"Takiej wiary, jeszcze nie widziałem" (POSŁUCHAJ)

Piotr Słowiński | Utworzono: 2015-11-02 08:12 | Zmodyfikowano: 2015-11-02 08:12
A|A|A

fot. UM Bolesławiec

-  Bardzo bym chciał, żeby tylko przespać. Żeby nie wiało, nie padało - mówi jeden z bezdomnych. 

Podobne kłopoty, tyle że na początku bieżącego roku dopadły Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bolesławcu. Władze powiatu postanowiły wypowiedzieć umowę rodzicom, którzy warsztaty zorganizowali dla swoich dzieci w starym budynku. 

- Nie wiemy dlaczego, nie poinformowano nas. Nic nam nie zarzucono - mówi jeden z rodziców. 

Obie te historie kończą się dobrze. 

- Takiej wiary, że można żyć trochę lepiej, jeszcze nie widziałem. Stworzyliśmy Dom Stowarzyszeń "Przystań" kosztem prawie 1,5 miliona złotych. Zdecydowaliśmy o tym, że stworzymy dla nich lepsze warunki do życia, do funkcjonowania. Budynek został wyremontowany w całości. Jest nowy dach, nowe okna i instalacje - mówi prezydent Bolesławca Piotr Roman. 

Arkadiusz Żądło z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bolesławcu mówi, że z ciasnego, starego budynku, w którym ciągle trzeba było coś naprawiać, zajęcia przeniosły się nagle do nowego, pachnącego obiektu.

- To wygląda jak drugi dom. Ciężko było uwierzyć, że tak będzie, że wyjdziemy na prostą, że będziemy szczęśliwi, ale na szczęście wszystko poszło tak jak miało pójść - mówi Arkadiusz Żądło.

W nowym budynku znalazło się także miejsce dla bezdomnych i to takie jakiego jeszcze nie było.

- Nowością w naszym schronisku jest utworzenie izolatki, gdzie mamy osobny pokój z natryskiem i toaletą dla osób bardzo chorych - mówi Danuta Zielińska z Polskiego Czerwonego Krzyża. 

Oczywiście nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. W Bolesławcu nie ma noclegowni ani ogrzewalni, bo zabrakło na nie miejsca. Nie ma też schroniska dla kobiet, których jest obecnie 5 w Bolesławcu. 

Ci którzy trafili do nowego przybytku nie kryją zadowolenia. Jest kuchnia jak trzeba, są wygodne pokoje, sanitariaty na poziomie, ciepło, czysto i pachnąco. 

- Lepiej tutaj przeżyć niż nie wiadomo gdzie, bo różnie to bywa. Tutaj jest blisko do sklepu i warunki mamy lepsze - mówią bezdomni. 

Posłuchaj materiału: 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama