Gorąca atmosfera wokół wyrzuconego chirurga

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-11-05 10:24 | Zmodyfikowano: 2015-11-05 15:30
A|A|A

fot. Adam Domanasiewicz

Szpital w Trzebnicy przerywa milczenie. Dyrekcja i kilkudziesięciu pracowników między innymi lekarze i pielęgniarki wyjaśniali dziś powody zwolnienia z pracy znanego chirurga Adama Domanasiewicza. Miały to być liczne skargi pacjentów i personelu, który na co dzień pracował z chirurgiem. Zebrani w gabinecie dyrektora pracownicy opowiadali o incydentach w kontakcie ze zwolnionym lekarzem. Jego wieloletni przełożony profesor Jerzy Jabłecki przekonywał, że ceni umiejętności i fachowość Domanasiewicza, ale nie widzi możliwości współpracy z nim:



Witold Skrzypek z oddziału ginekologiczno-położniczego - jeden z kierowników, który podpisał się pod poparciem dla decyzji dyrekcji mówi, że w szpitalu potrzebny jest zespół:

Zastępca dyrektora ds. medycznych Adam Chełmoński podkreślał, że decyzja jest wyłącznie merytoryczna i nie mają na nią wpływu jakiekolwiek naciski polityczne.

Dyrekcja wyliczała, że w ciągu ostatnich 4 lat było około 8 oficjalnych skarg, a do tego wiele sygnałów nieformalnych.

Kierownicy wszystkich oddziałów podpisali się pod oświadczeniem popierającym rozwiązanie umowy z lekarzem. Według nieoficjalnych informacji jest w szpitalu także lista popierająca lekarza, jednak nie udało się nam jej zobaczyć. Na jutro przed szpitalem planowany jest happening w obronie wyrzuconego lekarza.

Przeczytaj:

Nikt z obecnych na dzisiejszej konferencji nie stanął w obronie nieobecnego lekarza. Wiceprzewodnicząca szpitalnej Solidarności powiedziała nam, że chciała przyjść na to spotkanie, ale w dyrekcji poinformowano ją, że jest ono tylko dla osób zaproszonych. Sprawa wywołuje ogromne emocje, na naszej stronie internetowej można znaleźć opinie pacjentów, którzy piszą o tym, że zawdzięczają zwolnionemu lekarzowi zdrowie i życie.

Jest też wiele opinii krytycznych.

Sam lekarz wieczorem poproszony o komentarz do tego co dziś wydarzyło się w szpitalu powiedział nam, że pacjenci głosują nogami, więc nie narzeka na brak pracy. Z całego kraju dostaje wyrazy wsparcia od dawnych i obecnych pacjentów.

Wcześniej zarządzający szpitalem wydali jedynie lakoniczny komunikat i nie chcieli mówić o powodach rozwiązania kontraktu ze słynnym chirurgiem. Powodem miało być naruszenie nietykalności cielesnej pacjenta. Lekarz odpiera zarzuty i zapowiada, ze będzie bronił swojego dobrego imienia. Zwolnienie lekarza wywołało ogromną falę komentarzy, odezwali się zarówno obrońcy jak i przeciwnicy medyka. W jego obronie stanęła dolnośląska Solidarność, przewodniczący związku Kazimierz Kimso oczekuje wycofania się z tej decyzji.

Czytaj więcej: Szpital z Trzebnicy odcina sobie prawą rękę

Natomiast na piątek planowany jest happening przed szpitalem. Jeden z pacjentów dr. Domanasiewicza zaprasza na koncert przed placówką. Muzyk zespołu Cran zapowiada, że może być głośno.

Udział w happeningu, który rozpocznie się o godzinie 16.00, zapowiedzieli między innymi mieszkańcy Trzebnicy, którzy razem z lekarzem walczyli na barykadach miasta podczas rekonstrukcji historycznych. Chirurg znany jest bowiem nie tylko z pionierskich operacji, ale także zaangażowania na rzecz przywrócenia pamięci o żołnierzach wyklętych. W wolnych chwilach lekarz walczy też konno jako rycerz między innymi pod Grunwaldem. Swój charakter pokazywał także w górach, ma na swoim koncie przejście wielu trudnych dróg wspinaczkowych między innymi w Andach.

 

 

 

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~winersa
2015-12-05 00:57:29
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: -2
Miałam osobiści (nie)przyjemność mieć kontakt z tym lekarzem i zrobię wszystko, żeby ten człowiek nikogo nie skrzywdził tak jak zrobił to mnie.Nie dość, że okaleczył mnie fizycznie to jeszcze kilkakrotnie sponiewierał słownie (wyzwiska i epitety). Kilka udanych zabiegów nie usprawiedliwia jego chamskiego zachowania. Dzięki mojej kulturze osobistej i braku arogancji nie uderzył i nie poszarpał mnie, choć niewiele brakowało. Geniusz chirurgii spartaczył prosty przypadek (przecięcie pochewki ścięgna prostownika kciuka tzw. zespół De Quervaina). Trzy operacje, zakażenia bakteriami m.in. pałeczka ropy błękitnej, cieknący otwór w ręce przez cały rok a do tego krzyki, wyzwiska, groźby, to chyba zbyt wiele jak na jedną osobę. To jest ten geniusz???? Skarga w DIL jest w trakcie rozpatrywania ale trwa zbyt długo, bo ten pan stale wymawiał się nie możnością złożenia zeznań. Rzecznik po wysłuchaniu moich zeznań powiedział, że najgorsze przed nic, bo aż boi się przesłuchania tego lekarza. Kolejna skarga jest także rozpatrywana przez Rzecznika Praw Pacjenta. Teraz pozostał tylko sąd, bo szpital nie chciał uznać moich roszczeń o odszkodowanie i zadośćuczynienie. WSZYSTKO TO DZIĘKI TEMU GENIUSZOWI. Poszkodowana
~tera
2015-11-19 01:20:19
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -2
Dla mnie to najlepszy mikrochirurg jakiego znam-operacja usunięcia bazoliomy u mojej mamy -to majstersztyk-wiele operacji widziałam i powiem,że są lekarze oraz mistrzowie-dr Domanasiewicz zalicza się do tych drugich.Sytuacja w szpitalu jest dla mnie nie do przyjęcia-w Polsce nie docenia się geniuszy -lepiej zniszczyć ,zdeptać,niż powiedzieć prawdę .Szpital powinien być sprzedany za długi a dr Adam Domanasiewicz -z grupą młodych utalentowanych,bezprotekcyjnych entuzjastów sztuki zawodu chirurga ,stworzyć nowy ośrodek do nauki dla przyszłych następców .Takie talenty nie rodzą się często.To kapitał dla Trzebnicy i jej mieszkańców.
~ja.
2015-11-11 22:52:27
z adresu IP: (90.185.xxx.xxx)
Ocena: 2
A generalnie wolalabym zeby operowal mnie chamski (wg. niektorych komentujacych) geniusz niz kulturalny niedouk lub nawet poprawny politycznie przecietniak.
~Max
2015-11-07 20:06:05
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 1
Do Rycho i Zbycho....dziwnie ci nie wierzę patrząc na twój nick..Jesteś umoczony w sprawę...
~Rycho i Zbycho
2015-11-06 14:17:18
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 5
Do DDD. Na konferencji wyraźnie powiedziano, że jest ona odpowiedzią na propagandę medialną i publiczne wypowiedzi wyrzuconego za szpitala lekarza. Damanasiewicz wyrażał się ostro i jakoś nie dał wielkiej szansy dyrekcji i personelowi szpitala do wyrażenia własnej opinii i polubownego załatwienia sprawy. Ale kto sieje wiatr, zbiera chmury. Po komentarzach w różnych mediach, potwierdzono informacje, które od lat były tajemnicą poliszynela, czyli zachowanie wobec pacjentœw i współpracowników. Zazwyczaj skandaliczne. Sprawę powinien zbadać niezależny sąd, żeby nie było wątpliwości. Przydał by się równiż audyt/niezależne dochodzenie o rzekomym, sygnalizowanym przez ludzi, wykorzystywaniu zasobów szpitala w prywatnym gabinecie. Osobiście rozumiem emocje wdzięcznych pacjentów lekarza, natomiast jego samego w ogóle. Jeżeli nawet profesor Jabłecki nie widzi możliwości współpracy z tym człowiekiem, po tym w jaki sposób wykorzystał media wyłącznie dla własnego interesu, to o czym mowa? I ostatnia rzecz: osobiście niewiele słyszałem o tym lekarzu, pomimo, że zdarzyło mi się korzystać z usług szpitala, pamiętam natomiast doskonale nazwisko profesora Kocięby i jego dokonania, z których zasłynął szpital trzebnicki na długo zanim pojawił się tam pan Damanasiewicz. Ale osobowość profesora Kocięby, najwybitniejszego specjalisty w tym zakresie, dzielą lata świetlne od osobowości p. Damanasiewicza.
~dddd
2015-11-06 13:50:01
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 1
Nie wszyscy kierownicy oddziałów złożyli swe podpisy....Pan dr Domanasiewicz to indywidualista. Ja nie miałam pojęcia, że szpital zatrudnia wg "Lubię" "Nie lubię"...myślałam, że w tym przypadku chodzi o umiejętności...a tu proszę ...
~anna
2015-11-06 13:40:31
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 3
Dyrekcja i personel. Dodajmy, że w przededniu restrukturyzacji. Będą potężne zwolnienia w szpitalu - to pytanie: za kim stanie Pielęgniarka obawiająca się utraty pracy ???? Nie przemawia to do mnie. Dlaczego nie mówi się o podaniu do dymisji kierownika pogotowia ratunkowego, który stanął w obronie dr Domanasiewicza ??? Gdzie lekarze, którzy na swoim fb staja murem w jego obronie ??? Dr jest inny. Ale jest chirurgiem a nie pieścioszkiem dyrektora. I to nie pasuje.
~Magda z Rudnej
2015-11-06 13:39:35
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 4
Czy za, czy przeciw wstrzymuję się od opinii. Tylko bardzo smutne i symptomatyczne jest opuszczanie bez słowa i samotnie szpitala w którym tyle lat przepracował.
~Rycho i Zbycho
2015-11-06 11:47:54
z adresu IP: (195.136.xxx.xxx)
Ocena: 1
Do MAX-a, Uważasz, że cały personel szpitala w Trzebnicy, profesjonaliści w swoim fachu i nie mniej utalentowani (o czym świadczą statystyki udanych operacji transplantacji ręki), są "miernotami"? Jest takie stare powiedzenie: jak jedna osoba mówi ci, że jesteś osłem, możesz to zlać - jak kilka osób mówi ci, że jesteś osłem, powinieneś się zastanowić. Pan Damanasiewicz szybko i spektakularnie zaistniał w mediach po zwolnieniu, chylę czoła skuteczności w tym zakresie, ALE im więcej słucham spokojnych i oddanych swojemu powołaniu ludzi, którzy z nie mniejszym zaangażowaniem niż on pracują w tym szpitalu, tym mniej panu Damanasiewiczowi wierzę. Co tu ma PiS do rzeczy. Mnie bardziej martwi pogłębiająca się patologia w całej służbie zdrowia, a zwłaszcza w ostatnich latach rządów PO. Myślę, że to zwykli ludzie, a nie politycy są skuteczni w rozwiązywaniu tego typu problemów. Może przypadek Trzebnicy uruchomi falę podobnych przypadków w Polsce, gdzie ludzie powiedzą stop, np. brakowi empatii czy innym patologiom, których w służbie zdrowia nie brakuje. Osoba chora na raka płaciła przez całe życie składki po to tylko, żeby często umrzeć w kolejce tzw. pakietów onkologicznych. Gdzie tu logika i sprawiedliwość? Gdzie przestrzeganie prawa? Przez nieudolność zarządzających całym tym systemem ludzie umierają w tym kraju jak mrówki. Czas zrobić z tym porządek. Czas zrobić także porządek z lekarzami, którzy używają publicznych zasobów w prowadzeniu na boku prywatnych praktyk - nie spotkałeś się przypadkiem MAX z sytuacją, gdzie lekarze, specjaliści przyjmowali cię za kasę w publicznej placówce, albo uzywali jej zasobów jako część procesu obsługi prywatnego pacjenta? W polskiej służbie zdrowia jest dużo pracy, a do pozytywnych zmian trzeba zaangażowania wszystkich ludzi. Tych bezpartyjnych i partyjnych. Kiedy wszyscy zaczną zwracać uwagę na jakiekolwiek patologie i nie będą bali się reagować i zgłaszać to gdzie trzeba, ten system będzie musiał się zmienić.
~max
2015-11-06 11:28:02
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 4
Miernoty zaatakowały jak PIS doszedł do władzy...Ci co byli uważani przez doktorka z kolegów zadali jak tchórze cios w plecy...Śmieszny ginekolog,podawacz leków i wątpliwy profesor...z autorytetem psa ogrodnika..
~Rycho i Zbycho
2015-11-06 10:30:15
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: -2
Jestem pełen podziwu dla poziomu wypowiedzi zespołu lekarskiego i dyr. Dytko o rzeczywistej atmosferze i zachowaniach generowanych przez p. Domanasiewicza. To daje zupełnie inny i rzeczywisty obraz niż medialna nagonka na przełożonego i szpital rozpętana przez rzekomo pokrzywdzonego we wszystkich możliwych mediach. Kolejna sytuacja, która potwierdza nieudolność rządów PO w powiecie, a dyrektorów z nadania starosty Adacha w szpitalu! Od razu nasuwa się pytanie, dlaczego nie mieli odwagi pożegnać tego pana wcześniej? A może nie mieli interesu? Miejmy nadzieję, że proces sądowy dr Domanasiewicza to wyjaśni.
~Anna
2015-11-06 10:02:19
z adresu IP: (80.50.xxx.xxx)
Ocena: 3
Bardzo cieszą mnie takie wiadomości, że szacunek do pacjentów i relacje z personelem zaczynają mieć nie tylko znaczenie, ale są egzekwowane. Kto trafił do szpitala ten wie, że często jest to inny świat, gdzie człowiek przestaje być traktowany osobowo, a lekarz na obchodzie potrafi zachowywać się jak gwiazda na występach. Taki obraz zderza się na szczęście coraz częściej z podejściem młodszej kadry, wykształconej w innych realiach, która wie, że pacjent ma imię, wie co, to jest informacja zwrotna i rozmowa z pacjentem o chorobie. Nie dziwi mnie, ścieranie się tych światów, mam nadzieję, że wpłynie to z korzyścią na standardy opieki nad pacjentem i atmosferę pracy samego personelu.
~Pacjent
2015-11-06 09:31:38
z adresu IP: (195.254.xxx.xxx)
Ocena: -4
Jeżeli ktoś miał do czynienia z Panem Doktorem to wie, że bywał chamski w stosunku do pacjentów. Tyle w temacie ...
~Trzebniczanka
2015-11-05 21:07:40
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 2
Mam dość wybielania Pana Doktora Domanasiewicza w niektórych komentarzach. Ten człowiek jest wybitny, co podkreślają lekarze Szpitala, ale jest człowiekiem z którym nie da się współpracować. W tej chwili pracownicy odetchnęli z ulgą, że go już nie ma i mogą spokojnie pracować. Profesor J. Jabłecki powiedział wprost, że nie widzi dalszej współpracy z Panem Doktorem. Jestem ciekawa jak wielu z was chciałoby żeby wrócił człowiek, który jest najnormalniej w świecie chamem, stawia się ponad obowiązujące prawo i reguły (wypowiedź dr Skrzypka). Popycha pacjentów i pracowników (Fakty Wrocław). To się nazywa mobbing. Pan Doktor przeprowadził 1/4 zabiegów replantacji kończyn w trybie ostrodyżurowym i pod jego kierunkiem został przeprowadzony JEDEN z sześciu udanych przeszczepów. Czyli pozostałe pięć zostały przeprowadzone pod kierunkiem pozostałych chirurgów, w trybie ostrodyżurowym pozostali lekarze przeprowadzili 3/4 replantacji. Więc Szanowni Państwo, pomimo odejścia Doktora, Szpital nadal funkcjonuje i będzie funkcjonował. Będzie normalnie i spokojnie, pacjenci będą mieć prowadzoną dokumentacje medyczną jak należy. A jeżeli chodzi o jego sprzeciw wobec programu naprawczego. Gdzie był jako związkowiec, kiedy Rada Powiatu go zatwierdzała???? Bo ja go tam nie widziałam (można obejrzeć zapis sesji w internecie). Szczerze - myślę, że Pan Doktor ma w szczerym poważaniu personel Szpitala (w przeciwnym wypadku odnosiłby się do niego z szacunkiem), martwi się wyłącznie o własne 4 litery. Personel Szpitala jest zastraszony przez Dr Domanasiewicza, bo napewno nie przez Dyrekcję. Mam nadzieję, że Pan Doktor będzie miał na tyle honoru, że nie wróci do Szpitala do póki sprawy ostatecznie nie rozstrzygnie Sąd.
~Żaba
2015-11-05 20:25:55
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 6
Nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka!
~max
2015-11-05 20:01:44
z adresu IP: (5.172.xxx.xxx)
Ocena: 0
personel szpitala zastraszony i podzielony. ..Doktorek miał ukrytych wrogów. .czekali, czekali i zaatakowali przez gnojka z Łoziny...Kto to jest Dytko??? Nikt a może nawet jakieś zero...Ale kto za nim stoi? ??Oto jest pytanie???Ja nie będę jeździł do Domanasiewicza do Wrocławia tak samo większość pacjentów...dlatego blokujemy szpital i nie wpuścimy pętaka do śodka..Jest jeszcze kilku dobrych lekarzy w szpitalu, reszta to dno...
~Okiem prawego obywatela
2015-11-05 19:38:20
z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Ocena: 5
Właśnie obejrzałam relację z faktów wrocławskich i stwierdzam, że jeśli za dyrektorem stoją i lekarze i pielęgniarki, i zabrakło więzi, solidarności lekarskiej to Pan Doktor Domanasiewicz musiał sobie przez lata nagrabić! Wyrzucić za drzwi - co to za maniery Panie Doktorze?? Wybitnych też obowiązują jakieś zasady i normy! Brawo Dyrektorku - wobec wszystkich stosuje się te same kryteria - Doktorek nie stoi ponad prawem!
~okiem pacjenta
2015-11-05 18:16:41
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: -3
Pan Doktor to wspaniały fachowiec, który uratował życie wielu ludziom. Uważam, że szkalowanie jego imienia i pozbawianie przyszłych pacjentów szpitala w Trzebnicy możliwości zoperowania się u Pana Domaszewicza powinno być surowo ukarane, a dyrektor winien zostać natychmiastowo odsunięty, aby nie podejmował kolejnych decyzji wpływających na pogorszenie obsługi pacjentów. Światowej sławy lekarz został zwolniony, podczas gdy za granicami naszego kraju takiego lekarza noszono by na rękach do pracy. Tylko w Polsce w kraju absurdu i bezprawia jest to możliwe. Słowo do samego Pana Doktora: Jest Pan wyjątkowy i posiada ogromny dar, proszę nie dać się ponieść tej manipulacji. Słowo do innych komentarzy: lekarz ma za zadanie leczyć pacjenta, a nie głaskać go po głowie - każdy ma swoje humory, jak można ocenić lekarz po "okładce", najważniejsze jest to jakim jest człowiekiem gdy wchodzi na blok operacyjny. Jestem przekonana, że większość w przypadku zagrożenia życia chciałaby trafić w ręce takiego lekarza - czyli profesjonalisty.
~Trzebniczanin
2015-11-05 14:55:01
z adresu IP: (93.181.xxx.xxx)
Ocena: 11
ciężko oceniać spraw po strzępkach informacji ale o chamskim i bezczelnym zachowaniu pana Domanasiewicza to pół powiatu słyszało, lekarz który wykazywał się tylko jeżeli sprawa mogła nabrać rozgłosu mają gdzieś przeciętnego pacjenta
~adam
2015-11-05 14:48:56
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 10
Jak panicz chirurg traktował miejsce pracy jak swój dwór w którym jest królem wszechmocnym i nietykalnym to się właśnie zdziwił.. Tu nie chodzi o politykę ..a dyrektor jest nowy i wystarczająco świeżym spojrzeniem ocenił moim zdaniem , chamstwo, samowolke poniżanie personelu .. I to za kilkadZiesiąt rur pensji.. Nikt doktorowi nie ujmuje umiejętności i wiedzy.. Ale pewne rzeczy urosły do totalnej patologii i ktoś właśnie powiedział.. Koniec! :)
~Krycha
2015-11-05 11:41:03
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 7
Winny, czy niewinny na pewno komuś podpadł, bo nie takie błędy się wybacza, ale trzeba przyznać, że medialnie to pan doktor ma talent robić wokół siebie
~Pacjent
2015-11-05 10:56:48
z adresu IP: (62.141.xxx.xxx)
Ocena: 1
Smutne... Jeśli to była prowokacja polityczna to Panu doktorowi życzę wygranej w sądzie. Szkoda, że w Polsce nie docenia się takich specjalistów. Nie dziwie się, że każdy mega kompetentny specjalista szuka pracy za granicą. Jesteśmy w ostateczności leczeni przez niedouczonych cwaniaków, którzy potrafią tylko pieniądze zabierać. Owszem są wyjątki jak ten pan doktor, ale najcześciej podobnie kończą. Zawsze znajdzie sie ktoś, kto z zawiści zniszczy takiemu karierę.