Wybory samorządowe 2014: Wyniki w miastach i gminach

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-11-17 11:11 | Zmodyfikowano: 2014-11-18 19:06
Wybory samorządowe 2014: Wyniki w miastach i gminach - Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Sprawdź również:
Nieoficjalne wyniki do Rady Miejskiej Wrocławia oraz rady powiatu wrocławskiego


Bolesławiec

W Bolesławcu, według sondaży przeprowadzonych pod lokalami wyborczymi przez portal Istotne.pl, w pierwszej turze wygrał Piotr Roman, obecny prezydent miasta, który miał 53 procent poparcia. Na drugim miejscu uplasował się Maciej Małkowski, radny powiatowy i działacz społeczny. W radzie miasta w Bolesławcu większość powinien mieć także komitet Piotra Romana. 

Bogatynia

Burmistrz Bogatyni Andrzej Grzmielewicz nie musi już szykować się do drugiej tury głosowania. Z poparciem 66 procent w pierwszej turze wygrał wybory i ma zapewnioną reelekcję. To nadal wyniki nieoficjalne, ale nie powinny się już zmienić.

Czernica

W Czernicy zapowiada się druga tura. O fotel po obecnym wójcie Stefanie Dębskim powalczą najprawdopodobniej starosta wrocławski Roman Potocki z PO i Włodzimierz Chlebosz z PSL. Frekwencja wyniosła 56 proc.

Długołęka

Iwona Łebek pewnie prowadzi, będzie miała też najsilniejszą reprezentację w radzie gminy - 18 rajców.

Duszniki-Zdrój

Druga tura w Dusznikach. Tam o fotel burmistrza za dwa tygodnie powalczą Piotr Zilbert i Piotr Lewandowski.

Głuszyca

Zmiana warty w Głuszycy. Pod nieobecność w wyborczym wyścigu dotychczasowej burmistrz Alicji Ogorzelec do startu stanęła trójka kandydatów. Już wiemy, że będzie druga tura, w której zmierzą się Roman Głód oraz Monika Bisek - Grąz. Warto przypomnieć, że Głuszyca to jedyna gmina na Dolnym Śląsku, w której w minionej kadencji aż dwa razy organizowano nieskuteczne referendum o odwołanie burmistrza.

Góra

30 głosów zabrakło obecnej burmistrz Góry Irenie Krzyszewicz do spokojnego otwierania szampanów. W I turze zagłosowało na nią 49,79% uprawnionych. Za dwa tygodnie zmierzy się z Teresą Frączkiewicz, która dostała 28,43% głosów. Frekwencja wyniosła 43,15.

Gryfów Śląski

Olgierd Poniźnik zdeklasował rywali w pierwszej turze głosowania na burmistrza Gryfowa Śląskiego, gdzie zdobył ponad 54 procent głosów. Zagłosowało na niego 1998 wyborców.

Jedlina-Zdrój

Nie będzie drugiej tury. Wybory wygrywa Leszek Orpel.

Jelcz-Laskowice

W drugiej turze powalczą: obecny burmistrz Kazimierz Putyra i jego poprzednik Bogdan Szczęśniak.

Jelenia Góra

Zgodnie z przewidywaniami Marcin Zawiła z poparciem około 32 procent wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich w Jeleniej Górze wraz z Markiem Obrębalskim, które uzyskał nieco ponad 27 procent poparcia. To ciągle nieoficjalne wyniki. Kolejne miejsca zajęli: Tadeusz Lewandowski z PiS, Paweł Wilk z komitetu Siła Mieszkańców i Piotr Paczóski z SLD.

Jordanów Śląski

Będzie druga tura. Obecny wójt Henryk Kuriata powalczy o kolejną kadencję z Pawłem Filipczakiem.

