Zakończenie przebudowy dawnych zakładów kąpielowych

Piotr Słowiński | Utworzono: 2015-03-10 09:14 | Zmodyfikowano: 2015-03-10 09:14
A|A|A

fot. Piotr Słowiński (Radio Wrocław)

Za 6 mln zł pełniący ostatnio funkcje miejskiego, niewielkiego basenu staje się centrum odnowy biologicznej i wodnej rekreacji. Będą tam sauny, jacuzzi, kapsuła spa, kabina podciśnieniowa, grota solna i trenażery oraz strefy masażu. Wszystko w zabytkowym budynku, jednym z niewielu zachowanych dawnych zakładów kąpielowych w regionie. Ich początek sięga jeszcze ostatnich lat XIX wieku. O remoncie i historii obiektu pisaliśmy na początku lutego br.

ZDJĘCIA: XIX-wieczny zabytek z azbestu, szyn, mchu i paproci (ZOBACZ)

Prezydent Bolesławca Piotr Roman, mówił, że był to właściwie ostatni moment na uratowanie obiektu, który został zbudowany ponad 100 lat temu z wykorzystaniem historycznych umocnień miasta, ale w czasach PRL był radośnie przebudowywany: - Ten budynek trzymał się na mchu i paproci. Wszędzie azbest, szyny kolejowe - mówił Piotr Roman:

Obiekt po II wojnie światowej pełnił funkcję miejskiego basenu, znów wraca jednak do dawnej, przedwojennej roli. Będą tam sauny, jacuzzi, kapsuła spa, kabina podciśnieniowa, grota solna i trenażery oraz strefy masażu. Wszystko w zabytkowym budynku, jednym z niewielu zachowanych dawnych zakładów kąpielowych w regionie.

Przed remontem:

W czasach PRL, gdy obiekt pełnił rolę miejskiej, był naprawiany tym, co było pod ręką, czyli m.in. właśnie szynami kolejowymi czy płytami azbestowymi. Anna Bober-Tubaj z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu podkreślała, że łaźnie odzyskają dawną funkcję i staną się centrum SPA, rekreacji i odnowy biologicznej. Choć wnętrze zostanie wypełnione najnowocześniejszymi urządzeniami, w tym kapsułą z podciśnieniem czy łaźnią na podczerwień, to zachowają swój historyczny charakter:

Zakłady kąpielowe w Bolesławcu prawdopodobnie zostaną otwarte w kwietniu lub maju. Ich renowacja pochłonęła 6 milionów złotych, z czego prawie połowa pochodziła ze środków UE.

Obecnie:

Dawne Miejskie Zakłady Kąpielowe w Bolesławcu powstały w dwóch fazach. Pierwszy, w roku 1895, został wzniesiony budynek łaźni, o efektownych formach „renesansu północnego”. Drugą część kompleksu, mieszczącą kryty basen, salę do ćwiczeń i rzymską łaźnię parową, wybudowano w latach 1914-15. Wewnątrz zachowały się dekoracje z kafli ceramicznych o różnych odcieniach morskiej zieleni, zdobione ornamentem geometrycznym i motywem wolich oczu oraz monumentalne rzeźby autorstwa Jenny Bary-Doussin. (źródło: um.boleslawiec.pl)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama