Krasnal Szomol w hołdzie Włodzimierzowi Szomańskiemu

| Utworzono: 2014-12-04 18:09 | Zmodyfikowano: 2014-12-13 15:50
A|A|A

Nowy krasnal od piątku mieszka we Wrocławiu. Ma na imię Szomol i przypomina Włodzimierza Szomańskiego - założyciela zespołu Spirituals Singers Band.

Kompozytor znany z propagowania w Polsce dźwięków gospel napisał muzykę do ponad czterdziestu spektakli, w tym wielu dla dzieci. Elżbieta Szomańska opowiada, jak przeszukując domowe archiwa, trafiła na tematyczny monolit - 15 kompozycji do piętnastu wierszy Juliana Tuwima. Bajki -Okulary, Zosia Samosia, Lokomotywa zostaną zaśpiewane na specjalnym koncercie w Filharmonii Wrocławskiej. Krasnal Szymol stanie koło Filharmonii. Powitanie skrzata o 18.00, godzinę później zacznie się koncert Spirituals Singers Band.

1 maja 2014 r. bus wiozący grupę Spirituals Singers Band na koncert uderzył w bariery. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 2 w Bojmiu na Mazowszu. Włodzimierz Szomański, założyciel grupy  zmarł w warszawskim szpitalu. Miał 66 lat.

 

Roman Kołakowski
Roman Kołakowski
kompozytor, poeta, bard
To dla mnie szok, takich ludzi nie ma już wielu na świecie. Potrafił pomóc, natychmiast napisać jakiś brakujący element aranżacji, ale również z zespołem przyjść w awaryjnych sytuacjach do studia nie pytając o żadne strony finansowe.
 

Zdjęcie Romana Kołakowskiego pochodzi z Wikipedii. Autor: Ja Fryta

Spirituals Singers Band to grupa wokalna wykonująca m.in. gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej oraz kolędy. Powstała 1978 roku we Wrocławiu pod przewodnictwem kompozytora i aranżera Włodzimierza Szomańskiego. Do pierwszej połowy lat 90. zespół współpracował z grupą instrumentalną, obecnie zaś prezentuje repertuar a cappella. W swym długoletnim okresie działalności grupa koncertowała w całej Europie.

Artyści występowali na znanych festiwalach jazzowych. Czasopismo Jazz Forum uznało Spirituals Singers Band za najlepszą polską jazzową grupę wokalną. Zespół otrzymał Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz 2000".

Grupa świętowała ostatnio jubileusz 35-lecia, śpiewając na koncertach galowych standardy muzyki jazzowej, gospelowej, a także piosenki Beatlesów w aranżacji lidera i założyciela Spiritualsów, Włodzimierza Szomańskiego (na zdjęciu), uhonorowanego medalem Gloria Artis za zasługi dla polskiej kultury.

W swojej wieloletniej karierze zespół występował w Polsce i zagranicą, na prestiżowych festiwalach, m.in. Jazz Jamboree, Wratislavia Cantans czy na festiwalu w Sopocie. Nagrywał płyty z różnorodnym repertuarem.

Muzycy obwołani w latach 90. ub. wieku najlepszą polską jazzową grupą wokalną nie odmawiają także udziału w koncertach charytatywnych, jeden z programów dedykowali Janowi Pawłowi II. Najbardziej znanymi - obok śpiewaka i kompozytora Włodzimierza Szomańskiego - członkami Spirituals Singers Band są Olga Bończyk i Janusz Cedro, którzy po rozstaniu z zespołem z sukcesem kontynuują kariery solowe.

fot. Artur.Stezala/Wikipedia

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama