Trwa cisza wyborcza. Co jest zakazane? (ZOBACZ)

źródło: PKW | Utworzono: 2015-05-01 14:20 | Zmodyfikowano: 2015-05-24 08:30
A|A|A

fot. archiwum prw.pl

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 22 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 21.00 w dniu 24 maja 2015 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

W trakcie trwania ciszy wyborczej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów — występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

REKLAMA
Reklama