PCZ SA chce upadłości jednej ze spółek (OŚWIADCZENIE)

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-06-29 14:31 | Zmodyfikowano: 2015-06-29 14:33
A|A|A

Działający głównie na Dolnym Śląsku Polski Holding Medyczny PCZ ma kłopoty finansowe. Wrocławski sąd gospodarczy ma zająć się wnioskiem o ogłoszenie upadłości układowej złożonym przez zarząd PCZ SA. Nie wiadomo jak te zawirowania wpłyną na prowadzoną przez holding działalność medyczną. W biurze zarządu PCZ SA we Wrocławiu dziś nikt nie chciał skomentować decyzji złożeniu wniosku.

Wcześniej w oficjalnym komunikacie zarząd spółki poinformował, że bank wypowiedział jej umowę kredytu obrotowego o wartości 20 milionów złotych i zostanie on postawiony przez bank w stan wymagalności z dniem 29 czerwca 2015 roku. Chodzi o różne interpretacje zapisów umowy. Spór z bankiem nie musi mieć wpływu na pacjentów, którzy korzystają ze szpitali czy przychodni należących do holdingu. Chociaż z końcem czerwca wygaśnie umowa z NFZ dla szpitala w Środzie Śląskiej.

W placówce działać będzie jedynie oddział pediatryczny, przychodnia oraz nocna i świąteczna pomoc. Od 1 lipca w budynku ma rozpocząć się półroczny remont. Nie jest pewne czy po zakończeniu prac ośrodek wystąpi o nową umowę z NFZ. Dyrekcja nie informuje o swoich planach.

PCZ SA jest właścicielem i podmiotem zarządzającym grupą spółek, których głównym przedmiotem działalności jest świadczenie usług medycznych: przychodnie, szpitale, uzdrowiska, oraz usług na rynku farmaceutycznym, finansowym i deweloperskim. Obecnie Grupa Kapitałowa Emitenta składa się z 11 podmiotów: PCZ SA i 10 spółek zależnych.

Działalność medyczna prowadzona jest w 20 przychodniach, 5 szpitalach, 4 sanatoriach, pogotowiu ratunkowym i laboratorium diagnostycznym. Firma prowadzi też apteki i dwie hurtownie medyczne. Z jej usług korzysta około 450.000 pacjentów rocznie.

Dnia 17 lutego 2015 r. PCZ S.A. została wyróżniona przez Dziennik „Puls Biznesu” otrzymując prestiżową nagrodę „Gazele Biznesu 2014”. Na swojej stronie internetowej PCZ pisze: Tytuł Gazeli Biznesu otrzymaliśmy już po raz trzeci, potwierdzając tym samym przynależność do elitarnego grona najdynamiczniej rozwijających się polskich przedsiębiorstw.

Polski Holding Medyczny PCZ we Wrocławiu zabiera głos w sprawie informacji o upadłości. Prezes zarządu PCZ SA w odpowiedzi na pytania Radia Wrocław wyjaśnia, że wniosek o upadłość układową złożony w sądzie gospodarczym dotyczy tylko jednej ze spółek wchodzących w skład Holdingu. Tak jak wcześniej informowaliśmy chodzi o PCZ S.A. (jako emitenta obligacji na rynku CATALYST oraz akcji na rynku NEW CONNECT). Prezes Stanisław Pachołek podkreśla, że sprawa nie dotyczy prowadzenia działalności medycznej w innych podmiotach m. in. przychodniach i szpitalach we Wrocławiu, w Środzie Śląskiej, Górze, Ziębicach czy brzegu. Tak jak do tej pory działać mają także inne spółki. Polski Holding Medyczny PCZ jednoznacznie oświadcza, iż wykonuje na bieżąco i będzie realizował w dalszym ciągu świadczenia medyczne na rzecz pacjentów.

W stanowisku przysłanym do naszej redakcji nie ma nic na temat sporu z bankiem, który miał wypowiedzieć umowę kredytu obrotowego w wysokości 20 milionów złotych. O tych problemach PCZ SA informowała w oficjalnych komunikatach. Wynika z nich że rozmowy z bankiem trwają od maja, ale strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie interpretacji umowy kredytowej. Niewykluczone, że spór trafi do sądu.

Komunikat - Oświadczenie Polskiego Holdingu Medycznego PCZ we Wrocławiu

Polski Holding Medyczny PCZ we Wrocławiu w nawiązaniu do ukazujących się mało precyzyjnych a wręcz nieprawdziwych informacji medialnych o upadłości Holdingu, zawiadamia o dalszym, niezakłóconym funkcjonowaniu spółek PHM PCZ. Zgodnie z komunikatem nr 28/2015 z dnia 26 czerwca 2015r. opublikowanym na stronach serwisowych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, do Sądu Gospodarczego we Wrocławiu wysłany został przez Zarząd PCZ S.A. we Wrocławiu wniosek o ogłoszenie upadłości na drodze postepowania układowego dotyczący tylko jednej ze spółek wchodzących w skład Polskiego Holdingu Medycznego PCZ tj. konkretnie PCZ S.A. (jako emitenta obligacji na rynku CATALYST oraz akcji na rynku NEW CONNECT); zdarzenie to nie dotyczy prowadzenia działalności medycznej w innych podmiotach m. in. przychodniach i szpitalach we Wrocławiu, w Środzie Śląskiej, Górze, Ziębicach, Brzegu, w obiektach sanatoryjnych w Przerzeczynie Zdroju, świadczeń w zakresie usług transportu medycznego realizowanego przez Polskie Pogotowie Ratunkowe, czy też działalności dystrybucyjnej hurtowni farmaceutyczno-medycznej Polskiej Centrali Zaopatrzenia CeFarMed we Wrocławiu wchodzących w skład Holdingu jako odrębne Spółki . Polski Holding Medyczny PCZ jednoznacznie oświadcza, iż wykonuje na bieżąco i będzie realizował w dalszym ciągu w wyżej wymienionych Spółkach świadczenia medyczne na rzecz pacjentów dbając w szczególności o wysoki poziom tych usług.

Wrocław dnia 29.06.2015r.
Stanisław Pachołek PHM PCZ

REKLAMA
Reklama