Pieszy musi czekać. Senat odrzucił nowelizację Prawa o ruchu drogowym

Andrzej Andrzejewski, IAR | Utworzono: 2015-10-01 17:46 | Zmodyfikowano: 2015-10-01 17:46
A|A|A

fot. Wikimedia Commons

Zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w centrum Legnicy, by przepuścić staruszkę. We wstecznym lusterku dostrzegł jednak, że lewym pasem zbliża się ford focus, a kierowca przed skrzyżowaniem dodaje gazu.

- Tylko dzięki błyskawicznej reakcji kierowcy, który zatrzymał samochód nie doszło do tragedii - podkreśla podinspektor Sławomir Masojć z legnickiej komendy policji. - Kierujący zwrócił uwagę tej kobiety klaksonem i gestykulując pokazał jej, żeby się zatrzymała. Wtedy z duża prędkością minął ich ford focus, którego kierowca - rozmawiając przez telefon komórkowy - nawet nie zwolnił. Ułamki sekund zadecydowały o tym, że nie doszło do tragedii.

Pirat drogowy został zatrzymany przez policję kilka ulic dalej. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Wkrótce odpowie przed sądem. Maksymalna kara jaka mu grozi to grzywna do 5 tysięcy złotych i pozbawienie uprawnień do kierowana na trzy lata.

Tymczasem Senat właśnie odrzucił nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Zmiany przygotowane przez posłów PO miały dać pieszemu oczekującemu na przejściu dla pieszych pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem.

Wniosek o odrzucenie ustawy zgłosił senator Aleksander Pociej z PO. Wniosek poparło 38 senatorów, przeciw było 37. Dwie osoby wstrzymały się od głosu. Decyzję Senatu musi jeszcze zatwierdzić Sejm.

Jak głosowano w Senacie? Listę nazwisk znajdziecie poniżej (źródło: www.senat.gov.pl)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~nmwk
2015-10-13 08:24:10
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 1
Tak idziemy do przodu, że aż idziemy do tyłu..... Dlatego wolę postawić na kompetentne osoby, które wiedzą co należy zmienić i jakie ustawy wprowadzić, aby było tak jak należy bez zbędnego marnotrawienia czasu w sejmie i senacie. Stawiam na kandydata na posła Adama Łąckiego - człowiek który jest kompetentny i szybko działa oraz kandydatkę na senatora Anitę Zabiegałę - rzetelną i konsekwentną działaczkę społeczną
~maciejzzadupia
2015-10-04 00:20:00
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: 0
ale jaki moral z tej historyjki?? że debil nagle przygięty ciężarem ustawy zauważy staruszkę???????????????????????????????????
~Camil
2015-10-03 13:10:44
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Czytałem kiedyś streszczenie raportu NIK, z którego wynika, że w Polsce na tle innych krajów jest zdecydowanie za wiele przejść przez jezdnie wielopasmowe nieosłoniętych sygnalizacją, choćby wzbudzaną na żądanie, gdzie notorycznie zdarza się, że samochody na skrajnym pasie hamują, natomiast na wewnętrznym jadą dalej, np. nie mając odpowiedniej widoczności, by ocenić, że ktoś właśnie chce przejść. Zmiany należy rozpocząć od uporządkowania rozwiązań drogowych i senat stanął na wysokości zadania sprzeciwiając się legalizacji śmierci na pasach.
~lehsurf
2015-10-03 01:11:57
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 3
całe szczęście że są jeszcze myślący ludzie w senacie . Miejsce idiotycznych przepisów jest w śmietniku. O bezpieczeństwie muszą myśleć wszyscy uczestnicy ruchu. Święte krowy tylko w Indiach.
~Kaśka
2015-10-02 19:29:25
z adresu IP: (31.130.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wyobraźcie sobie przejście bez świateł. W pobliżu targowisko. Cały dzień ruch pieszych. Czyli auta stoją do wieczora, bo ciągle jakiś pieszy się zbliża do przejścia. Albo dowcipnisiów, dochodzących do pasów i cofających się a potem wbiegających nagle pod ruszające auto. Zasada " jeden kierowca przepuszcza wielu pieszych, jeden pieszy przepuszcza wiele aut" jest chyba wystarczająco dobra. I na tym lepiej poprzestać.
~chamy z was
2015-10-02 14:23:59
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 10
Ja jestem kierowcą i jestem zdania że pieszy podkreślam na pasach zawsze ma pierwszeństwo. Po to są pasy. Często widzę jak staruszka nie może przejść na drugą stronę ulicy no buraki nie zwalniają... Dopiero gdy ja się zatrzymam to osoby z naprzeciwka przypominają sobie że pieszego na pasach należało by przepuścić
~Zelig
2015-10-02 11:16:32
z adresu IP: (77.58.xxx.xxx)
Ocena: 1
Dziki kraj, dzikie przepisy...
~Propaganda
2015-10-02 09:19:13
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 0
Ale perfidna ściema z tej historyjki. Ciekawe jak ustępujący przejścia zauważył w tak napiętej sytuacji, że typ wyprzedzając rozmawia przez telefon? A nawet jeśli, to mam uwierzyć, że nasza genialna wszystkowiedząca policja stojąca "kilka ulic dalej" ukarała go za przewinienie, którego nie widziała?
~POstęch
2015-10-02 07:28:36
z adresu IP: (83.18.xxx.xxx)
Ocena: 7
Zdaje się , że pieszy na pasach ma dzisiaj pierwszeństwo i ten idiota przejedzie pomimo ładnym zapisom ustawowym ponieważ jest idiotą. Lepiej żeby sądy zajęły się przestępcami z PO w rządzie i urzędach opanowanych przez ferajnę a pieszy musi uważać i tyle. Żadna ustawa nie wyleczy z głupoty nieuleczalnie chorego tak jak to się dzieje z pijakami.
~kin
2015-10-02 06:06:57
z adresu IP: (79.175.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dlaczego odnoszę wrażenie, że większość kierowców ma podejście do tej sprawy, jakby był jakiś obowiązek jeżdżenia samochodem? Że z pokoju do kuchni nie potrafią się przemieścić bez swojego auta? Mam dla nich pewną radę. Nie widzisz ludzi przy przejściu pieszych w ciemną noc? Boisz się ich zachowań gdy są blisko przejścia? Denerwuje cię, że musisz zwalniać samochodem na skrzyżowaniach i przy przejściach? Jest na to prosta rada. Nic trudnego. Wysiądź z tego przeklętego samochodu! Poużywaj przez chwilę nóg - szczególnie zimą i jesienią! Raz dwa zrozumiesz jakim jesteś zakompleksionym, znerwicowanym chamem i jak absurdalne jest twoje podejście do tematu przemieszczania się.
~zygzak
2015-10-01 21:25:07
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: -7
dobrze, że kierowca nie musi się zatrzymać przed pasami i przenieść pieszego.
~Mariola
2015-10-01 20:20:25
z adresu IP: (31.133.xxx.xxx)
Ocena: 6
To ja się pytam gdzie było 23. senatorów, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu? Jeżeli stan ich zdrowia nie pozwala na pracę w pełnieniu funkcji senatora, powinni się jej zrzec na rzecz młodszych, zdrowych, chcących pracować kandydatów. 23%. absencja mocno rzutuje na nieprzemyślane działanie tego gremium.
~Filip
2015-10-01 20:12:37
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 9
A wystarczy myśleć i posiadać odrobinę kultury, lecz tego przepisami się nie wymusi...
~Tomek
2015-10-01 20:07:16
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 7
Przykra sprawa, myślałem że Marek Borowski ma serce po lewej stronie a on je ma pod maską i dodatkowo wspomagane rozrusznikiem.
~abc
2015-10-01 19:56:03
z adresu IP: (46.151.xxx.xxx)
Ocena: 21
Ale co ma opisywana sytuacja do tego co odrzucił senat?! Nawet zakładając, że historia jest prawdziwa (w co wątpię, bo mocno przerysowana - ale to bez znaczenia), to zmiana w przepisach nic tu nie da! Kierowca forda w opisywanej sytuacji załamał co najmniej kilka obowiązujących JUŻ przepisów. Wymieńmy: - rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy, - omijanie pojazdu który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym, - nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach, - nieprawidłowe zachowanie przed przejściem dla pieszych, - niezachowanie szczególnej ostrożności. Jak widać staruszkę chroni co najmniej 5 przepisów, które kierowca olał i naraził ją na śmierć lub kalectwo. Naiwnością jest zakładanie, że wprowadzenie dodatkowych przepisów zmieni cokolwiek, bo skoro są ludzie którzy nie przestrzegają obecnych przepisów, to znajdą się i tacy, którzy nie będą przestrzegać tych obecnie wprowadzanych.
~Jarek
2015-10-01 19:55:29
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 3
Brawo !!!! W ten sposób każdy pieszy wchodzi bez namysłu na pasy i dochodzi do tragedii !!! Tak jak kiedyś uczono w szkołach. ... patrzymy w lewo i prawo i jak nic nie jedzie przechodzimy przez jezdnię !!!! Czy to takie trudne ??????
~jack
2015-10-01 19:26:16
z adresu IP: (91.193.xxx.xxx)
Ocena: 5
super , w końcu kto płaci podatki na drogi piesi ??? , ci którzy chcą tak zaostrzać prawo dla kierowców powinni być bojkotowani przez kierowców w wyborach (czyli prawie przez wszystkich wyborców)
~nick
2015-10-01 19:07:11
z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Ocena: 9
no i dobrze, ja przepuszczam ludzi na pasach, ale nie może być tak że pieszy wskakuje pod samochód bo ma pierwszeństwo. Czasem ludzie stoją przy pasach a wcale nie chcą przechodzić na drugą stronę. Taka sytuacja wprowadzałaby straszną anarchię, a piesi nadużywaliby swojego prawa i z marszu wchodziliby na drogę.
~leon
2015-10-01 18:10:23
z adresu IP: (109.197.xxx.xxx)
Ocena: 3
brawo senat