Wszystkich Świętych we Wrocławiu. Komunikacja, mapy

Przemek Gałecki, Gregor Niegowski | Utworzono: 2014-10-31 07:15 | Zmodyfikowano: 2014-11-01 07:49
Wszystkich Świętych we Wrocławiu. Komunikacja, mapy - fot. Przemek Gałecki (Radio Wrocław)
fot. Przemek Gałecki (Radio Wrocław)

Wałbrzych, Świdnica, Kłodzko: Zmiana organizacji ruchu na Wszystkich Świętych

Prawie setka dodatkowych tramwajów i 50 autobusów. We Wrocławiu jadąc na cmentarze najlepiej postawić na komunikację miejską. MPK uruchomiło aż 9 specjalnych linii tramwajowych o oznaczeniu "E" i pięć dodatkowych linii autobusowych.

TUTAJ SPRAWDZISZ, JAK BĘDĄ KURSOWAĆ. WYDRUKUJ I ZABIERZ ZE SOBĄ!

I tak np. podróżując między cmentarzem Grabiszyńskim i Osobowickim warto postawić na tramwaj E1 i E9 które w weekend do godz. 18 kursują co 10 minut, specjalne autobusy - 4 razy na godzinę. Arkadiusz Worońko z wydziału transportu uspokaja:

Dojazd pod największe nekropolie jest po prostu niemożliwy. Zamknięta jest m.in. Osobowicka pomiędzy obwodnicą śródmiejską i ulicą Bałtycką, nieprzejezdna także Grabiszyńska pomiędzy ulicą Jordanowską a Klecińską. Kierowcy mogą parkować przy dawnym FAT-cie. Parkingu przy ul. Ostrowskiego użyczyła także firma Wabco. Tam auto można zostawić za darmo.

SPRAWDŹ, KIEDY I KTÓRE ULICE ZOSTANĄ ZAMKNIĘTE I GDZIE ZAPARKOWAĆ

Kto jednak wybierze samochód powinien uzbroić się w cierpliwość i nie jechać na pamięć - praktycznie przed każdym wrocławskim cmentarzem zmieniono organizację ruchu. Na przykład  przed cmentarzem św. Wawrzyńca nie przejedziemy Bujwida na odcinku od ulicy Sienkiewicza do wjazdu na teren ogródków działkowych oraz Sopocką, Liskego i Czerwonego Krzyża - mówi Elwira Nowa z wydziału Inżynierii miejskiej:

Dla tych, którzy wybrali pociąg do Wrocławia na dworcu głównym przygotowano specjalny punkt informacji o komunikacji miejskiej - mówi Agnieszka Korzeniowska z MPK:

ZOBACZ KONIECZNIE:
Schemat dojazdu na Cmentarz Osobowicki
Schemat dojazdu na Cmentarz Grabiszyński
Schemat dojazdu na Cmentarz przy ul. Bardzkiej
Szczegółowa organizacja ruchu wokół wszystkich nekropolii

1 listopada byliśmy przy dwóch największych cmentarzach w godzinach wzmożonego ruchu. Zobaczcie naszą relację:      

Godz. 16.30
Rozpoczęła się druga fala odwiedzin na wrocławskich cmentarzach, ale ludzi jest mniej niż rano. Nie tworzą się też takie korki na drogach dojazdowych. Policja wciąż jednak apeluje do kierowców, aby nie jeździli na pamięć. Zachęcają też do korzystania z komunikacji miejskiej. Prawie sto dodatkowych tramwajów i 50 autobusów dowozi pasażerów na cmentarze. Pojazdy do 18 kursują nie rzadziej niż co kwadrans i dojeżdżają pod bramy główne nekropolii.  

Godz. 15
Nie ma już większych problemów z dojazdem na cmentarz Osobowicki, trasy dojazdowe do Obornickiej są przejezdne. Niektórzy kierowcy woleli jednak dmuchać na zimne i pojechali komunikacją miejską. - Dojechać na małe cmentarze to nie kłopot, problem jest jak zwykle na Osobowicach - mówi pan Marcel, którego spotkaliśmy przed nekropolią. 

Godz. 13.20
Dość spokojnie mija dzień na dolnośląskich drogach. Nie było poważnych kolizji ani wypadków. Sprzyja też pogoda - w całym regionie na termometrach kilkanaście stopni i słońce.Nie dajmy się jednak zwieść dobrej aurze - wieczorem i rano możliwe mgły w całym regionie, które mogą utrudnić jazdę samochodem.

Godz. 12
Cmentarz Grabiszyński
: Paraliżu komunikacyjnego nie ma, ale swoje trzeba odstać. Szczególnie jeśli ktoś do Grabiszyńskiej jedzie Klecińską. Praktycznie z obu kierunków korek jest podobny i zaczekamy około 10 minut na skręt w Grabiszyńską. Tam jednak nie przejedziemy, bo służby kierują samochodu na parkingi przy Ostrowskiego. Tam również trzeba poświęcić kilkanaście minut na dojazd i znalezienie miejsca do postoju. Policja apeluje, żeby słuchać przede wszystkim służb, które kierują ruchem oraz uważać na pieszych.

W ten wyjątkowy dzień zapaliliśmy znicze na grobach naszych niezapomnianych przyjaciół - prezentera Pawła "Krotona" Krotoskiego oraz Lothara Herbsta, wieloletniego prezesa Radia Wrocław

Cmentarz Osobowicki: Wciąż spory ruch na dojeździe do nekropolii. Przypomnijmy, że zamknięta została ulica Osobowicka pomiędzy obwodnicą śródmiejską a Łużycką. Zmotoryzowani mogą żałować, że nie skorzystali z komunikacji miejskiej. Zaparkować można na terenach wojskowych dojeżdżając od ulicy Obornickiej, ale trzeba przygotować się na stanie w korku. Od rana spory zator na Obronickiej, korki tworzą się również na trasach dojazdowych. Schemat organizacji ruchu jest ten sam co w roku ubiegłym, jednak straż miejska przestrzega przed jeżdżeniem na pamięć.

Godz. 11.20
Specjalne autobusy 322 i 334 oraz tramwaje E1, E6, E7, E9 dowiozą nas szybko na cmentarz Grabiszyński we Wrocławiu. Parkingi przy nekropolii są już przepełnione, więc warto postawić na komunikację miejską. Tym bardziej, że na razie - mimo tłoku - jest bardzo spokojnie i bez problemów - mówi Adam Łazuga z nadzoru ruchu, który jednak apeluje o rozwagę, szczególnie do pieszych.

Godz. 10
Spore korki na dojeździe do cmentarza na Osobowicach. Rząd samochodów ustawił się już na moście Milenijnym, podobnie jest także na Osobowickim. Zaparkować można na terenach wojskowych od ulicy Obornickiej, ale kolejka do parkingu jest spora. Najszybciej na cmentarze dostaniemy się środkami komunikacji publicznej.

Cmentarz Grabiszyński: z każdą minutą ruch samochodów rośnie, a z komunikacji miejskiej wysiadają tłumy pieszych. Straż miejska przypomina, że pod samą bramę podjeżdżają tylko autobusy, taksówki i samochody z niepełnosprawnymi, dlatego nie warto nawet próbować. Parkingi przy ul. Ostrowskiego i FAT-cie jednak powoli się zapełniają, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Uwaga też na pieszych, którzy chodzą po ulicach przy cmentarzu.

Godz. 9.30
Tłoczno, ale spokojnie jest na cmentarzu Grabiszyńskim. Pogoda dopisuje, więc nikt się nie spieszy. Warto także przystanąć i wesprzeć wrocławskie hospicjum. Datki można wrzucać do puszek, które trzymają wolontariusze. Trwa także kwesta na rzecz odnowienia cmentarzy na wschodnich Kresach - w Drohobyczu, Bohorodyczynie czy Tuligłowach.

Godz. 8
Cmentarz Grabiszyński: ruch na okolicznych ulicach jest naprawdę niewielki, samochody jadą cały czas płynnie i nie ma większych problemów z zaparkowaniem. Oczywiście nie wjedziemy przed sam cmentarz - ul. Grabiszyńska jest zamknięta od Ostrowskiego do Jordanowskiej, ale można zostawić samochód przy FaT-cie, albo przy ulicy Ostrowskiego. Za to z komunikacji miejskiej korzysta wielu wrocławian. Tłoków w miejskich autobusach i tramwajach jednak nie ma.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.