Legnica: Liczba narkotykowych przestępstw wzrosła dwukrotnie

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2015-02-07 11:47 | Zmodyfikowano: 2015-02-07 12:02
A|A|A

Fot. Lee Morley/flickr.com under license of Creative Commons

W ciągu roku o sto procent wzrosła liczba przestępstw związanych z narkotykami. W ciągu ostatnich 12 miesięcy – w stosunku do 2013 r. - śledczy trzy razy częściej ujawniali przestępstwa narkotykowe z udziałem nieletnich. Mimo to zastępca komendanta policji w Legnicy, mł. inspektor Marcin Wysocki, przedłużył dziś abolicję dla osób, przy których znaleziono niewielkie ilości zakazanych środków. Podobnie jak w ubiegłych latach każdy z zatrzymanych może jednorazowo liczyć na zawieszenie postępowania - jeśli podda się terapii w oddziale Monaru.

- O ile z naszej strony jest to tylko jeden element - przekazanie informacji do Monaru - to Monar ma cały szereg działań terapeutycznych. Tam jest to związane z poszukiwaniem nowej drogi, wskazaniem jakichś innych celów dla młodzieży. To działa. W granicach 20 proc. tej młodzieży, która zetknęła się z narkotykami, zmienia swoje priorytety – mówi Marcin Wysocki:

Policjanci chcą, by w najbliższym czasie został powołany specjalny zespół do walki z narkomanią w Legnicy. Oprócz psychologów i lekarzy mieliby w nim się znaleźć również samorządowcy i... ci, którym udało się uporać z nałogiem.

- Legniccy kierowcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że nie warto siadać za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków - twierdzą policjanci tamtejszego Wydziału Ruchu Drogowego. Od trzech lat funkcjonariusze w różnych częściach regionu prowadzą tzw. korytarzowe kontrole trzeźwości. Dzięki specjalnemu testerowi w ciągu kilku minut policjanci są w stanie "wyłowić" pijanego kierowcę wśród kilkudziesięciu zatrzymanych aut. Aspirant Tomasz Kopta przyznaje, że dzięki tej metodzie - tylko w Legnicy - w ubiegłym roku przeprowadzono 77 771 kontroli, co statystycznie daje 213 sprawdzonych kierowców dziennie.

- Myślę, że nasze działania są bardzo skuteczne. To widać po statystykach: 369 kierujących w porównaniu do roku poprzedniego gdzie było ich ponad 600, to jest jednak dobry wynik. To powoduje, że uczestnicy ruchu drogowego mogą coraz bardziej czuć się bezpieczni – tłumaczy Tomasz Kopta:

Choć w regionie legnickim gwałtownie wzrosła liczba przestępstw związanych z narkotykami, to liczba kierowców zatrzymanych podczas jazdy pod wpływem środków odurzających spadła do 46 przypadków. Przed rokiem takich przypadków było prawie dwa razy więcej.

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama