Książ zbiera pieniądze na odbudowę spalonego dachu

Michał Wyszowski | Utworzono: 2014-12-16 15:25 | Zmodyfikowano: 2014-12-16 15:26
A|A|A

fot. Michał Wyszowski (Radio Wrocław)

Rusza publiczna zbiórka, którą prowadzić będzie współpracująca z Książem Fundacja im. Księżnej Daisy von Pless. Już udokumentowane straty przekraczają pół miliona złotych, a dokładnie obejrzano tylko poddasze. Prezes fundacji Mateusz Mykytyszyn mówi, że kwesta to odpowiedź na sygnały ludzi z całej Polski, którzy chcą pomóc zabytkowi:

Już wiadomo, że władze województwa przekażą 160 tys. zł na odbudowę dachu zamku Książ. Kolejne 100 tys. zł zaliczki zabytek otrzymał już od firmy ubezpieczeniowej. Gmina złożyła także wniosek o dofinansowanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko po to, aby możliwie szybko, do maja przyszłego roku powtórzyć remont zniszczonego dachu. Marszałek Cezary Przybylski przyznaje, że w takiej sytuacji chodzi o szybkość działania:

W sprawie pożaru dwie osoby usłyszały już zarzuty. Mężczyźni przyznali się do winy. Może im grozić nawet do pięciu lat więzienia. Straty po pożarze wstępnie oszacowano na 1 mln zł. O tym wątku sprawy a także o samym pożarze i jego skutkach przeczytacie TUTAJ.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~ironkja112211
2014-12-19 14:52:37
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 195
Zamek Książ nie jest ubezpieczony???? Coś i tu nie gra
~yes
2014-12-17 17:17:27
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czlonkowie walbrzyskiej PO wyciagaja BRUDNE LAPY po pieniadze od obywateli na remont dachu zamku Ksiaz, a poslanka MRZYGLOCKA z PO /tez z W-cha/ wystapila z wnioskiem o dotacje 16 milionow zlotych z budzetu na MOLOCH zwany SWIATYNIA OPATRZNOSCI BOZEJ. DOSYC juz tego DOJENIA przez watykanczykow KASY z naszych podatkow.
~VAC
2014-12-17 09:59:12
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: 5
Można by zapytać a co z pieniążkami z ubezpieczenia takiego zabytku. Czyżby taki obiekt wpisany na listę dóbr narodowych był nieubezpieczony ,dlatego robi się zbiórkę. Coś jest chyba ..............
~ppp
2014-12-16 20:57:09
z adresu IP: (81.168.xxx.xxx)
Ocena: 4
A ja zapłacę, bo to jest obiekt nas wszystkich, wiele wieków tworzył historie jest atrakcją Wałbrzycha i okolic.
~z0rg
2014-12-16 20:41:32
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: -1
Nie wierze, że to czytam... jaka zbiórka? Zamek podwójnie ubezpieczony, a teren budowy był oddany wykonawcy robót, który jeżeli nie ubezpieczył budowy to niech spłaca 3 pokolenia w przód! Głupota normalnie bije od tego pomysłu i nie wiem o co chodzi... ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze... ktoś chce coś zarobić na pożarze i naiwności ludzkiej...
~wałbrzyszanin
2014-12-16 18:51:19
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 5
Może teraz Matt poświęci się działalności przymierającej fundacji tej prostytutki z wyższych sfer. Od czasu kiedy "objął" posadę "doradcy" starosty wałbrzyskiego jakoś tak mało było o jego fundacji. Ciekawe ile Matt łyknie za prowadzenie zbiórki?
~szyszka
2014-12-16 18:41:10
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: -130
A ja się dołożę. Sama nie mam za wiele, ale to są tylko pieniądze. Dzisiaj się ma, jutro nie, a Książ jest jeden, cudowny, wspaniały....i cieszy mnie,że mogę pomóc. Dajmy swoim dzieciom przykład, jak ważna jest historia i zabytki, nauczmy je szacunku do minionych dziejów i tego, że wrzucając kilka złotych do puszki możemy się przyczynić dobrej sprawie. Pozdrawiam narzekających.
~janek
2014-12-16 18:13:49
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 1
Wyciąganie kasy od ludzi zamek jest ubezpieczony - a to ze w pl ubezpieczalnie zaniżają wyceny to wszyscy wiemy
~yes
2014-12-16 16:13:45
z adresu IP: (31.1.xxx.xxx)
Ocena: 6
Zamek powinien byc ubezpieczony od takich zdarzen, wykonawca rowniez. Dyrekcja platformerska, a PO BOGATA, to niech da ten potrzebny milion. Poslowie niech zrobia zbiorke, a nie ciagle wyciagac lapy do narodu.
~szczerze
2014-12-16 15:46:21
z adresu IP: (194.93.xxx.xxx)
Ocena: 7
Podobno okazało się że pracownik nie był przeszkolony i/lub była to jego wina. Nie rozumiem, dlaczego firma (względnie jej ubezpieczyciel) i/lub sam winowajca nie dostanie sądowego nakazu odpracowania / zrekompensowania strat, choćby się 'porobił w gacie' do 3 pokolenia. Jeśli oczywiście sąd uzna że było to zawinione, lub poprzez zaniedbanie. Co to za durne państwo i przepisy.. w głowie się nie mieści.
~zdziwiona
2014-12-16 15:44:06
z adresu IP: (83.17.xxx.xxx)
Ocena: -1
Jeśli ubezpieczenie nie pokrywa strat, to dlaczego firma wykonująca remont nie zapłaci?