Mieszkańcy zaalarmowali, że w ich wsi są uchodźcy...

Piotr Słowinski | Utworzono: 2015-09-16 15:12 | Zmodyfikowano: 2015-09-16 15:14
A|A|A

fot. Fotopolska.eu

Zauważyli grupę smagłolicych ludzi z plecakami, których od razu uznali za uchodźców:

Tak rozmawiali, że nie było w ogóle wiedzieć, jaki to język. I się pytali, jak na Zachód. I oni wsiedli w autobus i później się dowiedzieliśmy, że w Maciejowej zatrzymała policja i ich zabrali, i pojechali, nie wiemy gdzie.



Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej komendy przyznaje, że zarówno policjanci jak i straż graniczna wezwani przez mieszkańców Janowic prowadzili tam zakrojoną na dużą skalę kontrolę. Rzekomi uchodźcy z plecakami, okazali się być turystami z Malty, którzy po prostu pojechali dalej.

Grupa ludzi pojawiła się na tamtejszym dworcu. Według mieszkańców pytali, jak dojechać na Zachód. Edyta Bagrowska z jeleniogórskiej komendy policji, mówi że wskazani ludzie zostali zatrzymani w busie, gdy jechali do Jeleniej Góry:

W busie tym podróżowało 12 osób, jak się okazało, byli to turyści z Malty. Przyjechali kilka dni temu, wylądowali kilka dni temu we Wrocławiu i pojechali zwiedzać Kotlinę Jeleniogórską.



Tymczasem w stan gotowości zostały podniesione także gminne służby, na wypadek gdyby trzeba było udzielić uchodźcom pomocy mówi Miłosz Kamiński, sekretarz gminy Janowice Wielkie:

Ta globalna polityka powoli dociera także i tutaj do nas, do życia zwykłych ludzi, bo sami zaczynamy uczestniczyć w kontrolach. Powoli staje się tak, że to, co dzieje się coś na świecie, jest także udziałem naszego dnia codziennego.



Tym razem był to fałszywy alarm. Mieszkańcy podkreślają, że turyści z Malty zapewne długo będą pamiętać swoją podróż w Karkonosze.

Posłuchaj całej relacji:

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Artur
2015-11-05 20:42:18
z adresu IP: (91.222.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nie ma co tego komentować... Dlatego sprawdź te świetne fotografie: www judytapapp com
~wroc
2015-09-29 14:29:51
z adresu IP: (82.160.xxx.xxx)
Ocena: 0
bardzo dobrze postapili. Uchodzcy napewno smierdza a smierdziuchy nie sa nam do niczego potrzebne
~Danuta
2015-09-21 18:54:38
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: 6
Wrocławianie to najbardziej nietolerancyjni mieszkańcy w Polsce. I oni śmią krytykować mieszkańców Janowic Wielkich, gdzie żyją pogodni, otwarci na turystów ludzie, którzy na dodatek wykazali się poczuciem obywatelskiego obowiązku, gdyż właściwie zareagowali na podejrzane osoby kręcące się w okolicy!
~rodowity wrocławianin
2015-09-20 18:43:05
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 14
Dobrze że nie przyjechali do mojego Wrocławia. Tutaj pogonilibyśmy ich widłami.
~rodowity wrocławianin
2015-09-20 18:42:53
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 12
Dobrze że nie przyjechali do mojego Wrocławia. Tutaj pogonilibyśmy ich widłami.
~rodowity wrocławianin
2015-09-20 18:42:34
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 13
Dobrze że nie przyjechali do mojego Wrocławia. Tutaj pogonilibyśmy ich widłami.
~moi
2015-09-20 12:31:37
z adresu IP: (188.33.xxx.xxx)
Ocena: -17
Dobrze, że nikt nie przyp... nikomu widłami tak po chrześcijańsku... W telewizorze przestraszyli i cała wieś ruszyła ratować naród przed zalewem Syryjczyków, tak jest...
~syryjczyk
2015-09-19 23:18:32
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: -4
maltańczycy są bardzo podobni do syryjczyków, język maltański to 50%arabski i 50% włoski z domieszką francuskiego, maltańczycy mają pochodzenie arabskie. ale czy to powód żeby wzywać policje, zamiast pomóc. maskara
~miejscowa
2015-09-19 14:26:44
z adresu IP: (37.201.xxx.xxx)
Ocena: -18
mieli by sie gdzie zatrzymac! w Janowicach-tam nie ma gdzie mieszkac,wykapac sie i dobrze wysrac-chyba ze do Bobru.
~miejscowy
2015-09-18 14:13:38
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 14
Media jak zwykle podkoloryzowały sprawę, a ciemniaki bezkrytycznie kupiły papkę. Tak właśnie wzajemnie nakręcają się frustraci i zwykłe debile.
~ADAMIGNACY
2015-09-18 11:59:20
z adresu IP: (89.229.xxx.xxx)
Ocena: 11
Taką atmosferę tworzą media, lud to kupi i opinia idzie w świat, pozostaje tylko wstyd.
~nick
2015-09-18 07:06:12
z adresu IP: (2.122.xxx.xxx)
Ocena: -11
moze uchodzcy zpapierami dziwne ze do wsi polskiej z pieknej malty przyjech
~Kisiel
2015-09-18 06:41:21
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: -8
To się nazywa szmalcownictwo.
~dekster
2015-09-18 00:44:40
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 16
Ach, jacy kosmopolityczni ci wrocławianie, jak zgodnie obśmiewają ciemnotę jakichś "wieśniaków" z Janowic. A już zapomnieli jak sami obsypywali wulgaryzmami Romów i inne mniejszości narodowe w swoim mieście, aż policja zaczęła ich wsadzać za kratki za szerzenie nienawiści, a niektóre portale w ogóle blokowały możliwość komentowania. ESK - Europejska Stolica Kołtuństwa. Mentalnie największą wsią Dolnego Śląska jest Wrocław.
~Alina
2015-09-17 20:30:01
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 12
Byłam wielokrotnie w Janowicach i bardzo przyjemna miejscowość. Widać mieszkańcy mieli powód, a skoro zobaczyli kogoś podejrzanego to dobrze zrobili, że zawiadomili odpowiednie służby. Dużo bardziej nietolerancyjnym miastem jest Wrocław, wystarczy popatrzeć co się dzieje w mieście w stosunku do różnych mniejszości narodowych czy poczytać komentarze na forach.
~jukilop
2015-09-17 18:43:14
z adresu IP: (78.148.xxx.xxx)
Ocena: -7
TVP kłamie
~rt1
2015-09-17 16:14:49
z adresu IP: (159.50.xxx.xxx)
Ocena: -13
co za ludzie, pewnie pierwszy raz widzieli kogoś opalonego i od razu afera.
~danny
2015-09-17 11:17:45
z adresu IP: (84.10.xxx.xxx)
Ocena: 12
Historia się powtarza, panika i strach rządy zacierają ręce, religie się ścierają, nie trzeba kontrolować ludu, lud się sam skontroluje pół narodu drży lub szczeka na ludzi których widzieli i słyszeli tylko przez telewizor. A potem jak nikt nie przyjedzie będą dalej gonić romów z kamieniami, mój kraj tak bardzo nie istotny :)
~Jan
2015-09-17 10:35:44
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: 13
Bardzo dobra postawa. Nic im się nie stało, że ich skontrolowano. Byli legalnie to pojechali sobie dalej. Po to mamy służby aby pilnować takich rzeczy. Brawo dla mieszkańców i Policji.
~wrocco
2015-09-17 10:17:45
z adresu IP: (83.16.xxx.xxx)
Ocena: -18
Ale idiota.... to się nazywa zrobić Polsce antyreklamę. W imieniu normalnych Polaków przepraszam turystów!!!!!!!!!!!!!!!!
~Padre77
2015-09-17 09:37:32
z adresu IP: (37.203.xxx.xxx)
Ocena: -20
Haha normalnie widzę ten popłoch.Stachu biegnij do domu kury zagoń i Zośkę zamknij w szafie :) pozdrowionka :)
~55f
2015-09-17 08:51:46
z adresu IP: (193.106.xxx.xxx)
Ocena: 15
Nie chodzi o muzułmanów tylko o psycholi, którzy mogą byc terrorystami i stwarzać zagrożenie. To takie dziwne, że ludzie sie boją o swoje bezpieczeństwo???
~obłudzie POkemonów
2015-09-17 08:12:30
z adresu IP: (77.254.xxx.xxx)
Ocena: 4
My Polaczki nie damy się pejsatym Panie" yes" i nie damy wam tutaj rządzić , a kampanię wyborczą jaką prowadzi wasza premier zakończy się 29 października i wtedy przekonacie co o renegatach sądzą Polacy !
~yes
2015-09-17 07:27:06
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: -16
W Niemczech od lat mieszka ponad milion muzulmanow i nikomu nie zagrazaja. Tylko Polaczkom wszystko sie nalezy, bo my jestesmy "WYBRANCAMI BOGA".
~yes
2015-09-17 07:19:58
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 7
Powinno byc porywali samoloty i przyjezdne sloiki.
~yes
2015-09-17 07:17:09
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 7
Polaczki zapomnieli, jak emigrowali, porywali samolotyl i ladowali na TEMPELHOF. W BUFONIASTEJ "STOLICY" Dolnego Slaska 90 % mieszkancow, to przyjezdnSLOIKI.
~uczeń LO
2015-09-16 22:57:09
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 14
A we Wrocławiu to nie ma śniadych, o ciemnej karnacji? Mam koleżankę która studiowała we Wrocławiu i wynajmowała mieszkanie bodajże na Kamieńskiego - mówiła że tam co drugi to śniady i o ciemnej karnacji.
~Jozefo99
2015-09-16 22:43:43
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 8
No Janina ma racje .
~Janka345
2015-09-16 22:41:47
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 9
Sama jestem mieszkanką Janowic i to nie jest taka wiocha na jaka sie wydaje ale myśle że media zbyt nagłaśniają sprawę uchodźców . Potem ludzią sie wydaje że co drugi człowiek o ciemniej karnacji nie za bogacie ubrany to emigrant który ma zamiar podłożyć mu bombę . Pozdrawiam Janina .
~europejczyk
2015-09-16 22:34:29
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 15
Ale i tak najbardziej nietolerancyjna na Dolnym Śląsku jest wieś Wrocław. Akcje przeciwko Romom we Wrocławiu były sławne na pół Europy. Nie ma co, fajna wizytówka Europejskiej Stolicy Kultury, a może Kołtuństwa?
~yes
2015-09-16 21:27:40
z adresu IP: (77.114.xxx.xxx)
Ocena: -15
Radze unikac slonca i nie chodzic do solarium, bo teraz kazdy opalony i ciemnowlosy osobnik, bedzie brany za uchodzce. Paranoja siegnela szczytu.
~YOKO
2015-09-16 21:13:07
z adresu IP: (37.201.xxx.xxx)
Ocena: -7
MIESZKANCY WSI JANOWICE WIELKIE MOGA SPOKOJNIE SPAC!!! TURYSCI Z MALTY OPUSCILI WIOSKE.
~YOKO
2015-09-16 21:07:13
z adresu IP: (37.201.xxx.xxx)
Ocena: -10
to proste-w Polsce nie ma imigrantow zwlaszcza roznej narodowosci i koloru skory.W zwiazku z tym Polacy nie sa nauczeni zyc z ludzmi innych narodowosci.Dlatego pojawienie sie "podejrzanych cudzoziemcow"wzbudzilo mieszkancow Janowic niepokoj albo zainteresowanie..Ale jedno jest pewne,ze imigranci nie chca zostac i nie zostana w Polsce.
~taka prawda
2015-09-16 21:04:49
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 7
Skoro autor artykułu nawet nie wie że Janowice Wielkie nie leżą w Karkonoszach tylko w Rudawach Janowickich, to trudno spodziewać się rzetelności w artykule także pozostałym zakresie. Pewnie typowa przesadzona medialna papka, a głupki wierzą we wszystko co czytają.
~dobrze, że
2015-09-16 21:01:46
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 8
Dobrze, że ci Maltańczycy nie pojechali do Wrocławia, bo tam zostaliby wyzwani od Cyganów.
~paweł
2015-09-16 21:00:21
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 16
Mieszkańcy zareagowali racjonalnie. Jak zwykle wrocławskie tabloidy robią sensację z niczego.
~eles1949
2015-09-16 20:58:14
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: -16
Ciekawe, czy jakiś pachołek z SG czy policji ich przeprosił . . . Chwały ta sprawa mieszkańcom tej wiochy nie przynosi. Żenada !
~emigrantka
2015-09-16 20:51:30
z adresu IP: (79.197.xxx.xxx)
Ocena: -16
Wstyd, i jeszcze raz Wstyd !!! niekturzy zachowuja sie jak "DZICZ"wypuszczona z pustyni......w Niemczech co dziesiaty obywatel to z Polski....mamy Polskie organizacje, Polski kosciol i nikomu to nie przeszkadza.Z tych co znam nikt niechce wracac z powrotem.....i tak naprawde nikomu sie nie dziwie....z kad u Was tyle nienawisci i fanatyzmu ?
~jamnik
2015-09-16 20:37:19
z adresu IP: (46.112.xxx.xxx)
Ocena: -12
Spoko, nic tak nie cieszy Wrocławia jak "turyści" z Jeleniej Góry zwiedzający urząd skarbowy i Zus spowiadać się z tego gdzie tak na prawdę mają pracę i zarobek:) Ale nie martwcie się, poza blachami DJ niewiele was wyróżnia:)
~miki
2015-09-16 20:29:24
z adresu IP: (109.95.xxx.xxx)
Ocena: -3
Ja pierd..ę, prawie jak za niemieckiej okupacji " - Unterfeldwebel, bo Nowak to ma w domu Żydów " .
~Ryhor
2015-09-16 20:03:10
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: -8
Histeria dopoiero się zaczyna.
~student
2015-09-16 19:15:36
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 9
Śmiejecie się, a tymczasem we Wrocławiu za sam fakt bycia "słoikiem" grozi dużo gorsze przywitanie. Jak są traktowane mniejszości narodowe - lepiej nie pisać. Wystarczy przypomnieć podpalanie romskich koczowisk, albo komentarze na lokalnych portalach którymi interesowała się policja. Największą wsią umysłową na Dolnym Śląsku jest Wrocław.
~czuwaj
2015-09-16 18:56:55
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 10
Widać mieszkańcy są uczuleni na "turystów". Za dużo hołoty z Wrocławia tam dociera.
~szysz
2015-09-16 18:10:52
z adresu IP: (37.128.xxx.xxx)
Ocena: 9
Jest czujność obywatelska, a i służby się wykazały. Test zdany na 5!
~iii
2015-09-16 17:41:42
z adresu IP: (87.99.xxx.xxx)
Ocena: -11
a kiedys witalo sie przybyszy chlebem i sola....
~Polak
2015-09-16 16:00:11
z adresu IP: (46.187.xxx.xxx)
Ocena: -8
Ludzie poszaleli !
~red dragon
2015-09-16 15:24:43
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: -3
I zaczęła się paranoja :)
NA ANTENIE
Radio Wrocław
Radio Wrocław
 06:50 - 07:00
Romanlandia
Zapraszamy