Koncepcja programowa powołania we Wrocławiu Domu Literatury im. Tymoteusza Karpowicza

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-05-07 19:35

1. Dom Literatury byłby odpowiedzią na potrzebę powołania platformy (miejsca), gdzie te środowiska – na co dzień działające całkowicie oddzielnie i mało efektywnie – mogłyby się spotkać i podjąć wspólne działania; byłby nie tylko miejscem, ale i instytucją, która by takie działania wspomagała i inicjowała.


2. Wrocławska literatura pilnie potrzebuje wsparcia organizacyjnego – czymś takim są istniejące w wielu europejskich miastach Domy Literatury (w Polsce instytucja pod tą nazwą istnieje np. w Łodzi). Dlatego miasto – jako mecenas posiadający odpowiednie środki finansowe i logistyczne – powinno powołać podobną instytucję, która udzieli ludziom literatury konkretnego wsparcia i zarazem stanie się platformą współdziałania CAŁEGO środowiska. Uwaga, to nie może być jedynie kolejne biuro ds. literatury, lecz instytucja, która zapewni JAKOŚCIOWĄ ZMIANĘ przez nowy na gruncie wrocławskim model działania.


3. Musi być to instytucja neutralna, zarządzana profesjonalnie, programowo otwarta na wszystkie środowiska – nie powinna ZASTĘPOWAĆ działań środowisk twórczych skupionych w stowarzyszenia, fundacjach czy grupach twórczych, przeciwnie, ma być nastawiona na WSPOMAGANIE ich pracy, jako instytucjonalny partner wyposażony w odpowiednie środki finansowe i logistyczne. Nie wyklucza to rzecz jasna podejmowania własnych inicjatyw. Wrocławscy literaci powinni mieć wpływ na działalność Domu Literatury (np. w postaci rady programowej o rzeczywistych prerogatywach), nie mogą nim zarządzać wyłącznie urzędnicy od kultury (powinien posiadać coś w rodzaju statutu, wyszczególniającego jego zdania).

4. Zadania Domu Literatury:
- stypendia dla twórców;
- program rezydencji pisarskich;
- organizacja i współorganizacja imprez (festiwale, seminaria, konkursy itp.);
- organizacja nagrody literackiej Miasta Wrocławia;
- szkolenia i warsztaty dla młodych twórców;
- promocja w kraju i za granicą wrocławskiej literatury (wspieranie tłumaczeń);
- inicjatywa wydawnicza (wspierania wydawania książek);
- program opieki nad projektami twórczymi (od pomysłu do książki);
- współpraca z organizacjami i środowiskami zajmującymi się literaturą;
- wydawanie własnego periodyku literackiego prezentującego dorobek miejscowego środowiska oraz redagowanie portalu literackiego;
- pozyskiwanie sponsorów;
- prowadzenie kawiarni literackiej.

5. Miejsce: najlepiej w centrum, blisko Rynku, gdzie ogniskuje się życie miasta, w osobnym dużym obiekcie (ma być to prawdziwy DOM Literatury). Jeśli gdzieś na peryferiach (np. w willi Karpowicza na Krzykach), to najlepiej z jakąś ekspozyturą w centrum w postaci biura (chodzi o fizyczną obecność w centrum miasta).

6. Fundusze: Dom Literatury powinien być miejską jednostką budżetową (jak domy kultury), część finansów można uzyskać, przenosząc środki i etaty z innych jednostek zajmujących się kulturą, w których także pracują osoby zajmujące się literaturą (tj. instytucje te „oddałyby” literacką działalność do Domu Literatury, razem z ludźmi i funduszami).

 

© Jacek Inglot oraz Zarząd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału we Wrocławiu

 

 

 

 

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.