Karpacz

Z nieoficjalnych wyników wynika, że do wyłonienia burmistrza miasta na następną kadencję konieczna będzie druga tura głosowania. Zmierzy się w niej obecny burmistrz miasta Bogdan Malinowski z Radosławem Jęckiem, który starował z własnego komitetu. Co ciekawe, w radzie miasta na nową kadencję znajdą się najbardziej zagorzali przeciwnicy polityczni Bogdana Malinowskiego, czyli Grzegorz Kubik , Mieczysław Pajdzik i Wiesław Czemiak.

Kamienna Góra

Kamiennej Górze w drugiej turze głosowania, według nieoficjalnych wyników, w wyborach na burmistrza zmierzy się obecny włodarz miasta Krzysztof Świątek i niespodziewanie Wiktor Król, prezes szpitala w Kamiennej Górze, który startował z własnego komitetu.

Kąty Wrocławskie

O fotel burmistrza najprawdopodobniej zawalczy obecny włodarz Antoni Kopeć i Sławomir Hryniewicz. Frekwencja wyniosła nieco ponad 40 proc.

Kłodzko

Druga tura w wyborach na burmistrza Kłodzka. Stolica kotliny była areną jednej z najbardziej zaciętych kampanii wyborczych w regionie. O stanowisko szefa miasta ubiegało się aż ośmiu kandydatów. Jak wynika z nieoficjalnych informacji do których dotarło Radio Wrocław, do drugiej tury przeszli obecny burmistrz Bogusław Szpytma oraz reprezentant Platformy Obywatelskiej, Michał Piszko. Różnica między nimi to zaledwie kilka procent.

Kobierzyce

Według ciągle nieoficjalnych wyników głosowania wybory w podwrocławskiej gminie Kobierzyce wygrał obecny wójt Ryszard Pacholik. Z poparciem wynoszącym 75 proc. pokonał w pierwszej turze kontrkandydata Adama Orylskiego. Wójt Pacholik wprowadził też do 15-osobowej Rady Gminy 9 radnych stanowiących jego zaplecze. Frekwencja w gminie Kobierzyce nie przekroczyła 50 proc. 

Kowary

Elżbieta Zakrzewska i Bożena Wiśniewska zmierzą się w drugiej turze głosowania na burmistrza w Kowarach.

Kudowa-Zdrój

Druga tura w Kudowie - Zdroju. Pod nieobecność Czesława Kręcichwosta, który rządził uzdrowiskiem pięć kadencji, ale tym razem startował do sejmiku, o fotel burmistrza biło się czterech kandydatów. Za dwa tygodnie o głosy ponownie powalczą Andrzej Kanecki i Piotr Maziarz.

Legnica

Potwierdzają one nasze poranne szacunki. W drugiej turze wyborów prezydenckich spotkają się Tadeusz Krzakowski i Jarosław Rabczenko. Miejski Komisarz Wyborczy, Aleksander Żurakowski przedstawia ostateczne wyliczenia: - Frekwencja wynosiła 38,16 %. Do drugiej tury, która jest nieuchronna w Legnicy przeszli pan Tadeusz Krzakowski i Jarosław Rabczenko. I tak pan Rabczenko uzyskał wynik na poziomie 26,24 %, a pan Krzakowski 44,69%

Fatalnie dla obecnego prezydenta wypadł podział głosów w Radzie Miasta. Jeśli wybory za dwa tygodnie wygra Krzakowski większość radnych będzie dla niego stanowić opozycję. Po 8 mandatów otrzymali bowiem reprezentanci PiS i PO, cztery miejsca przypadły kandydatom komitetu prezydenckiego, dwa mandaty otrzymają członkowie Porozumienia dla Legnicy.

Do rady wejdzie też jeden członek SLD.

Leśna

Obecny burmistrz Jan Surowiec przegrał wybory z byłym burmistrzem, którego pokonał 4 lata temu, czyli Mirosławem Markiewiczem. Drugiej tury nie będzie.

Lubawka

Po przeliczeniu głosów z wszystkich komisji wyborczych w Lubawce obecny burmistrz Tomasz Kulon, by zachować stanowisko, będzie musiał zmierzyć się w drugiej turze głosowania z Ewą Kocembą, obecną starostą kamiennogórską popieraną przez PO. Trzecie miejsce zajął w wyborach Andrzej Świątek z SLD, a czwarte poseł Henryk Kmiecik.

Lubań

Zgodnie z przewidywaniami do drugiej tury weszli Arkadiusz Słowiński, który zdobył 48 procent głosów i Konrad Rowiński z 34-procentowym poparciem.

Lubin

Robert Raczyński nie dość, że zyskał około 70 procent poparcia jako prezydent miasta, to będzie współpracował... wyłącznie ze swoimi radnymi. W 23 osobowej Radzie Miasta aż 22 radnych to członkowie komitetu wyborczego Roberta Raczyńskiego. Jedyny "opozycyjny" radny opozycją raczej też nie będzie, bo w kampanii wielokrotnie podkreślał poparcie dla obecnego prezydenta. Tymoteusz Myrda, członek zwycięskiego sztabu zapewnia, że nadchodzą najlepsze czasy dla Lubina. - Mieszkańcy docenili pracę jaką przez cztery lata Robert Raczyński i jego ludzie wykonali. Dotrzymaliśmy swoich obietnic. Mam nadzieję, że przez kolejne cztery lat również będziemy mogli dobrze pracować dla tego miasta i jego mieszkańców - mówi Myrda. Robert Raczyński już czterokrotnie pełnił funkcję prezydenta Lubina. Przed laty był najmłodszym prezydentem miasta w Polsce.

Lubomierz

Będzie druga tura, w której obecny włodarz miasta Wiesław Ziółkowski zmierzy się z Markiem Misiewiczem.

Lwówek Śląski

W Lwówku Śląskim obecny włodarz miasta Ludwik Kaziów przepadł w wyborach i nie wszedł nawet do drugiej tury. Będą w niej Mariola Szczęsna i Roman Kulczycki.

Marcinowice

Komisja podliczyła już 100 proc. głosów w gminie Marcinowice w powiecie świdnickim. Już wiadomo, że będzie druga tura wyborów na wójta. O fotel gospodarza gminy walczyły cztery osoby. W drugiej turze rywalizować będą: dotychczasowy wójt, Jerzy Guzik (1082 głosy) i Władysław Gołębiowski (963 głosy). Stanisław Leń otrzymał 718 głosów poparcia, a Violetta Rosińska-Różańska 177 głosów.

Mieroszów

Po dwunastu latach ze stanowiskiem pożegna się burmistrz Mieroszowa. Andrzej Laszkiewicz przegrał, nie zdołał wejść do drugiej tury. W przygranicznej gminie dalej walczą natomiast obecny wicestarosta powiatu wałbrzyskiego Andrzej Lipiński oraz debiutujący w wyborach Marcin Raczyński. Z nieoficjalnych danych wynika, że różnica między nimi była niewielka.

Mietków

W Mietkowie z nieoficjalnego zwycięstwa już się cieszy obecny wójt Adam Kozarowicz, na którego zagłosowało 57 proc. wyborców. Do rady gminy wprowadził także 7 rajców, a do urn poszło 60 procent uprawnionych do głosowania.

Milicz

W Miliczu czeka nas druga tura wyborów. Zmierzy się w niej obecny burmistrz Paweł Wybierała z Piotrem Lechem. Wybierała uzyskał 2654 głosy, a Lech 3773. Dane pochodzą z Biuletynu Informacji Publicznej gminy.

Mirsk

Drugiej tury wyborów nie będzie w Mirsku, tam wygrał Andrzej Jasiński, obecny burmistrz, uzyskując 58 procent poparcia.

Mysłakowice

W gminie Mysłakowice przegrał wieloletni wójt, Zdzisław Pietrowski. Wójtem został nauczyciel, Michał Orman.

Nowa Ruda

Drugiej tury nie będzie. Dotychczasowy gospodarz, Tomasz Kiliński wygrywa.

Oborniki Śląskie

Druga tura w Obornikach Śląskich. Rywalizować ze sobą będą Arkadiusz Poprawa i obecny burmistrz Sławomir Błażewski.

Olszyna

Burmistrzem pozostanie nadal Leszek Leśko.

Oława

W Oławie będzie druga tura wyborów. Nie ma jeszcze oficjalnych wyników, ale według wstępnych szacunków do walki o fotel burmistrza staną Tomasz Frischmann i Zdzisław Brezdeń. Frekwencja w I turze w Oławie tylko nieznacznie przekroczyła 40%.

Osiecznica

Około 92 procent poparcia w wyborach samorządowych uzyskał wójt gminy Osiecznica, Waldemar Nalazek.

Polanica-Zdrój 

W drugiej turze zmierzą się obecny burmistrz Jerzy Terlecki oraz obecny wicestarosta powiatu kłodzkiego, Adam Łącki.

Prusice

Igor Bandrowicz zdobył około 85% głosów i wygrywa wyścig o fotel burmistrza - to nadal nieoficjalne dane.

Radków

Nie będzie drugiej tury. Wybory wygrywa Jan Bednarczyk.

Siechnice

Będzie druga tura. Obecny burmistrz, Milan Ušák powalczy z Jerzym Fitkiem.

Sobótka

W drugiej turze w walce o fotel wójta zmierzą się obecny szef gminy Stanisław Dobrowolski i Zenon Gali.

Strzelin

Tutaj najprawdopodobniej nie zmienią się władze. Według wstępnych danych burmistrzem na kolejne cztery lata zostanie ponownie Dorota Pawnuk.

Szklarska Poręba

Również w Szklarskiej Porębie potrzebna będzie prawdopodobnie druga tura. Według nieoficjalnych danych zmierzą się w niej obecny burmistrz Grzegorz Sokoliński i Mirosław Graf z Platformy Obywatelskiej.

Szczawno-Zdrój

Druga tura będzie także w Szczawnie - Zdroju gdzie po szesnastu latach z kandydowania zrezygnował dotychczasowy burmistrz, Tadeusz Wlaźlak. Według nieoficjalnych wyników zmierzą się w niej Marek Fedoruk oraz Lidia Miedzielska.

Sulików

Do zmian na stanowisku włodarza gminy nie dojdzie - wygrał Robert Starzyński

Środa Śląska

W Środzie Śląskiej II tura wyborów. Według nieoficjalnych informacji z obecnym burmistrzem Bogusławem Krasuckim powalczy Adam Ruciński. Frekwencja według nieoficjalnych danych sięgnęła prawie 48 %.

Świdnica

Niespodzianka w Świdnicy. Rządzący od dwunastu lat miastem Wojciech Murdzek, według nieoficjalnych informacji, nie przekroczył progu pięćdziesięciu procent i będzie musiał walczyć w drugiej turze. Zmierzy się w niej z popieraną przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, Beatą Moskal – Słaniewską. Kandydatka, a także radna zapowiada, że przed drugą turą będzie konfrontacja, ale nie będzie brudnej kampanii. Wojciech Murdzek startował z poparciem Platformy Obywatelskiej. W ostatnich dniach kampanii wsparli go m. in. Grzegorz Schetyna oraz Jacek Protasiewicz.

Świebodzice

Bogdan Kożuchowicz ponownie burmistrzem. W mieście zliczono już dane ze wszystkich komisji, samorządowiec uzyskał ponad 52 proc. głosów. W rozmowie z Radiem Wrocław podziękował wyborcom i przyznał, że z pokorą przyjąłby wygraną w... drugiej turze. Drugie miejsce z poparciem 25 proc. uzyskał były wieloletni burmistrz Świebodzic Jan Wysoczański.

