Kampania trwa: Bloki startowe ciągle się zapełniają (SŁUCHAJ)

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2014-10-10 09:53 | Zmodyfikowano: 2014-10-10 09:58
A|A|A

Fot. Andrew Hecker/Wikipedia

My próbujemy podsumować kto chce i kto według nas ma szanse na wygranie walki o głosy mieszkańców Dolnego Śląska.

SERWIS WYBORCZY RADIA WROCŁAW: Wybory samorządowe 2014

Sprawa ważna to na pewno sejmik województwa (taki regionalny sejm), gdzie zapada większość decyzji dotyczących Dolnego Śląska i dlatego telefony okręgowej komisji wyborczej we Wrocławiu grzeją się naprawdę do czerwoności - kto nie zarejestrował list, kto się pomylił, kto nie umieścił odpowiedniej liczby kobiet, stracił szanse na walkę o mandaty w wyborach, które już 16 listopada. Sędzia Marek Poteralski z komisji wyborczej wczoraj mógł powiedzieć tylko kilka słów:

Jednak już dziś prawdopodobnie komisja zakończy prace przy weryfikacji list - cóż kandydaci na radnych niespecjalnie ułatwiali im pracę - zapominali o drugich imionach, był przypadek, że kandydatka wpisała swoje nazwisko, tylko zapomniała, że w międzyczasie wyszła za mąż a wpisała panieńskie nazwisko.

Co w takich sytuacjach - można się domyślać, że kandydaci łamiąc przepisy drogowe pędzili do Wrocławia poprawiać pewne rzeczy - to ważne, bo np. jeśli wypadłoby jedno nazwisko w konsekwencji do kosza mogłaby w niektórych przypadkach pójść cała lista - a to już ból dla komitetu.

Natomiast z moich informacji wynika, że do sejmiku województwa zarejestrowanych zostanie 11 komitetów - Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Prawica, Ruch Narodowy, Narodowe Odrodzenie Polski, Twór Ruch, Bezpartyjni Samorządowcy i dwa lokalne komitety Demokracja Bezpośrednia i Nasza Gmina Lubawka-Kalwaria Lubawska - te dwa komitety zarejestrowały listy w jednym z pięciu okręgów na Dolnym Śląsku.

Kto wystartuje w listopadowych wyborach? (LISTY)

Z kolei do rady miejskiej we Wrocławiu tych komitetów jest aż 15 więc rzeczywiście będzie w czym wybierać - co teraz - kampania wyborcza może ruszyć na dobre, zatem można się spodziewać większej liczby billboardów, ulotek, plakatów i gazetek kandydatów, którzy marzą o jednym, by 16 listopada wyborcy postawili znaczek przy ich nazwiskach - posłuchajmy takiej kompilacji wypowiedzi części kandydatów o czym zamierzają mówić i do kogo będą mówić w tej kampanii:

Do końca nieznane były losy Twojego Ruchu we Wrocławiu - partii Janusza Palikota udało się zarejestrować listy do sejmiku województwa - do rady miejskiej we Wrocławiu się nie udało.

A to wszystko z tego powodu, że zaczęli odchodzić kluczowi działacze - powiem tylko że szef Twojego Ruchu Tomasz Czajkowski w ostatniej chwili - choć rozmowy trwały długo - przeszedł do SLD nie w sensie, że wstąpił do partii, ale wybrał listę Sojuszu do sejmiku i rzucił legitymację Twojego Ruchu:

I nie tylko Tomasz Czajkowski opuścił szeregi Twojego Ruchu, zrobili to inni działacze władz regionalnych, zrobili to posłowie z Dolnego Śląska - moment na takie zamieszanie w partii no nie najlepszy i pewnie odbije się to na wynikach tej walki o mandaty sejmiku.

A walka będzie bardzo ciekawa - pewnie wszystko rozegra się wokół tych największych ugrupowań, ale mamy taką sytuację, że władzę i we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku chce utrzymać prezydent Wrocławia, który jest od niedawna w sojuszu z Platformą Obywatelską i zobaczymy jak wyborcy zareagują na to małżeństwo polityczne. Sam Rafał Dutkiewicz spokojnie przygotowuje się do kampanii:

Są też Bezpartyjni Samorządowcy, którzy marzą o nawet 5 mandatach w sejmiku województwa - to są działacze, których komitet powstał w kontrze do Rafała Dutkiewicza, kiedyś związani z prezydentem Wrocławia dziś stawiający przeciwko swojemu byłemu guru kandydata na gospodarza stolicy regionu - ciekawa inicjatywa, ale czy skuteczna. Są podobno takie badania, które nie zostały oficjalne przedstawione z których wynika, że do sejmiku województwa na Dolnym Śląsku dostanie się Platforma Obywatelska, PiS, SLD i może jeden mandat wywalczy PSL.

Niewiadomą jest na pewno Nowa Prawica, w badaniach partia Janusza Korwina Mikke teraz raczej dołuje - zobaczymy co wydarzy się w listopadzie.

Powstało też sporo lokalnych komitetów, które powalczą o mandaty w powiatach i gminach - tam bez wsparcia partyjnego trzeba się pokazać i powalczyć o promocję nazwiska - i na listach znaleźli się zarówno zaprawieni już w bojach samorządowcy, ale też np. 18-latka Iwona Sochacka z Witkowa w gminie Czarny Bór, która chce zostać radną powiatu wałbrzyskiego i jest bardzo zdecydowana:

I dobrze, że wybory samorządowe nie zostały zawłaszczone wyłącznie przez duże ugrupowania - tak naprawdę liczą się tu nazwiska. Ja przyznam, że troszeczkę współczuję Dolnoślązakom, bo sam akt oddania głosu od razu mówię łatwy nie będzie - jeśli będą szukać nazwisk to trzeba się uzbroić w cierpliwość - w regionie doszło w ostatnich miesiącach do spektakularnych odejść i powrotów - byłych działaczy Twojego Ruchu trzeba szukać na listach PSL czy SLD, kandydatów PO na liście do Wrocławia komitetu Rafała Dutkiewicza, ludzi Rafała Dutkiewicza na liście PO do sejmiku województwa.

Informacje dotyczące kampanii wyborczej również w
specjalnych serwisach Radia Wrocław
od poniedziałku do piątku o godz. 18.30

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama