Koniec dopłat dla Romów? Dotąd dostali 17 milionów złotych

Dorota Kuźnik | Utworzono: 2014-08-16 07:55 | Zmodyfikowano: 2014-08-16 07:55
A|A|A

Zdjęcie z archiwum www.prw.pl

Trwający od 10 lat program pomocy Romom został zakończony. I choć Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji napisało kolejny projekt pomocowy, to blokuje go resort finansów. Dla dolnośląskich Romów, to cios.

W ubiegłym roku zakończył się program pomocy dla tej największej w Polsce mniejszości narodowej. Na Dolny Śląsk wpłynęło przeszło 17 milionów złotych. Ministerstwo finansów poddało jednak dyskusji konieczność kontynuacji projektu. Tomasz Bruder, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego tłumaczy jednak, że program jest nadal kontynuowany:

Maria Łój - nauczycielka wspierająca edukację dzieci romskich mówi, że fundusze zostały znacznie obcięte. Brakło pieniędzy głównie dla najmłodszych. Dzieci nie pojechały na kolonie i nie zostaną im zakupione okulary korekcyjne.

Największym problemem są jednak podręczniki, bez których dzieci nie mogą się uczyć:

Resort finansów nie podaje szczegółów dotyczących ewentualnych zmian. Romowie z Wrocławia są największym beneficjentem programu w Polsce. Dotąd trafiło do nich 20 proc. funduszy przeznaczonych na projekt.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Limciu
2014-08-17 21:53:52
z adresu IP: (79.163.xxx.xxx)
Ocena: 1
Kasa dla Romów ? OK, ale nie za darmo. Można im sprawiać różne prezenty, ale niech w zamian choć dadzą nam nadzieję, że ta inwestycja się kiedyś zwróci w postaci praworządnych obywateli płacących podatki. Płacić i wymagać ! Bo na razie to wygląda jakby za grubą kasę chronili jakiś ginący i bardzo cenny gatunek zwierząt.
~tromek
2014-08-17 21:04:05
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -3
Kibole załatwią to bardzo szybko
~anti
2014-08-17 16:18:00
z adresu IP: (37.209.xxx.xxx)
Ocena: 6
umówmy się, pieniądze idą do POLSKICH Romów. takich co mieszkają na Nadodrzu czy na Brochowie. Romowie rumuńscy - imigranci koczownicy- nie dostają ani złotówki. mieszanie tych dwu kwestii to obrzydliwa manipulacja.
~Slavko
2014-08-17 13:48:59
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 8
Czy ktoś mógłby zająć się efektywnością tego programu? Program trwa od 10 lat, wydano 17 mln zł. I co? Czy np. dzięki temu większy odsetek dzieci romskich studiuje? Czy np. dzięki temu zmniejszyło się bezrobocie wśród Romów? A może spadł odsetek przestępczości? Niestety, mam nieodparte wrażenie, że to kolejny program, którego głównym celem jest wydanie pieniędzy, a nie osiągnięcie wyznaczonych celów. Ale może (oby) się mylę.
~Anula
2014-08-17 10:06:54
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 13
Mieszkam na Nadodrzu, Romów tu nie brakuje. Wszyscy ładni i czyści, poubierani w nowe firmowe ciuchy, jeżdżą wypasionymi furami, mają swoje wielkie mieszkania. Ja od 11 lat wynajmuję mieszkanie we Wrocławiu, idzie na to 3/4 mojej pensji, za resztę pensji trzeba jakoś wyżyć i małe dziecko nakarmić. W urzędzie miejskim spytałam ostatnio ile mniej więcej czeka się na socjalne mieszkanie, pani powiedziała że ok. 15 lat... Jak to jest, że Romom należy się wszystko, a Polakom nic? Przeciętny, ciężko pracujący Polak zarabia za mało żeby spokojnie żyć, jednak za dużo żeby móc liczyć na jakąkolwiek pomoc państwa...
~xxx2
2014-08-17 09:57:44
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: -3
Dlaczego mamy im pomagac? Polacy nie maja za co zyc, wiec niech te pieniadze ida do POLAKOW a nie do innych nacji!!!
~Słuchaczka
2014-08-17 05:46:41
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 10
do przeciw- czy Pan/ Pani czuje się nacjonalistą????!!!!!!
~PRZECIW
2014-08-16 13:05:26
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
Dość pseudo tolerancji, mamy dość polskiej biedy aby jej pomóc. Nie spełnia obowiązków jak my wszyscy to von!
~Ryhor
2014-08-16 12:59:39
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 5
Tak czytam ten internet, szczególnie komenty, i tak: Muslim niedobry, Niemiec twój wróg, Rusek to już w ogóle, Ukrainiec to banderowiec, Słowak jest podły (szczególnie policja słowacka) Czech to ciota, Litwin też niedobry, Żyd - to już osobna para kaloszy, samo zło. Ojojojojoj !!!!! My Polacy to nikogo nie lubimy, samych siebie też nie lubimy.
~T.K.
2014-08-16 10:54:27
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 21
Pochodzę z biednej wielodzietnej rodziny i od urodzenia niedowidzę. Mi jakoś nigdy Państwo Polskiej nie zaoferowało pomocy w kwestii zakupu okularów korekcyjnych. Może dlatego, że moi rodzice pokwapili się, żeby pójść do pracy?
~Hippie
2014-08-16 10:53:55
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 6
Nie powinno się wspierać nikogo, kto nie chce obcować w społeczeństwie na zdrowych zasadach. Tyle na temat.
~a.f
2014-08-16 10:45:44
z adresu IP: (83.10.xxx.xxx)
Ocena: 6
"Brakło pieniędzy głównie dla najmłodszych. Dzieci nie pojechały na kolonie i nie zostaną im zakupione okulary korekcyjne. Największym problemem są jednak podręczniki, bez których dzieci nie mogą się uczyć:" Co ...rwa!? Moje dziecko też nie pojechało na kolonie. To te dzieci romskie zaraz po urodzeniu są porzucane przez rodziców? To (bez)opieka socjalna nie zabierze takich dzieci do bidula, jak warunki życia są złe? Rom to jakaś święta krowa? Co to za cholerna poprawność polityczna! Wynikiem bójki czarnego z białym - biały winien. U Romów bieda - wszyscy winni. A jakakolwiek krytyka to (neo)nazizm, (neo)rasizm i inne faszyzmy. Nie będę akceptował w społeczeństwie kogoś kto jawnie i z premedytacją dopuszcza do tego aby jego rodzina żyła w ubóstwie. Nie ma znaczenia czy jest z Francji czy jest żółty czy jego wielowiekowa tradycja oddawania moczu w bramie to jakaś religia. Człowiek ma się dostosować - a jak nie: wy...aj. Dajcie "romkom" więcej za darmo a na pewno będzie spokojniej.
~Komentarz został usunięty
2014-08-16 10:27:40
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 1