Sztuczna inteligencja po wrocławsku (Posłuchaj)

| Utworzono: 2015-09-18 07:48 | Zmodyfikowano: 2015-09-18 07:48
Sztuczna inteligencja po wrocławsku (Posłuchaj) - fot. General Robotics
fot. General Robotics

Terminator to pestka. To wcale nie przesada, a efekt prac naukowców z Wrocławia. Kilka projektów to już nie same koncepcje a realne systemy, które niedługo być może wejdą do produkcji.

Firma Neurosoft "nauczyła" już fotoradary jak rozpoznawać konkretną markę i model samochodów. Teraz pracuje nad inteligentnym rozpoznawaniem mowy. System nazywa się "Audioscope" i ma w innowacyjny sposób automatycznie wyszukiwać treści w zapisach audio. Chodzi np. o tysiące godzin nagrań posiedzeń sądów, miejskich rad czy Sejmu. "W kilka sekund będziemy mogli odnaleźć interesujące nas wątki, choć wcale nie jest to proste" - tłumaczy szef firmy, Janusz Wróbel:

Z kolei dr Jerzy Sas z Zakładu Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej stara się opracować system kamer i mikrofonów, który można by montować np. w mieszkaniach osób starszych. Program nauczy się typowych zachowań swojego podopiecznego i w razie potrzeby wezwie pomoc. Twórca tłumaczy jak ma działać jego wynalazek:

Z kolei nad robotem jak z filmów S-F pracuje General Robotics - firma z Wrocławskiego Parku Technologicznego, która stworzyła EuGeniusa. Maszyna na razie jest sterowana przez operatora, ale docelowo EuGenius sam podejmie decyzję jak prowadzić rozmowę - także dzięki odczytywaniu.. ludzkich emocji, z mimiki czy gestów.

Posłuchaj całego materiału:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.