Uciekali przed wojną, dom znaleźli w Wałbrzychu

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-06-17 11:03 | Zmodyfikowano: 2015-06-17 11:07
A|A|A

fot. Michał Wyszowski (Radio Wrocław)

Wałbrzych otwiera się na uchodźców wojennych z terenu wschodniej Ukrainy. Pierwsza rodzina z Donbasu już odebrała klucze i od wczoraj mieszka w Wałbrzychu. Kolejne dwie przyjadą jeszcze w tym miesiącu. Zastępca prezydenta miasta Zygmunt Nowaczyk, mówi, że pomoc obejmuję nie tylko sprawy mieszkaniowe. Chodzi również o znalezienie pracy.

Młodzi ludzie nie ukrywają, że ostatni rok był dla nich koszmarem. Artiom i Oksana liczą na to, że na Dolnym Śląsku rozpoczną nowe życie.

Wraz z nimi do Wałbrzycha przyjechały także dzieci, czteroletnia Ewelina oraz jedenastomiesięczny Spartak.

Podobny gest wykonała również Świdnica. Rodzina z Doniecka ma w niej zamieszkać już w lipcu.

Rodzinę z ukraińskiego Donbasu przyjmuję także Świdnica. Artiom Jakuszew wraz z żoną Olgą, synem Aleksiejem i córką Aleksandrą ze wschodniej Ukrainy do Polski przyjechali na początku tego roku. Mieszkali w Doniecku, tuż przy zniszczonym lotnisku. W marcu po raz pierwszy odwiedzili Świdnicę, zwiedzili miasto oraz mieszkanie, które zaoferował im magistrat. Pierwotnie przeprowadzka była planowana na maj, jednak państwo Jakuszew postanowili, że zostaną w ośrodku dla uchodźców do czasu zakończenia roku szkolnego. W Świdnicy zamieszkają w wakacje.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Dorota
2016-03-29 16:52:38
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 0
To dobrze jeśli u nas znaleźli schronienie. W dalszej perspektywie to z korzyścią dla miasta.
~jaja
2015-06-18 21:40:44
z adresu IP: (213.93.xxx.xxx)
Ocena: -1
nie mam nic przeciwko tym ludzie ale dlaczego dostali mieszkanie ja ccały czas chodzę i nie chcą dać mieszkam u babci z dziećmi w 6ostke w jednym pokoju i gdzie tu sprawiedliwosc
~Jarek
2015-06-17 23:57:01
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -1
Komu w Polsce dają za friko urządzone mieszkania i gwarantują pracę ???!!! To jakieś debilne i oszukańcze przywileje! !! Nie słyszałem aby gdzieś na Świecie tak traktowano Polaków! ! Nasi muszą uciekać z Polski za pracą a dla ukraińców pomoc i przywileje! ! Głupota i hipokryzja bandy oszołomów którzy własny Naród wyłudniają zastępując ich ukraińcami !!!!!
~Jarek
2015-06-17 23:38:18
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -2
Kurwa jakie to Polskie imiona! !! Artiom i Oksana! !!! Jeszcze nam nowych ukraińców trzeba jakby swoich było mało !!!!!!
~jh jh
2015-06-17 22:37:22
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 1
jednym słowem totalny debilizm
~bsb
2015-06-17 21:45:53
z adresu IP: (46.113.xxx.xxx)
Ocena: 1
masakra ja juz od 5 lat jestem na wynaje ciu ledwo starcza mi na opłaty mam 3 dzieci i mieszkanie mi sie nie nalezy bo mam za mały dochod a na socjal musze czkac pare lata tu tacy dostaja wszystko żałosne
~kasia
2015-06-17 21:14:47
z adresu IP: (81.103.xxx.xxx)
Ocena: 2
To chore! Młodzież wyjeżdża za granicę, żeby mieć prace i godne życie, bo w swoim kraju tego nie zaznała, a nasz kochany Wałbrzych sponsoruje mieszkanie i pomoc w znalezieniu pracy. Chory kraj i chorzy ludzie. Zanim zajmiecie się obcokrajowcami, zajmijcie się swoimi obywatelami!
~Pisia
2015-06-17 20:47:22
z adresu IP: (213.158.xxx.xxx)
Ocena: 4
My obywatele zgłaszamy Sprzeciw przyjazdu obcokrajowców, ponieważ sami nie mamy mieszkań ani pracy. A ich trzeba utrzymywać
~Manes
2015-06-17 20:43:45
z adresu IP: (178.23.xxx.xxx)
Ocena: -1
Czyżby naprawdę uciekli przed wojną?????Ona powolutku,krok za krokiem,tup,tup skrada się w naszym kierunku!