Schudnę, rzucę palenie! Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? (BADANIA)

Radio Wrocław, SWPS | Utworzono: 2014-12-21 09:14 | Zmodyfikowano: 2014-12-21 09:38
A|A|A

fot. christmasstockimages.com (licensed under Creative Commons)

Nowy Rok to okres, który sprzyja wprowadzaniu zmian. Zakładamy, że wchodzimy w nowy etap życia. Dość łatwo deklarujemy chęć zmian, szczególnie tych, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz wizerunek. O tym, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych, jakie realne cele powinniśmy wyznaczać, jakie metody i strategie działania wybrać i skąd czerpać motywację, mówi dr Magdalena Nowicka, psycholog SWPS.

- Robimy postanowienia noworoczne, ponieważ to jest przyjemne zadanie, które wzbudza w nas pozytywną wizję przyszłości. Nasze plany mogą wiązać się z różnymi sferami życia, ale najczęściej decydujemy się na zmiany niosące za sobą bardziej pozytywny wizerunek siebie, takie jak zdrowszy styl życia, rezygnacja z nałogów i rozwój osobisty. W psychologii ten pozytywny, wyidealizowany aspekt siebie mówiący o tym jakim chciałbym być, określany jest jako „ja idealne”. Samorozwój związany jest z dążeniem do tego „ja idealnego”, a postulaty zmian są zorientowane na modyfikowanie rozbieżności między tym, jaki jestem, a jakim chciałbym być – mówi Magdalena Nowicka.

Chęć zmiany zachowań zdrowotnych znajduje się wśród najbardziej popularnych postanowień noworocznych. Niestety, nie wszystkim udaje się wytrwać w nim dłużej niż kilka tygodni. Co zrobić, żeby osiągnąć wymarzoną kondycję i sylwetkę?

- Po pierwsze trzeba skonkretyzować swój cel. Pomocną przy realizacji tego zamierzenia może być koncepcja S.M.A.R.T., zgodnie z którą cel powinien być: szczegółowo określony, mierzalny, ambitny, realny do zrealizowania i terminowy, czyli określony czasowo. Dzięki tej metodzie nasze postanowienie „Schudnę” stanie się konkretnym celem: „Schudnę 5 kg w ciągu 3 miesięcy, dzięki zmianie diety i aktywności fizycznej”. Tym sposobem wiemy, jaką drogę mamy do pokonania i ile czasu zajmie nam osiągnięcie celu – tłumaczy Karolina Zarychta, psycholog zdrowia SWPS.

W osiągnięciu celu, takiego jak niższa waga ciała czy wymarzona sylwetka, pomocna może być metoda polegająca na interpretowaniu wyzwania w formie osobistej historii. Opisanie swojego doświadczenia związanego z odchudzaniem pomaga zrzucić dodatkowe kilogramy. Powoduje też silniejsze poczucie własnych kompetencji i siły woli.

Na naszą wytrwałość i skuteczność działania silnie wpływa otoczenie, sytuacja zewnętrzna i rodzaj osobowości. Badania SWPS potwierdziły, że osoby o słabej woli efektywnie działają w warunkach zewnętrznej presji, z kolei osoby o silnej woli osiągają lepsze rezultaty w sytuacji zapewniającej poczucie wolności (autonomii).

- Otoczenie wpływa na nas bardzo motywująco, z niego czerpiemy różne wzorce. Inspiruje nas działanie i cele formułowane przez innych ludzi. Kampanie medialne zachęcają by dbać o dietę, wygląd i zdrowie. To może nas inspirować, przy czym niekoniecznie zawsze jest zgodne z naszymi możliwościami. Kiedy przyjmujemy te wzorce bezkrytycznie, bez uwzględnienia własnych możliwości, to z reguły takie postanowienia kończą się porażką – opowiada psycholog Magdalena Nowicka.

Dużą odporność w reagowaniu na silne emocje i umiejętność radzenia sobie ze stresem posiadają osoby, które stale podejmują różnorodne aktywności umysłowe, takie jak studiowanie kolejnych kierunków studiów czy nauka języków obcych. Dobrze reagują w sytuacjach wymagających dłuższego zaangażowania i wysiłku.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama