowana. Widuję czarnoskórych turystów nocą w dość niebezpiecznych mogłoby się wydawać dla nich miejscach ale nikt ich nie zaczepia. Nie można tu też z góry oskarżyć "napastników" bo to że ktoś ma czarną skórę nie znaczy że jest święty.
~wroclov
2014-08-09 16:31:27
z adresu IP: (89.174.xxx.xxx)
Ocena: -45
żałosne żałosne itp. wybieżcie się do klubu daytona i zobaczcie na własne oczy jak czarni prowokują do zaczepki!!!!!
~roy
2014-08-09 13:22:39
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -169
90% osób komentujących tutaj to jacyś zaklamani ludzie. Znacie szczegóły incydentu aby oskarżać innych? Na razie tylko wiemy o tym, że ktoś dostał w zeby i że ktoś inny się bał. Z tego co wiemy to grupa w której był poszkodowany składała się z 6 osób. Agresorów był podobno 3. Teraz proponuję wszystkim się zastanowić czy przypadkiem poszkodowany i ci co się bali nie opowiedzieli tylko o skutkach. Przecież czymś to się rozpoczeło. Jestem bardzo ciekawy czy przypadkiem poszkodowani nie sprowokowali incydentu. Chciałbym poznać zały incydent z relacji 2 stron. Niech poszkodowani tez sie przyznają od czego się zaczęłó.
~Prawnik
2014-08-08 20:08:03
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: -8
To wina Tuska i PO - chcą sprowadzić talibów z Pakistanu do Polski, chcą robić na się multi-kulti, wcale się nie dziwie takim reakcjom Wrocławian.
~Joe
2014-08-08 19:53:07
z adresu IP: (67.215.xxx.xxx)
Ocena: 3
Pamiętajcie wy wszyscy jak ktoś przyjeżdża do Polski z innego kraju to jest waszym gościem i tak powinien być traktowany. Chyba ze zachowuje się bardzo nie taktownie to wtenczas można go trochę potrącić. Kolor skory tu nic nie ma wspólnego. Ludzie są ludźmi i się dzielą na dobrych i na dupkow. Nie wystraszajcie turystów inne kraje walczą żeby ich dostać.
~Pall
2014-08-08 19:18:36
z adresu IP: (192.197.xxx.xxx)
Ocena: -26
Ludzie czy wyscie powarjowali. Nic nie zostala jeszcze wyjasnione a juz ublizacie ludziom od rasitow. Moze ten czarny jest wszyskiemu winny. Wskazywanie na to ze zostal pobity czarny to jest profilowanie rasowe sprawy. Dlaczego nie napisza ze zostal pobity turysta z Francji? zy to bylo na tle rasistowskim powinna wyjasnic policja. Ja znam wiele przypadkow zlego zachowania turystow w Polsce- dlaczego sie o tym ni pisze?
~MARIA
2014-08-08 19:03:40
z adresu IP: (93.215.xxx.xxx)
Ocena: 34
Qkropne!!!!!!!!!!!!!!!!! Zakute polskie paly !!!!! Kazdy moze urodzic sie czarny lub np. skosnooki.Szkoly i jeszcze raz szkoly powinny uczyc szacunku do drugiego czlowieka. Bo tak naprawde,problem lezy ogolnie w szacunku do drugiego czlowieka.
~Rex
2014-08-08 18:51:03
z adresu IP: (213.156.xxx.xxx)
Ocena: -130
Jak sie wejdzie na profile FB studentow Prawa, to mozna sie zalamac: co raz wiecej rasostow/szowinistow narodowych (nie mylic z patriotami)/szalejacych JKMowcow itd. Na niektorych profilach wsrod ulubionych stron: dr Mengele, Goebells itd., nie mowiac o lokalnych stronach ruchow narodowych, rasistowskich, homofobiczych itd. Poziom intelektualny i swiatopolad nowych studentow zaczyna zatrwazac.
~Hahaha
2014-08-08 17:13:07
z adresu IP: (87.205.xxx.xxx)
Ocena: 12
Jakie misto tacy mieszkancy - szkoda słów. Wstyd dla Polski - ale to Wrocław..... Żenada i tyle. Smiac mi sie chce kiedy słysze ze miasto dofinasowywuje policje która i tak pozwala na talie wybryki/ Zapewne ochrona tyck pseudo klubów tez nie jest swieta. Najprościej zamknąć wszystkie kluby gdzie takie akcje maja miejsce lub conajmniej zabrac koncesje na alkohol.
~Krzyki
2014-08-08 16:52:30
z adresu IP: (83.25.xxx.xxx)
Ocena: 10
Do rzecznika prasowego Urzędu Miasta Wrocławia. Państwa kampania wizerunkowa Wrocław miasto spotkań jest tylko wielkim bublem marketingowym. Powinniście się promować brunatne miasto Wrocław. Niby cywilizowane miasto a co chwilę coś złego się tam dzieje. WSTYD!!!!
~Markus
2014-08-08 16:49:18
z adresu IP: (65.49.xxx.xxx)
Ocena: -192
Kocham to miasto :D ciesze sie ze mieszkam we Wroclawiu. Jak bialy uderzy czarnego to rasizm, jak czarny bialego to incydent bez znaczenia. Nie chca przemocy to niech nie przyjezdzaja! Kocham moje nietolerancyjne miasto. Oby tak dalej! Nie zycze sobie bac sie chodzic po swoim miescie w strachu przed czarnymi czy arabskimi gangami tak jak to sie dzieje w Angli, Francji, Niemczech, Holandii, Danii. Nie wspominajac o tolerancji dla bialych lub chrzescijan w Afryce czy krajach muzelmanskich. Mam nadzieje, ze sprawcy unikna kary.
~dsfghj
2014-08-08 15:46:44
z adresu IP: (46.113.xxx.xxx)
Ocena: 125
Zapewne okaże się że to Murzyn zaczął. Pewnie we Francji mieszkał na Murzynowie i przyzwyczaił się że białych można lać bezkarnie.
~pytań_wiele
2014-08-08 15:02:24
z adresu IP: (195.49.xxx.xxx)
Ocena: 154
Czy ten taksówkarz stracił już licencję? Czy będzie garował? Czy był z tej słynnej korporacji związanej z kibolami Śląska Wrocław?
~Wro
2014-08-08 14:46:53
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -102
Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego, ale jak jest Murzynem, Żydem, gejem albo nie-Polakiem to należy mu się wpier*ol tylko za to właśnie. Co za wstyd...
~angkor
2014-08-08 14:46:18
z adresu IP: (31.175.xxx.xxx)
Ocena: 2
mnie interesuje jedno , wszyscy wieszają psy na policjantach , a nikt nie zada pytania co zrobiła ochrona/obsługa czy menago lokalu , skoro jak jest napisane byli bici po kolei w lokalu. to jest cyrk.
~Jarek
2014-08-08 14:38:53
z adresu IP: (178.182.xxx.xxx)
Ocena: 5
Policja ma za dużo samochodów !!! Brak jest patroli pieszych !! W policji nastała moda na wożeniu tłustego dupska samochodami !! Co moźna robić o 4 rano w samochodzie ??? Tylko spać !!!!
~_prad
2014-08-08 14:27:40
z adresu IP: (213.155.xxx.xxx)
Ocena: 21
Polacy ma problem z nienawiśćią. NIenawiścią do siebie samych, do innych Polaków, do Pąństwa, do wszystkiego co inne itp. Jest to promowane i wychwalane a dodaje do tego kontynuacja frustracji ludzi oraz rozmywania się struktur społecznych. Prodzują w podżeganiu do nienawiści kościół i partie polityczne ze stron wsyzstkich, ze szczególnym uwzględnieniem PiS i jego odnóg. Polskę toczy zaraza i zaraza ta nazwa się Polacy.
~niki
2014-08-08 13:36:58
z adresu IP: (185.32.xxx.xxx)
Ocena: 105
Bo to był Mike Tyson.
~Joe
2014-08-08 13:14:55
z adresu IP: (67.215.xxx.xxx)
Ocena: 1
Pamiętam bardzo dawno temu za komunistów trochę "ciemnych" ludzi przyjeżdżało do Wrocławia na studia. Wszyscy ich traktowali w białych rękawiczka A dziewczyny za nimi szalały. Spotkałem jednego takiego pana w Toronto bardzo fajnie mówił po polsku. Od końca komunizmu zrobiliście duży postęp teraz ich gonicie tak jak na zachodzie 50 lat temu.
~Waldek
2014-08-08 12:28:07
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 39
Jak wszyscy wiemy na św. Mikołaja znajdują się jedne z najcześciej obleganych klubów : Maniana, Ambasada, Grey...wiec dlaczego miasto nie zamontuje kamer właśnie tam?! Bo będą mieli później zbyt duzo pracy?! Nie oszukujmy sie, koszt 3 dodatkowych kamer dla miasta to kropla w morzu w porównaniu do tych wszystkich koncernów, eventów w rynku!!!...nie raz widziałem tam bójki i poranną krew pod Sofitelem.
~Filip Marczyński
2014-08-08 12:00:06
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: -4
Różne rzeczy mogą wydać się dziwne. Wywiad z Zadie Smith (rozmawiał Michał Nogaś, Gaz.Wyb) Mój mąż mieszkał przez pół roku w Warszawie. Kiedyś go tam odwiedzaliśmy. Nigdy wcześniej nie byłam w mieście, które byłoby tak jednolite. A miasto bez społeczności żydowskiej to dla mnie tak naprawdę nie miasto. To miłe miejsce, ale nie miasto. Kiedyś jechaliśmy autobusem i widzieliśmy tych wszystkich białoskórych chłopców, którzy grali w koszykówkę... To wydało mi się bardzo dziwne i zabawne. Miałam już swoje lata, a nigdy wcześniej nie widziałam czegoś podobnego. No i tak...
~t2s_wroclaw
2014-08-08 11:44:57
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -211
konfidentura zenska pojedzie do afryki srodkowej, tam pozna zwyczaje - konfidentura meska poczyta ksiazki lub pojedzie do afryki srodkowej, gdzie zostanie tak samo zerznieta w tylek jak ich biale kolezanki .... to nie kolor skory - to nie czarni - to afryka i dzikie zwyczaje .... byl z francji ? nigdy nie slyszalem o czarnym francuzie ... moze to fanaberie ale dla mnie to byl afrykanin .....
~somsiad
2014-08-08 11:32:30
z adresu IP: (87.239.xxx.xxx)
Ocena: -181
skąd wiadomo, że atak nastąpił z powodów rasistowskich? Biali koledzy też zostali pobici, a może czarny się bardziej stawiał? Znamy tylko wersje "ofiar"
~piotr
2014-08-08 11:00:04
z adresu IP: (188.122.xxx.xxx)
Ocena: 12
Gadanie nad biednym czarnoskórym.. Nie umniejszając mu w żaden sposób, to każdy może dostać w twarz za nic na każdym rogu jak będzie miał pecha i się "źle napatoczy" niezależnie od koloru skóry czy narodowości. Problem w tym, że jak już ktoś tu wspomniał tolerujemy chamstwo na co dzień w postaci napisów, wlepek i aktów wandalizmu. Daj palec a wezmą całą rękę.. i biorą! panoszą się bydlaki ile wlezie na co policja tak dumnie wspierana finansowo woli przymykać oczy siedząc w nowych radiowozach. (patrz zachowanie funkcjonariuszy pod tęczą w Warszawie). A obroń się sam to pierwszy wylądujesz w kryminale albo z wyrokiem. "Żyje w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch**a".
~Piotr
2014-08-08 10:42:29
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: -4
Dziwne, że wcześniej "napastnicy" nie zaatakowali czarnoskórych zawodników Wrocław Panters (footbal amerykański), którzy często chodzą po mieście! ... Najłatwiej zaatakowac....szkoda słów!
~sam
2014-08-08 10:37:48
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 125
Nasze społeczeństwo jest zacofane, za szybko pchamy się w imprezy tego typu (ESK, EXPO, sportowe i wiele innych) . Nie wystarczy wejść do Unii lub podpisać umowę żeby stać się europejczykiem. Polacy nie są świadomi. I zmienić to może tylko czas. Nie imprezy, kursy, dni tolerancji i szacunku. Większość jeszcze żyła w innym systemie a nawet innym świecie. Przyszłość jest w młodych, niestety starsze pokolenia muszą odejść, tym bardziej z polityki i budżetówki. Patrząc na resztę krajów Euro brakuje nam około 30-40 lat. Czyli 1 może 2 pokolenia muszą odejść i zobaczycie że wtedy wszystko się zmieni. Wtedy będziemy mogli zostać ESK. Może zbliżymy się choć trochę do takich miast jak Berlin, Barcelona, Amsterdam.. :)
~Jego
2014-08-08 10:35:52
z adresu IP: (213.5.xxx.xxx)
Ocena: 172
Krzyże na drzewach, flagi państwowe na ramionach, swastyki na murach. Naprawdę tego nie widzicie, że chuligani zadomowili się w mieście na stałe. Niszczyć, postponować, dewastować z nudy albo dla szpanu.
~Ryhor
2014-08-08 10:14:54
z adresu IP: (37.31.xxx.xxx)
Ocena: -96
Normalny człowiek chowa się ze wstydu pod ziemię. Przedwczoraj zadyma na meczu, "patriotyczna młodzież kibicowska" goniła naszego odwiecznego wroga ! Teraz murzyna pobili, co to za miejsce, co to za ludzie ?! Skąd to się bierze ? Co za chamstwo ! "Europejska stolica kultury"? Nie to jakaś groteska !
~Ryhor
2014-08-08 10:12:38
z adresu IP: (37.31.xxx.xxx)
Ocena: 17
Powiedzcie co to za taksówkarz, żebym przypadkiem nie wsiadł do jego "wozu" bo mógłbym się zarazić tym samym syfem umysłowym na który on cierpi.
~Obcy
2014-08-08 09:50:54
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: -105
Dlatego nie ma sensu iść w kłamstwo i obłudę , skoro we Wrocławiu mieszka taka swołocz, to nie ma sensu robić tutaj ESK, to tylko impreza potem darmowa dla elit
~hal
2014-08-08 09:48:56
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: -107
Wstyd Wrocławiu, wstyd! Facet nie tylko więcej się u nas nie pojawi, ale też powie wszystkim co mu się tu przytrafiło i fama pójdzie w świat. Brak słów :/
NA ANTENIE
PiotrPietraszek
Piotr Pietraszek
 18:00 - 19:00
Biegaj z Radiem Wrocław
Zapraszam