Janowski na podium w Toruniu, Woffinden mistrzem świata

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2015-10-03 22:58 | Zmodyfikowano: 2015-10-03 23:00

Zawody w Toruniu zakończyły się zwycięstwem Nickiego Pedersena. Triumf Duńczyka oraz drugie miejsce dla Australijczyka Jasona Doyle'a było jak najbardziej zasłużone. Obaj zawodnicy od samego początku świetnie spisywali się na Motoarenie i zdominowali część zasadniczą zawodów.

Maciej Janowski w pierwszej fazie turnieju jeździł w kratkę. "Magic" zaczął od zera w inauguracyjnym starcie. Potem wygrał swój bieg, ale w kolejnym zdobył tylko punkt. Wrocławianin nie był do końca zadowolony ze swoich motocykli. W czwartym występie wypróbował trzecią maszynę. Zmiana przyniosła efekt w postaci biegowego zwycięstwa. Kolejny punkt, wywalczony w ostatniej serii, dał żużlowcowi Sparty 6. miejsce po serii zasadniczej i awans do półfinału.

W walce o finał Maciej Janowski jechał na drugiej pozycji i do końca musiał odpierać ataki Australijczyka Holdera. Wygrał jego rodak Doyle. Na ostatnim miejscu przyjechał do mety Amerykanin Greg Hancock. Zerowy dorobek aktualnego wicelidera cyklu oznaczał, że tytuł mistrzowski zapewnił sobie w tym momencie Tai Woffinden.

Anglik w Toruniu zajął dopiero 9. miejsce, ale ponieważ jego najgroźniejszy rywal spisał się niewiele lepiej, mógł świętować zdobycie drugiego złota IMŚ w karierze.

W finale Grand Prix Polski nie liczył się Duńczyk Niels Kristian Iversen. O miejsca na podium walczyli Pedersen, Doyle i Janowski. Żużlowiec Betardu Sparty pod koniec pierwszego okrążenia awansował na drugą pozycję, ale Australijczyk który chwilę później odzyskał drugą lokatę. Doyle do końca atakował Pedersena. Duńczyk obronił jednak pierwsze miejsce.

Do półfinałów nie awansowali Piotr Pawlicki i Krzysztof Kasprzak. Ten pierwszy w ostatniej chwili zastąpił Pawła Przedpełskiego i ostatecznie zajął 10. miejsce. Kasprzak zamknął stawkę 16 żużlowców.

Maciej Janowski w klasyfikacji generalnej przesunął się na 7. miejsce. Wrocławianin może być już praktycznie pewny utrzymania w czołowej ósemce IMŚ. Ostatnie zawody cyklu - turniej o GP Australii - rozegrane zostaną 24 października w Melbourne.