Dali im nadzieję, żeby potem zabrać leki. Pacjenci zaskoczeni

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2014-09-07 13:04 | Zmodyfikowano: 2014-09-07 13:04
A|A|A

archiwum prw.pl

Chorzy na raka są w szoku, bo przed wakacjami stoczyli dramatyczną walkę o leczenie Glivecem i mieli zapewnienie Ministerstwa Zdrowia o możliwości kontynuowania sprawdzonej terapii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Walka o życie i wygrana bitwa

Problem w tym, że oryginalny lek nie jest już refundowany w całości, szpitale musiałby same dopłacić po ponad dwa tysiące złotych do każdej miesięcznej kuracji. Szpital nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie, ale jak mówią pacjenci pozostaje kupno zamiennika. Prezes stowarzyszenia pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową Jacek Gugulski powiedział nam, że ustalenia z ministerstwem zdrowia były inne - chorzy, którzy dobrze reagowali na Glivec, mieli go dostawać nadal. Stowarzyszenie będzie zabiegać w ministerstwie o to, aby pacjenci mieli zagwarantowaną choćby możliwość powrotu do oryginalnego leku, jeśli generyk nie będzie skuteczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chorzy jak króliki doświadczalne?

Chorzy z którymi rozmawialiśmy boją się eksperymentować, ale jak mówią nie mają wyjścia, bonie mogą przerwać leczenia.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie cały czas trwają rozmowy z producentem oryginalnego leku o obniżenie ceny, na razie negocjacje nie przyniosły rezultatu. Opakowanie Glivecu kosztuje ponad 4 tysiące złotych, za zamiennik szpital płaci około 300 złotych.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową już wcześniej protestowało przeciwko decyzji o rezygnacji z oryginalnego leku i planów zastosowania od 1 lipca tego roku tańszych zamienników. Na stronie internetowej niegenerykom.pl można było znaleźć spot mówiący o problemie.

Na akcję pacjentów zareagował Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego cytowany przez portal Rynek Zdrowia. W opinii związku podważanie skuteczności nowych, tańszych leków zawierających dokładnie tę samą substancję co lek już obecny na rynku - jest działaniem na szkodę pacjentów, ponieważ objęcie refundacją tych leków umożliwia sfinansowanie terapii dla większej liczby chorych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~szymon
2015-04-30 22:03:25
z adresu IP: (89.75.xxx.xxx)
Ocena: 0
Witam, po alternatywnym leczeniu kocura zostało nam ponad pół opakowania leku telux (katowice). Kontakt ja.simon.3(at)gmail(dot)com
~Fuck fuck
2014-09-10 09:31:22
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 1
onkolog srolog
~LekarzOnkolog
2014-09-09 16:22:12
z adresu IP: (89.228.xxx.xxx)
Ocena: -1
Lek generyczny to żaden zamiennik, to ta sama substancja chemiczna ale produkowana przez innego producenta, po wygaśnięciu licencji na oryginalny lek. Tak się dzieje z wszystkimi lekami na świecie, że po kilku latach powstają ich generyki, znacznie tańsze niż oryginał (bo firma "odtwórcza" nie poniosła kosztów wynalezienia i rejestracji leku i nie musi wrzucać ich w cenę). Generyki są dla pacjentów BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM nie przekleństwem. Każdy zdrowo myślący człowiek to rozumie. Łatwo też zrozumieć, że firmy produkujące oryginalne leki nie są zadowolone z powstawania genryków i uciekają się do róznych metod aby zahamować ich produkcję. Szkoda tylko, że używają do tego chorych na białaczkę ludzi, mącą im w głowach...
~Fuck this Radio
2014-09-09 09:45:48
z adresu IP: (83.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
PanNoone , czy pan ma kogoś kto choruje na białaczkę w rodzinie??? Jak nie, to mordunia w kubełek, bo zadarł pan z mistrzem trollingu.
~PanNoOne
2014-09-08 22:16:27
z adresu IP: (86.63.xxx.xxx)
Ocena: 5
Widać że producent Glivecu skutecznie podburzył pacjentów, generyk żeby był dopuszczony musi działać tak samo jak oryginał ale taka strata kasy nie wchodzi w grę dla producenta łupiącego nas wszystkich więc zrobiła się afera.
~Vena
2014-09-08 14:10:30
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: -2
Boże, przecież jak ktoś choruje, właśnie na białaczkę przewlekłą, to co ma zrobić??? Popełniać samobójstwa? Emigruję stąd...
~Zboksować rząd
2014-09-08 14:08:04
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 4
Jak to możliwe??? W kraju UE?
~Polak
2014-09-08 11:50:36
z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Ocena: 0
to już nie jest problem tuska ani kopacz ani tego rządu, problemem to jest teraz donald w brukseli i nowy rząd a ludzie niech umierają i tak nie mają wpływu na system
~Limciu
2014-09-07 20:21:23
z adresu IP: (79.163.xxx.xxx)
Ocena: 13
Tak, dawajcie dalej podkręcać handlowcom koncernów farmaceutycznych (i przekupionych przez nich lekarzom), zarabiają jeszcze za mało miliardów dolarów. Glivec to lek który ma już ćwierć wieku. Koszt jego opracowania już wielokrotnie się zwrócił - Novartis już dość się nachapał. Wygasła ochrona patentowa i normalne że inni producenci zaczęli produkować to samo tyle że sprzedają to 20 razy taniej. Dzięki temu za te same pieniądze można wyleczyć 20 x więcej pacjentów !!! No ale nie będzie za co finansować konferencji medycznych na Bahamach.
~AdamS
2014-09-07 17:06:07
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 5
No cóż, od początku mówiłem,że NFZ wyroluje pacjentów. Przykre, ale prawdziwe...
NA ANTENIE
MałgorzataMajeran-Kokott
Małgorzata Majeran-Kokott
 12:00 - 13:00
Reakcja24
Bądźmy razem, bo razem możemy więcej!