W 2016 ruszy budowa wieży na szczycie Śnieżnika (ZOBACZ)

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-10-28 08:13 | Zmodyfikowano: 2015-10-28 08:13
A|A|A

Fotografie Archiwalne: Fotopolska.eu, Wizualizacje: Gmina Stronie Śląskie

Jeden z najwyższych szczytów Dolnego Śląska będzie jeszcze wyższy. Na Śnieżniku stanie 30-metrowa wieża z kamienia i szkła. Gmina Stronie Śląskie w ten sposób chce przyciągnąć do perły Sudetów Wschodnich jeszcze więcej turystów. Chce też wrócić do dobrych tradycji, bo przecież wieża na Śnieżniku już była…

Posłuchaj materiału:

Historyczna wieża na Śnieżniku zostanie odbudowana. Będzie mierzyła ponad trzydzieści metrów, a kamień zostanie zastąpiony szkłem. Pomysł wspólnie chcą zrealizować gminy polskie oraz czeskie. Budowa wieży, która przed laty była jednym z symboli Kotliny Kłodzkiej może ruszyć już w przyszłym roku. - Kontrowersje budzi jednak wybrany projekt - mówi Borysław Zatoka z fundacji Spacerowa 7:

Wieża będzie kosztować ponad 10 milionów złotych.

Burmistrz Stronia Zbigniew Łopusiewicz zapewnia, że warto wydać te pieniądze.

Śnieżnik to najwyższy szczyt polskiej strony Sudetów Wschodnich. Wieża już tam stała, została jednak zburzona ponad czterdzieści lat temu.

Jej budowa będzie ogromnym wyzwaniem. Większość telemetrów trafi na szczyt Śnieżnika za pomocą helikoptera.



REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~pomyśl
2016-09-09 13:41:01
z adresu IP: (79.188.xxx.xxx)
Ocena: 0
Szkoda przyrody... nie wierzę, że budowa nie odbije się negatywnie na okolicznej faunie i florze. Dramat.... można przecież spokojnie wybudować drewnianą wieżę jak na Trójmorskim Wierchu lub innych okolicznych szczytach..
~Paul86
2016-02-15 23:40:07
z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Ocena: -2
Kawał dobrej, nikomu niepotrzebnej roboty. Kompletnie nic widoku nie przybędzie od tej wieży.
~margaret
2015-11-07 22:11:14
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 6
super . wiele razy byłam na tym szczycie i będzie fajnie wspinać się wyżej ale po schodach
~nałogowy turysta
2015-11-06 11:12:48
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 13
Hehe, jak zwykle 90% wpisów to hejt znaffcuff wszystkiego sprzed ekranu komputera, którzy pewnie nigdy nie byli na Śnieżniku. Gdyby byli to by wiedzieli, że wieża tam jest NIEZBĘDNA do podziwiania widoków ze względu na szerokość kopuły. Ludzie, ruszcie d..py i przejedźcie sie czasem w górki, zamiast biadolić na wszystko co się da. Nie budują - źle, budują - też źle. A wieża - super atrakcja dla pozytywnie zakręconych, takich co lubią zwiedzać i oglądać różne nowinki w górach. Akurat co do wieży na Śnieżniku jestem spokojny, że przyciągnie ona wielu ludzi chcących zobaczyć nową inwestycję i podziwiać widoki z zupełnie nowej perspektywy. I o to chodzi!
~ZdenekSmida
2015-10-31 18:58:20
z adresu IP: (46.33.xxx.xxx)
Ocena: -4
http://zdeneksmida.bloger.cz/RYCHLEBSKO-A-KRALICKO/Rychlebsko-a-Kralicko-potreti-nova-hranicni-rozhledna-na-Kralickem-Snezniku
~Mirek
2015-10-30 00:02:57
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: -10
Pora zniszczyć trochę górskiego środowiska naturalnego dla kasy. Na samorządowców-Januszy zawsze można liczyć.
~Andrzej G, Wrocław
2015-10-29 22:02:04
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 0
Nowa pasuje jak pięść do nosa. Nastrojowa, tajemnicza, interesująca była stara. No i dawny projekt gotowy. Darmo. Materiały czyli kamień - miejscowy.
~konsul
2015-10-29 18:24:30
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -9
Mam nadzieję że będzie dobra ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi. Mnie samego zaskoczyła burza na Śnieżniku. Kucnęliśmy,rozrzuceni po szczycie, żeby przynajmniej jak trafi to tylko jednego. Śmierć w o oczach. Pioruny waliły wokół nas przez dziesięć minut: w ziemię, w większe kamienie itp. O dziwo ,wbrew powszechnej wiedzy, wcale nie wybierały sobie najwyższych punktów, tylko miejsca poniżej nas. Niemiecka wieża była murowana, a tu taka kupa żelastwa wysokości 30m.
~emte
2015-10-29 18:08:05
z adresu IP: (46.215.xxx.xxx)
Ocena: 6
jedyna Sudecka latarnia morka, nie wierzę w to że powstanie już tyle terminów było
~Przechodzień
2015-10-29 13:22:34
z adresu IP: (212.87.xxx.xxx)
Ocena: -3
Janusze polskiej architektury...
~Michał
2015-10-29 11:20:29
z adresu IP: (78.11.xxx.xxx)
Ocena: 7
Nikt nie pisze, ze gmina będzie inkasować 5 milionów rocznie za wynajem wieży dla Stacji bazowych operatorów sieci komórkowych. Ale co tam... W każdym razie, wiedzą co robią. Mają łeb ;) Nie marudźcie, że pieniędzy nie ma. Są, zwrócą się szybko. Płacić będzie T-Mobile, Orange, Play i Plus.
~ewka
2015-10-29 10:18:58
z adresu IP: (178.23.xxx.xxx)
Ocena: -1
Na wieżę widokowa to maja z kad wziasc kasę i to wcale nie mała a jeżeli chodzi o pomoc finansowa dla potrzebujacych mieszkańców stronia slaskiego to wiecznie im ich brakuje. Pfff. Wiele dzieci niepełnosprawnych jak i biednych potrzebuje pieniędzy a wy stawiacie jakąś wieze tak jak by ona miała poprawić sytuację finansową jak i materialną potrzebującym. Paranoja!!!! WSTYD!
~Mieeeciu
2015-10-29 09:04:16
z adresu IP: (178.235.xxx.xxx)
Ocena: 3
Marnotrawstwo publicznych pieniędzy, w realiach gdzie lokalne gminy się wyludniają bo nie ma zakładów pracy nasze "słoneczka Śnieżnika" budują więżę za 10 mln...
~Robert
2015-10-28 19:21:00
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 3
Świetnie. Nich coś się dzieje. Wygląda fajnie, będzie magnesem dla turystów i pewnie widok z niej też będzie przedni. Jestem za.
~aaa
2015-10-28 17:43:52
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -8
W pakiecie proponuję jeszcze wybudować asfaltowe autostrady na szczyt z czterech stron.
~♿ niepełnosprawni
2015-10-28 17:13:13
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 5
Jeszcze winda dla niepełnosprawnych.. Ale nie bo to polska..
~zalew
2015-10-28 16:33:51
z adresu IP: (79.110.xxx.xxx)
Ocena: 4
Wolałbym oczywiście aby odbudowali w takiej formie jak była poprzednio, ale i tak jestem jak najbardziej ZA !!!! Może trochę zbyt nowoczesna koncepcja - poprzednia (znam tylko ze zdjęć) miała urok starego zamku - mimo wszystko popieram.
~Adi
2015-10-28 15:49:21
z adresu IP: (178.36.xxx.xxx)
Ocena: -7
Gminy wydają unijne pieniązki czem predzej by dać zarobić powiązanym firmom. Na Gorcu też już budują mimo sprzeciwu lokalnych społeczności. Sprawa trafiła do ministerstwa ochrony środowiska i zrobiła się tzw kaszana. Oczywiście uważam że taka wieża w tej formie to zbędny i szpecący element. W Polsce nasze tłumnie deptane pasma górskie powinny być wolne od ingerencji ludzkiej w ich naturalną formę. Ludzie wyjeżdzając z miasta w góry chcą odpocząć od koszmarnej architektury, betonu i stali, chcą usiąść dupskiem na skale czy trawie, mieć czyste powietrze i przestrzeń. Szczyt Snieznika leży na terenie jednego z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce z endemiczną florą a więcej turystów z pewnością oznacza większą dewastację okolicy- ciekawe czy analiza środowiskowa to opisuje?
~zen
2015-10-28 12:52:52
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
Myślałem, ze za taką sumę to będzie też winda.
~eles1949
2015-10-28 12:33:46
z adresu IP: (94.231.xxx.xxx)
Ocena: -3
Były wieże Bismarcka, może teraz Lecha Kaczyńskiego . . .
~leslawus
2015-10-28 12:25:59
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 0
Rozmawiałem kiedyś z historykiem -burmistrzem Gladenbach(niewielkie miasteczko w Hesji)-gdzie też Bismarck postawił taką wieżę(jak wiele innych w Prusach za kontrybucje francuskie).Dla wielu z nich to wyjątkowe bezguście i symbol potęgi Prus odbudowanej przez Bismarcka.A my kiedyś niszczyliśmy a teraz odbudowujemy -może ku chwale JPII?
~Gicio
2015-10-28 11:59:34
z adresu IP: (87.176.xxx.xxx)
Ocena: -3
Absolutna bzdura
~epops
2015-10-28 11:58:36
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -15
No i świetnie. Po co? - jeśli ktoś był na Śnieżniku choć raz to wie, że mało który szczyt tak zasługuje na wieżę widokową (tym co nie byli a nie daj buddo się tutaj rozpisują podpowiadam: z uwagi na wypłaszczenie szczytu. Nie ma tam możliwości oglądania panoramy "dookoła"). Wieża nic nikomu nie zasłoni - bo szpetna kupa gruzu, która tam leży, wygląda jeszcze gorzej i więcej zasłania. Jaka ma być wieża? A czemu w XXI wieku budować XIX wieczną wieżę z kamienia? Każda epoka pozostawia po sobie to co ma cennego. Ja jestem "za". Że będzie płatna ... jeśli to za 5 lat, bo jak UE daje kasę to nie może być dochodu.
~michal
2015-10-28 10:54:06
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -4
ręce opadają....
~Tomek
2015-10-28 10:13:19
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: -8
okropne bezguście
~salceson
2015-10-28 09:52:22
z adresu IP: (80.53.xxx.xxx)
Ocena: -8
trochę tak jakby na mount everest zbudować wieże, aby podziwiać widoki, no ale kto bogatemu zabroni :)
~Górkaa
2015-10-28 09:49:46
z adresu IP: (83.3.xxx.xxx)
Ocena: -6
Hmmm no w końcu zrobią może coś z tą stertą kamyków i przede wszystkim metalu pozostawioną na szycie przez tyle lat, jednak dlaczego akurat taka wieża??? Musi być koniecznie szklana? nie można postawić pięknej murowanej, kamiennej na wzór poprzedniej? Wówczas nie będzie szpecić tylko zdobić.
~???
2015-10-28 09:28:39
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -8
Dokładnie po co to ??
~VII
2015-10-28 09:26:41
z adresu IP: (89.71.xxx.xxx)
Ocena: -6
Normalnie bym się ucieszył,ale.... 1. Wieża tam jest niepotrzebna. Nie ma drzew które zasłaniają widoczność. 2. Wieża w przeciwieństwie do poprzedniej będzie PŁATNA. 3. Zasłoni widoki osobom które nie będą chciały płacić haraczu. Pełen widok bez wieży będzie tylko ...z płatnej wieży. 4. Skomercjalizuje ten fragment gór. 5. Głowę daję, że zamontują tam kilka kamer, więc wielki brat będzie patrzył.
~czas
2015-10-28 09:26:08
z adresu IP: (91.208.xxx.xxx)
Ocena: 7
Należy się cieszyć z wizji, dla przypomnienia w XIX wieku Niemcy wybudowali swoją wieżę w 4 lata od pomysłu do zakończenia projektu. Ogólnie jednak świetny pomysł, zyskają turyści, zyska cała okolica.
~Edik
2015-10-28 09:18:58
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: -13
Po co?
NA ANTENIE
DagmaraChojnacka
KrzysztofMajewski
Dagmara Chojnacka , Krzysztof Majewski
 12:00 - 15:00
KULTURALNA NIEDZIELA
Niedzielne spotkania interdyscyplinarne