Zabytkowe hangary pod młotek, a pamiątki na bruk

Przemek Gałecki | Utworzono: 2014-12-03 08:28 | Zmodyfikowano: 2014-12-03 08:29
A|A|A

Fot. Stowarzyszenie Aerodywizjon

Co ciekawe zabytkiem jest również sam magazyn, co potwierdzają konserwatorzy zabytków. Około 100 eksponatów w tym te najcenniejsze jak samoloty z czasów II wojny światowej przetrwały dzięki pracy miłośników lotnictwa. Teraz jednak cały trud może pójść na marne, bo działka została wystawiona na sprzedaż.

Teren należy jednak do Agencji Mienia Wojskowego, która właśnie ogłosiła przetarg. Pasjonaci ze stowarzyszenia Aerodywizjon nie zamierzają się jednak poddawać - założyli komitet budowy muzeum lotnictwa.

- List intencyjny w sprawie tego projektu dostali prezydent RP - Bronisław Komorowski, Minister Obrony narodowej, czy prezydent Wrocławia - mówi Adam Tarnowski, pilot zawodowy, pasjonat lotnictwa.

Wstępną pomoc zadeklarowało Ministerstwo Obrony Narodowej i urząd miasta. Czas jednak goni - rozstrzygnięcie przetargu na początku 2015 roku.

Na terenie, który ma być sprzedany, stoją zabytkowe hangary Luftwaffe. - Na hangarze pojawiła się kłódka a my mamy opuścić ten teren - mówi Robert Górczyk:

- Mamy związane ręce - mówi Zbigniew Sieja, dyrektor agencji, który nie widzi szans na bezpłatne przekazanie terenu:

Możliwa jest jednak bonifikata jeśli urząd marszałkowski, albo miasto kupią teren pod budowę muzeum. Konkretnych deklaracji jednak brak.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Stan
2014-12-05 12:06:10
z adresu IP: (62.159.xxx.xxx)
Ocena: 2
Kolejny przykład jak nasi urzędnicy tłumacza się niemocą wobec obowiązujących przepisów/ustaw i w związku z tym braku funduszy na ten cel ale nic nie zrobili aby taki stan rzeczy zmienić, ot - odbili piłeczkę i są zadowoleni. 13 mln na przebudowę przejścia podziemnego i namalowanie pasów ?!!! jak niektórym udało się przeżyć tyle lat bez mózgu - to jest ciekawostka.
~walerianda
2014-12-04 19:23:36
z adresu IP: (50.14.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ten kto liczy pieniądze za leczenie albo dziedzictwo powiniwen zostać odesłany na bezrobocie. Uzasadniał nie będę.
~ESEN
2014-12-04 12:02:29
z adresu IP: (148.81.xxx.xxx)
Ocena: 2
Takich poniemieckich hangarów , w dużo lepszym stanie, jeszcze w Polsce trochę jest użytkowanych np. w Warszawie w dawnym PZL Okęcie obecnie Airbus Military jest hangaer z Kwatery Głownej Hitlera z Gierłozy zwieziony w 1946 ! A jakie Jakie samoloty stoja w Strachowicach w tej ruinie?
~Marcin
2014-12-03 21:30:01
z adresu IP: (46.171.xxx.xxx)
Ocena: 7
Przez całe życie podąża za człowiekiem tylko jedna rzecz - jego honor.... Może ktoś ocknie się i zrozumie , że być urzędnikiem to znaczy służyć społeczeństwu. Popieram tą inicjatywę i mam nadzieję, że lotniczy Wrocław będzie tak wyjątkowy jak nasz wrocławski rynek. Marzyłem kiedyś by zostać lotnikiem... ale zdrowie mi na to nie pozwoliło widać, że los daje mi drugą szansę by w tym muzeum trochę przy zabytkach pogrzebać.
~klj
2014-12-03 21:11:17
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jeden remoncik kościółka mniej, Pan Bócek się nie pogniewa i muzeum stoi.
~rozsadny
2014-12-03 20:39:13
z adresu IP: (178.42.xxx.xxx)
Ocena: -9
Eeee rudera bez najmniejszego znaczenia. Źle zaprojektowana, z marną infrastrukturą. Dobrze zrobią jak zburzą. Może powstanie w tym miejscu coś bardziej pożytecznego.
~Atuor
2014-12-03 20:31:09
z adresu IP: (83.22.xxx.xxx)
Ocena: -4
Ponad 300 baniek na muzeum śląskie w katowicach się znalazło. Ponad 320 baniek na muzeum żydów polskich w warszawie również się znalazło. Jaki ułamek tych kwot potrzeba aby utrzymać coś, co już istnieje ?!
~jarecki
2014-12-03 16:03:32
z adresu IP: (213.158.xxx.xxx)
Ocena: 15
Szkoda by było aby zmarnować taką sprawę.Chętnie odwiedzę to miejsce ze swoimi dzieciakami.Jak i kiedy można tam dojechać ?Trzymam kciuki może nasze miasto się postara !!!
~qra
2014-12-03 15:25:52
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -9
skąd się biorą we Wrocławiu fani luftwaffe i Breslau z okresu trzeciej rzeszy?
~ADAM
2014-12-03 10:25:23
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: -1
Zbieramy podpisy pod petycją na stronie petycje_pl - Ocalmy zabytkowe hangary i stwórzmy Muzeum Lotnictwa we Wrocławiu
~ADAM
2014-12-03 10:16:42
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 4
Więcej na Facebook - AERODYWIZJON
~muza
2014-12-03 09:22:58
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 4
nijak to nazwać jak skandal
NA ANTENIE
MałgorzataMajeran-Kokott
Małgorzata Majeran-Kokott
 12:00 - 13:00
Reakcja24
Bądźmy razem, bo razem możemy więcej!