ALZHEIMER'S CAFE: Nie zapomnij mnie (POSŁUCHAJ)

Marek Obszarny | Utworzono: 2015-03-02 07:35 | Zmodyfikowano: 2015-03-02 07:36
ALZHEIMER'S CAFE: Nie zapomnij mnie (POSŁUCHAJ) - Fot. www.siwydym.org.pl
Fot. www.siwydym.org.pl

Skąd się bierze choroba Alzheimera? Co to jest? O tym w Radiu Wrocław rozmawialiśmy z naszymi gośćmi, którymi były Prof. Joanna Rymaszewska - psychiatra, dziekan Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Joanna Szczepańska-Gieracha z Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania we Wrocławiu, prezes fundacji "Siwy Dym".

Posłuchajcie:

Poznaliśmy też szczegóły projektu Cafe Alzheimer:

Badania dotyczące krajów rozwiniętych szacują rozpowszechnienie zaburzeń otępiennych na 1,5% w wieku 65 lat, a ilość ta podwaja się co cztery lata i osiąga wartość około 30% w wieku 90 lat. Szacuje się, że w Polsce na zespoły otępienne cierpi ok. 400 000 osób i liczba ta będzie się podwajać co 20 lat ze względu na stale rosnąca średnia długość życia.

Alois Alzheimer (ur. 14 czerwca 1864 w Marktbreit, zm. 19 grudnia 1915 we Wrocławiu) – niemiecki lekarz psychiatra i neuropatolog, profesor psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako pierwszy opisał objawy choroby zwanej dziś chorobą Alzheimera. źródło: Wikipedia

O projekcie "Alzheimer's Cafe"
Projekt ma na celu wsparcie opiekunów osób z zaburzeniami psychogeriatrycznymi poprzez stworzenie miejsca integracji społecznej o nazwie Alzheimer’s Cafe, gdzie prowadzone będą spotkania, warsztaty, treningi terapeutyczne dla osób z zaburzeniami psychogeriatrycznymi i ich opiekunów. Otwarty charakter Alzheimer’s Cafe umożliwi integrację społeczną osób z problemami psychicznymi i ich rodzin z lokalną społecznością, aby przełamać tabu związane z chorobami psychicznych w świadomości społecznej. Szczegóły TUTAJ.

Jednym z wydarzeń Alzheimer’s Cafe będzie projekcja filmu „Nie zapomnij mnie”. Reżyser David Sieveking w unikatowy sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje]. Po filmie odbędzie się rozmowa z ekspertami prof. dr hab. Joanną Rymaszewską dr hab. Joanną Szczepańską-Gieracha. Termin projekcji: 12.03.2015, godz. 17.30, kino Nowe Horyzonty.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trzeba tylko zadzwonić pod numer 539 341 859, podać swoje imię i nazwisko.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.