Cykl treningowy - co to takiego? Biegowe porady Radia Wrocław

| Utworzono: 2014-10-19 08:47

Wszystkie te wydarzenia dla osób w nich uczestniczących mają swoją niejednokrotnie wysoką rangę. Dla sportowców wysokiej klasy życie obraca się wokół czteroletniego cyklu przygotowań olimpijskich, dla polityka ważny jest okres kadencji sejmu, a dla „Zwykłego Śmiertelnika” ważne jest to, że codziennie rano wstaje słońce.

Grzegorz Pieczarka, nasz radiowy ekspert biegowy, opisuje cykl treningowy, który dla każdego zawodnika (amatora czy zawodowca) powinien stanowić bardzo dużą wartość.

„Każdy zawodnik, bądź osoba, która chciałaby zrealizować swój cel sportowy powinna poruszać się wokół cyklu treningowego i odpowiednio dla siebie taki cykl treningowy stworzyć. Dokładne zaplanowanie takiego cyklu pozwoli przy wyeliminowaniu błędów i prowadzeniu systematycznej kontroli osiągnąć zamierzony cel i osiągnąć sukces.

Jeśli chodzi o biegaczy amatorów takim celem jest przeważnie wynik sportowy. Cel w postaci wyniku sportowego powinien być zatem jak najlepiej dookreślony:
- musimy znać dystans na jakim chcemy wystartować
- znać dokładnie miejsce oraz termin startu ( Usain Bolt przygotowujący się przez 4 lata do najważniejszej imprezy jakimi są Igrzyska Olimpijskie nie może „minąć” się z formą o dwa tygodnie bo cała praca pójdzie w zapomnienie)
- znać miejsce i termin innych startów, które pomogą nam w doprowadzeniu naszej formy do optimum
- znać metody kontroli, które pokażą czy obrana droga treningowa jest właściwa

Przygotowując się do startu maratońskiego, zawodnik myśli przeważnie o dwóch startach w roku- na wiosnę i na jesień. Można zatem powiedzieć, że jego roczny cykl treningowy składa z dwóch cykli półrocznych. Taki duży cykl w terminologii teorii treningu sportowego nosi nazwę MAKROCYKLU, mniejszy to MAKROCYKL PÓŁROCZNY”.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.