Świeradów-Zdrój

Roland Marciniak wygrał po raz trzeci wybory w Świeradowie Zdroju uzyskując 72 procent poparcia i pokonując w pierwszej turze dwoje kontrkandydatów.

Trzebnica

Według nieoficjalnych wciąż informacji Marek Długozima zostaje na stanowisku.

Walim

Nie będzie drugiej tury. Wybory wygrywa Adama Hausman.

Wałbrzych

Wyborczy nokaut Romana Szełemeja w Wałbrzychu. Po zliczeniu wyników z 20 komisji wyborczych obecny prezydent ma 85 proc. głosów. To prawdopodobnie jeden z najwyższych wyników na Dolnym Śląsku i w kraju. W Wałbrzychu o fotel prezydenta ubiegało się pięciu kandydatów. W poprzednich wyborach Roman Szełemej również wygrał w pierwszej turze.

Warta Bolesławiecka

Mirosław Haniszewski z nieodległej Warty Bolesławieckiej. Poparło go około 87 procent głosujących.

Wisznia Mała

Według nieoficjalnych informacji wygrał obecny wójt Jakub Bronowicki.

Wleń

Artur Zych zmierzy się w drugiej turze z obecnym burmistrzem Bogdanem Mościckim.

Wrocław

Druga tura we Wrocławiu! Dutkiewicz 40,82 proc., Stachowiak-Różecka 27,45 proc. To cząstkowe wyniki podane przed godz. 9.30 przez PKW, po zatwierdzeniu 33,11 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych we Wrocławiu.

Zawidów

Wygrał Robert Łężny. Jego komitet zdobył też większość w radzie miasta.

Zawonia

Najprawdopodobniej będzie druga tura, a o fotel wójta będą walczyć: Robert Borczyk i Agnieszka Wersta.

Zgorzelec

Według ciągle nieoficjalnych wyników wyborów w Zgorzelcu Rafał Gronicz zyskał około 44 procent poparcia mieszkańców i w drugiej turze głosowania zmierzy się ze Sławomirem Zawadą, który uzyskał poparcie w wysokości nieco poniżej 20 procent. Pozostali kandydaci: Ireneusz Aniszkiewicz i Andrzej Tyc mają o kilka procent głosów mniej niż Zawada.

Złotoryja

Oficjalnych wyników nie ma. Z danych ujawnionych przed wejściami do Obwodowych Komisji Wyborczych wynika, że za dwa tygodnie mieszkańcy miasta znów będą wybierali swojego burmistrza między Ireneusz Żurawski, a Robertem Pawłowskim. Nie da się jednoznacznie wykluczyć jeszcze innego scenariusza, bo prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie "kupowania" głosów. Nie wiadomo czy proceder miał wpływ na wstępnie oszacowany wynik wyborów.

Żmigród

Robert Lewandowski zdobył 3874 głosy i wygrał wybory na burmistrza. Dane pochodzą z Biuletynu Informacji Publicznej gminy.

Żórawina

Podobnie w Żórawinie gdzie w drugiej turze Andrzej Szawan najpewniej zawalczy z obecnym wójtem Janem Żukowskim.

Reklama

Komentarze (24)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~stefan2014-11-23 12:52:35 z adresu IP: (194.183.xxx.xxx)
A czemu nikt się nie przyjrzy Komitetowi Wyborczemu Pana Wiktora Króla prezesa szpitala w Kamiennej Górze. Przecież jego komitet składa się prawie z samych podległych pracowników publicznego szpitala. Czy aż tak kochają swojego szefa, że rbią mu bezinteresownie kampanię wyborczą?
~Winiak2014-11-21 10:16:26 z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
A gdzie Wińsko? Zapomnieliście o nas?
~wyborca2014-11-19 14:58:12 z adresu IP: (176.109.xxx.xxx)
a gdzie Strzegom w tym zestawieniu-promowany przez PRW!
~Miliczanin2014-11-18 17:37:11 z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Wg informacji ze stron prasy lokalnej wyniki w Miliczu są następujące: Piotr Lech - 3776 głosów i Paweł Wybierała - 2717 głosów. Nijak z tego zestawienia nie wynika dwukrotnie większe poparcie dla Lecha. W imieniu dbałości o zasady demokratycznego wyboru opartego na sprawdzonej informacji proszę o potwierdzone, PRAWDZIWE dane. Jednocześnie życzę obu Panom - kandydatom skuteczności w działaniu na rzecz społeczności lokalnej. Niech wygra lepszy!
[email protected]2014-11-18 19:10:05 z adresu IP: (89.171.xxx.xxx)
7
to się chyba lokalna prasa pomyliła, bo tu dane są już zaktualizowane i leciutko się różnią :)) Niech wygra lepszy !
~Gdzie? 2014-11-18 11:37:45 z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Platerówka, Siekierczyn?
~olazezmigroda2014-11-17 18:44:13 z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
a żmigród?
~a gdzie2014-11-17 18:24:50 z adresu IP: (37.31.xxx.xxx)
Świerzawa?
~poinformowany2014-11-17 21:14:44 z adresu IP: (188.47.xxx.xxx)
2
~kasia2014-11-17 18:04:31 z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Trzymam kciuki za Agnieszkę Werstę!
~krzysiek2014-11-17 18:05:08 z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
-2
~No i Super !!!2014-11-17 16:57:13 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Lwówek śląski.Teraz czekamy na właściwą postawę naszej władzy i wyciągnięcie na wierzch,a co za tym idzie pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wszystkie przekręty i machlojki jakich dopuścił się pan Ludwik Kaziów.Pewnie do tego nie dojdzie,ale to była by dobra nauczka oraz super przestroga dla kolejnych rządzących,którzy pchają się do koryta tylko po to żeby dbać o własne prywatne interesy kosztem społeczeństwa.
~tomekg972014-11-17 16:54:43 z adresu IP: (31.175.xxx.xxx)
Zapomnieliście chyba o Chojnowie? : /
~Mania2014-11-17 16:52:22 z adresu IP: (83.21.xxx.xxx)
Nowa Ruda gdzie?
~Andrzej Sarna2014-11-17 15:09:42 z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Karpacz tylko z Panem Radosławem Jęckiem!! mądry facet, konkretny, zaangażowany w sprawy miasta, z dużym doświadczeniem, bez układów!!! . SSSUPER FACET!!! ja nie mam wątpliwości - na pewno oddam głos na Pana Radosława!
~Huba2014-11-17 14:43:51 z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
A Jelcz- Laskowice?
~po prostu ja2014-11-17 14:30:46 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
hellou a gdzie wyniki z Kudowy Zdrój???
~i ja2014-11-21 15:12:41 z adresu IP: (83.15.xxx.xxx)
-5
powyżej ;-)
~agaLaMa2014-11-17 14:14:15 z adresu IP: (178.182.xxx.xxx)
A co ze Sroda Slaska?
~a w miękini2014-11-17 14:09:52 z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
ma ktoś wyniki z miękini
~aaaa2014-11-17 13:27:08 z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
a zagrodno i złotoryja?
~Stars2014-11-17 13:21:22 z adresu IP: (81.15.xxx.xxx)
W Nowogrodźcu wygrał już w pierwszej turze dotychczasowy burmistrz Robert Relich. W Bolesławcu wygrał dotychczasowy prezydent i 14 radnych z jego komitetu w 21 osobowej radzie. W wyborach do rady powiatu ogromna ilość głosów nieważnych
~grzes2014-11-17 12:02:07 z adresu IP: (79.186.xxx.xxx)
Macie wynik z Nowogrodźca?
~j.k2014-11-17 18:21:01 z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
-7
a Węgliniec gdzie? dziadostwo.