Zbudowali maszynę do walki z kleszczami (ZOBACZ)

| Utworzono: 2015-08-16 09:05 | Zmodyfikowano: 2015-08-16 09:05
A|A|A

fot. Przemek Gałecki

Żartobliwie można powiedzieć, że to wynalazek na miarę Nobla, bo kto nie walczy z kleszczami? Żarłoczne pajęczaki przenoszą wiele chorób, ale dzięki wrocławskiej firmie General Robotics problem może być w dużej mierze rozwiązany.

Naukowcy z Parku Technologicznego opracowali ROBOticka, czyli samojezdną czterokołową maszynę, która wyłapuje kleszcze i je unieszkodliwia. Pojazd jest zasilany silnikami elektrycznymi i docelowo ma służyć czyszczeniu z pajęczaków dużych terenów zielonych.

"Kleszcze siedzą przeważnie w trawie, ale my ich nie chcemy szukać" - mówi w Łukasz Leśniak z General Robotics i dodaje - "To kleszcze mają szukać robota":

"Kleszcze same przyjdą pod koła urządzenia, bo nasz sprzęt wypuszcza dwutlenek węgla, czyli znak zbliżającego się jedzenia" - tłumaczy Łukasz Leśniak

Pierwsze testy urządzenia wypadły obiecująco, więc jest szansa, że za jakiś czas maszyna trafi do produkcji. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~mario
2017-07-31 14:00:43
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 0
Niestety ale jedynym sposobem walki z kleszczami, który znany jest naturze od tysięcy lat, a który polscy urzędnicy skutecznie udaremnili jest wypalanie traw. Tylko w ten jeden sposób można pozbyć się kleszczy, które są takim dla nas zagrożeniem. Niech nie podnoszą głosu zieloni idioci o ochronie środowiska i innych bzdetach, gdyż na całym świecie cyklicznie i naturalnie płoną sawanny, dżungle, lasy równikowe, co pozwala na utrzymanie równowagi w tych ekosystemach.
~abc
2015-08-27 14:38:18
z adresu IP: (194.150.xxx.xxx)
Ocena: -1
chętnie kupię te machinę, bo klesze to zmora w mojej rodzinie już kilka krotnie ktoś został pogryziony tylko na szczęście obyło się bez zarażenia a działka leśna jest przy zbiorniku wodnym i to cholerstwo siedzi w niskiej skoszonej trawie
~Kapitan Bomba
2015-08-17 14:13:12
z adresu IP: (83.0.xxx.xxx)
Ocena: 0
Pomysł może i dobry tylko podejrzewam, że nie tylko kleszcze będą się łapały w taką "jeżdżącą pułapkę". Zapewne ta maszynka poza kleszczami zmiecie połowę owadów z danego trawnika. Dodatkowo najwięcej kleszczy jest nie na miejskich trawnikach, ale na łąkach, gdzie trawa jest wysoka i ROBOtick raczej nie da rady jeździć. Wydaje mi się, że zamiast próbować wyeliminować kleszcze z trawników poprzez taka zabawkę o jak mniemam małej mocy przerobowej, łatwiej psu czy kotu kupić jakiś preparat (jakiś Controline czy coś). A jeśli chodzi o ludzi to nie wiem co trzeba by było robić, żeby złapać kleszcza na miejskim trawniku :D no chyba, że kogoś kręci przesiadywanie wśród psich kup ;)
~Wielki Kleszcz
2015-08-17 12:33:51
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: -4
"Pierwsze testy urządzenia wypadły obiecująco, więc jest szansa, że za jakiś czas maszyna trafi do produkcji." - gratulacje dla chłopaków. Mam tylko obawy, że do produkcji nie dojdzie. Już niedawno dziewczyna z Wrocławia czekała na zainteresowanie jej genialnym pomysłem materiału i się nie doczekała. Ktoś chłopaków uprzedzi więc proponuje im zawczasu zainteresować projektem kogoś na zachodzie. Szkoda czasu i nerwów m.in. na chodzenie po urzędach i patrzenie na twarze bez wyrazu.
~Zooolog
2015-08-17 09:39:14
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: -2
Tylko co da to ze kleszcz wejdzie pod koła? Próbował ktoś kiedyś go zgnieść ? A co do piero gumowe koło na trawie, sciółce leśnej ? Ciekawi mnie rozwiązanie tego problemu bo jak narazie ten robot nie będzie funkcjonował jak należy
~Witek
2015-08-17 00:54:39
z adresu IP: (46.238.xxx.xxx)
Ocena: -7
"ROBOtick'a" jest formą niepoprawną. Apostrof daje się tylko jak wyraz obcojęzyczny kończy się samogłoską np. Mage'a. Wynalazek świetny.
~szuwi
2015-08-16 19:40:56
z adresu IP: (79.191.xxx.xxx)
Ocena: -10
kleszcze w trawie? chyba raczej w krzakach...
~cdn
2015-08-16 18:54:32
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
Jaki czad? A gdzie maszyna do spacerów po lesie? Po trawnikach to chodzą opiekunowie obsrywaczy.
~ale
2015-08-16 11:50:34
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 4
czad