Wystawa witraży w Muzeum Narodowym

Leszek Mordarski | Utworzono: 2014-10-30 12:16 | Zmodyfikowano: 2014-10-30 12:18

Tym największym i najcenniejszym w Polsce zestawem pochwali się na wystawie "Mistrzowie światła - witraże i obrazy malowane pod szkłem". Ekspozycja będzie prezentowana od 5 listopada do 4 stycznia.
Kurator wystawy Elżbieta Gajewska-Prorok mówiła w Radiu Wrocław, że najstarsze witraże pochodzą ze średniowiecza - zostały wykonane w Austrii, co przez długi czas było wielką tajemnicą.

Najcenniejsze witraże, które będą prezentowane w Muzeum Narodowym, pochodzą ze śląskich i wrocławskich pracowni. Należą do nich tzw. kwatery z herbami rodów mieszczańskich z 1586 roku. Pochodzące z wrocławskiego kościoła świętego Krzysztofa zabytki, to nieliczne okazy dużych witraży kościelnych. Większość została zniszczona w czasie licznych wojen. Jak wyjaśnia Elżbieta Gajewska-Prorok ocalały jedynie małe witraże, gromadzone w zbiorach prywatnych.

Witraże prezentowane na wystawie "Mistrzowie światła - witraże i obrazy malowane pod szkłem", przeleżały w muzealnych piwnicach dziesiątki lat. Zostaną pokazane dzięki konserwacji przeprowadzonej w 2013 roku, dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.