Legendę Kryzysu trudno zrozumieć (ZOBACZ WIDEO)

Wojciech Janicki | Utworzono: 2014-11-11 09:25 | Zmodyfikowano: 2014-11-11 09:25

Bardzo młody zespół punkowy, którego trzon stanowili Robert Brylewski (gitarzysta i wokalista, kompozytor) i Maciej Góralski (perkusista i autor tekstów), w iście rewolucyjnym stylu przebił się w ciągu roku do czołówki rocka PRLu. Grupa zagrała kilka tras koncertowych, m.in z Johnem Porterem, Manaamem, Perfectem, Izą Trojanowską, etc. i tuż przed stanem wojennym rozpadła się, zgodnie z zasadą "too much, too soon". Na inspiracje muzyką i tekstami Kryzysu powoływali się przy tworzeniu swoich zespołów Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love) czy Grzegorz Ciechowski (Republika).

Pozostała po Kryzysie legenda i kilka świetnych przebojów, które stały się materiałem do projektu "Dolina Lalek - Tribute to Kryzys", kiedy to w latach 1999-2003 aż 44 polskie zespoły muzyczne wszelkich stylów nagrały numery Kryzysu w swoich wersjach. Całość ukazała się na dwóch płytach CD. Dziękując zespołom za zaangażowanie w nagranie swoich coverów Kryzys zagrał w 2006 na imprezie promocyjnej drugiej części tego wydawnictwa, co zaowocowało aktywnością koncertową (występy min na Jarocin FestiVal i Off Festival), a w 2010 wydał swoją pierwszą studyjną płytę nagraną profesjonalnie, "Kryzys Komunizmu".

Wydawnictwo „78-81” (wyd. Fonografika), które jest już w sklepach od 8 listopada, składa się z dwóch płyt. To almanach pierwszego okresu istnienia zespołu zawierający wszystkie kluczowe utwory zespołu zarejestrowane w jakości umożliwiającej ich dystrybucję. Na pierwszym kompakcie znajdziemy materiał wydany we Francji w roku 1981 na płycie winylowej.

Znalazło się na niej 10 utworów zarejestrowanych podczas koncertu w Domu Kultury Ursus w Warszawie oraz podczas próby zespołu w klubie Amplitrion. Na drugim krążku znajdziemy nagrania dokonane wiosną 1981 w studenckim radio w Toruniu oraz bardzo ciekawy koncert (przede wszystkim ze względu na rozmowy z publicznością) z festiwalu w Opolu w dniu 23 czerwca 1981. Wydawnictwo zawiera również wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z koncertów zespołu, które znajdziecie we wkładce dołączonej do płyty.

Na antenie Radia Wrocław w tym tygodniu proponujemy "Święty Szczyt" - nagranie które promuje to wydawnictwo , a przy okazji przypominam że 11 listopada cały dzień gramy w kolorze biało-czerwonym!

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.