Żorżyk, czyli boss: Wspominamy Grotowskiego (FILMY)

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2014-11-27 07:07 | Zmodyfikowano: 2014-11-27 07:58
A|A|A

Rocznic związanych z działalnością Laboratorium i Grotowskiego jest w tym roku więcej. Przede wszystkim obchodziliśmy 15 lat od czasu śmierci reżysera we włoskiej Pontederze. 40 lat temu Grotowski otrzymał doktorat honorowy nowojorskiej New School for Social Research, a 45 lat temu w telewizji nowojorskiej odbył się premierowy pokaz sfilmowanego spektaklu Akropolis oraz oficjalna premiera Apocalypsis cum Figuris - ostatniego teatralnego przedstawienia zrealizowanego przez Laboratorium, które w 1970 roku zmieniło nazwę na Instytut Aktora - Teatr Laboratorium.

1969 rok był przełomem, jeśli chodzi o popularność sztuk Grotowskiego na Zachodzie. Tournee po Stanach Zjednoczonych odniosło wielki sukces. Ale także wtedy reżyser wybrał się po raz pierwszy do Indii, kraju, który zmienił jego podejście do życia i twórczości. Niektórzy twierdzą, że podróże na Wschód, zwłaszcza do Indii, stały się początkiem końca Laboratorium jako teatru. Zbigniew Osiński: „Grotowski bez Indii jest po prostu nie do ugryzienia”, Ludwik Flaszen: „To nie był już ten sam Grotowski". Warto przypomnieć o jeszcze jednej rocznicy: 5 lat temu mieliśmy obchodzony, nie tylko w Polsce, Rok Grotowskiego.

Wracamy więc dziś do postaci Jerzego Grotowskiego, maga, mistyka, samotnika, guru, uważanego przez wielu za charyzmatycznego przewodnika, lidera niemal zamkniętej sekty teatralnej. Staramy się pokazać artystę z innej strony, nie tylko doskonale wiedzącego, dokąd zmierza, rewolucjonisty teatru, lecz również jako człowieka błądzącego, poszukującego rozwiązań teatralnych w interakcji z zespołem, niezapominającego o przyjaciołach w potrzebie, kogoś bliższego i normalniejszego niż się teraz powszechnie wydaje.

W reportażu pt. ŻORŻYK-BOSS-GROT. SZKIC DO INNEGO PORTRETU JERZEGO GROTOWSKIEGO usłyszą Państwo jego przyjaciół i współpracowników oraz badaczy zajmujących się postacią, ideami i dziełami reżysera: Alinę Obidniak, Eugenia Barbę, Ludwika Flaszena, Jarosława Freta, Dariusza Kosińskiego, Serge'a Ouaknine'a, Andrzeja Paluchiewicza. Pojawi się również sam Jerzy Grotowski w archiwalnych fragmentach pochodzących z rozmów, jakie przeprowadził z nim w połowie lat 70. ub. wieku były redaktor Polskiego Radia we Wrocławiu Stanisław Gorzkowicz.

Reportaż przygotował Grzegorz Chojnowski. Posłuchajcie:

Zobacz również: Cykl reportaży "Ocalić od zapomnienia"

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama