Dolnoślązacy wyróżnieni w konkursie National Geographic

Gregor Niegowski | Utworzono: 2015-09-30 19:33 | Zmodyfikowano: 2015-09-30 19:55

Jedenasty Wielki Konkurs Fotograficzny magazynu National Geographic Polska za nami! W tym roku jury główną nagrodę, czyli Grand Prix przyznało Monice Strzeleckiej za fotoreportaż 3. Wśród nagrodzonych nie zabrakło też Dolnoślązaków. Wszyscy laureaci swoje nagrody odebrali podczas wielkiej gali WKF.

Jury – pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego – w składzie: Marek Arcimowicz, Wojciech Franus, Paweł Młodkowski, Martyna Wojciechowska, jak co roku nie miało łatwego zadania.

- To jest niesamowite, że po 11 edycjach, a jest to cała dekada, ludzie zgłaszają się, wysyłając dziesiątki tysięcy zdjęć, a my cały czas znajdujemy kolejne talenty! – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska.

Przez trzy miesiące trwania konkursu ponad 7 tys. uczestników wysłało prawie 40 tys. zdjęć. - Liczby mówią same za siebie. W ciągu tych wszystkich lat obejrzeliśmy w sumie 482 tys. zdjęć, a do konkursu zgłosiło się około 82 tys. uczestników! – dodała Wojciechowska.

GRAND PRIX
Monika Strzelecka: 3Migawki z trzech lat życia trójki dzieci powstałe w domu, ogrodzie, podczas wizyty u dziadka. Zwykłe codzienne sprawy, dla dorosłych banalne, w oczach dzieci nabierają wymiaru magicznego. Ten okres życia to nie jedynie stereotypowa radość, śmiech i kolory – to przede wszystkim zachwyt nad światem.

FOTOREPORTAŻ
Pierwsze miejsce – Jakub Ochnio: Marsz

Marsz Niepodległości co roku 11 listopada przechodzący przez Warszawę skupia liczne organizacje prawej strony sceny politycznej. Od 2011 r. wydarzenie to jest kojarzone przede wszystkim z towarzyszącymi mu zamieszkami. Co istotne, jednocześnie w stolicy organizowane były równoległe manifestacje, za którymi stały m.in. Kancelaria Prezydenta RP czy organizacje lewicowe. Święto Niepodległości stało się dzięki temu symbolem podziałów w naszym kraju. Fotoreportaż jest zapisem wydarzeń z lat 2011–2014.KRAJOBRAZ

Pierwsze miejsce – Jerzy Rojkowski: Krajobraz w skali mikro

Substancje chemiczne w zależności od wielu czynników krystalizują na nieskończenie wiele sposobów. Pod mikroskopem, w świetle spolaryzowanym, ujawniają się nowe światy, raz abstrakcyjne, innym razem łudząco przypominające te w skali makro. Na zdjęciu kwasek cytrynowy w 20-krotnym powiększeniu.

LUDZIE
Pierwsze miejsce – Joanna Mrówka: .

Nie zważając na traumę, którą przeżywają dzieci, raz w roku w Mannar na Sri Lance odbywa się szczególny rytuał dziękczynny. Podczas hinduistycznej procesji rodzice przekazują swoje maluchy w ręce umartwiających się mężczyzn, którzy zawieszeni na hakach huśtają się z nimi przez moment. Ma to być forma podziękowania za otrzymanie potomstwa.ZWIERZĘTA

Pierwsze miejsce – Patrycja Policha: Ryba Piła Pristis pristis

Przydenny wędrowiec z piłą noszącą znamiona walki o byt. Osobnik ten znajduje się w niewoli.

XPERIA STREET PHOTO
Pierwsze miejsce – Łukasz Choja: Iluzjonistka

Zdjęcie powstało w trakcie obchodów zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Na takich uroczystościach publiczność, aby mieć lepszy widok, zajmuje przedziwne miejsca – śmietniki, latarnie, parapety. Wśród widzów dostrzegłem te dwie kobiety ubrane na niebiesko. Nie pytałem o możliwość zrobienia zdjęcia, choć tuż po jego wykonaniu uśmiechnąłem się do modelek. Uśmiech został odwzajemniony.

XPERIA ART MOVIE
Pierwsze miejsce – Dorota Awiorko: Modlitwa o pokój

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa przełamują bariery między Polakami a Ukraińcami. To jedyne na wschodniej granicy Unii Europejskiej przedsięwzięcie realizowane na taką skalę. Od 10 lat między polskim Korczminem a ukraińską Stajiwką otwiera się granica. W 2014 r., gdy na zachodzie Ukrainy trwały Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, na wschodzie jej granicę przekroczyła armia rosyjska. Zdjęcia powstawały od 2006 do 2014 r.

11 edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego w liczbach:

Uczestników: 7 173
Wszystkich zgłoszeń: 38 626
Krajobraz: 13 548
Ludzie: 8 700
Zwierzęta: 9 912
Fotoreportaż: 3 948
XPERIA Street Photo: 2 436
XPERIA Art. Movie: 82

Wyróżnienia otrzymali również Jerzy Poprawa z Wrocławia i Tomasz Grzyb z Sycowa.


(fot. Jerzy Poprawa)

(fot. Tomasz Grzyb)

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.