Będą zrywać neonazistowskie plakaty (Posłuchaj)

Aurelia Szymon | Utworzono: 2015-11-09 13:25 | Zmodyfikowano: 2015-11-09 13:31
Będą zrywać neonazistowskie plakaty (Posłuchaj) - Fragment plakatu nt. zaplanowanego na 11 listopada marszu
Fragment plakatu nt. zaplanowanego na 11 listopada marszu

Przedstawiciele Partii Zieloni i lewicowi działacze namawiają mieszkańców do bojkotu zapowiadanego na 11 listopada Marszu Patriotów. Za akcję odpowiada Narodowe Odrodzenie Polski.

Wrocławscy aktywiści protestują, zwłaszcza, że w internecie pojawił się plakat promujący wydarzenie - młodzi ludzie zapraszają do udziału a jeden z nich ma na ramieniu symbol neofaszystów. To otwarcie mówi jakie są intencje NOP i co będzie się działo podczas marszu - mówi nam Małgorzata Tracz z Partii Zieloni:

W marszu NOP 11 listopada ma wziąć udział 10 tys. osób. Wrocławska policja ma zabezpieczać przejście uczestników i reagować na wszelkie próby nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.

Plakat jest przeróbką innej grafiki, na której umieszczona była m.in. swastyka. Przeróbka ta pojawiła się niegdyś w bardzo podobnej formie także na okładce kasety zespołu Konkwista 88.

Coraz więcej Wrocławian mówi agresji i rasizmowi zdecydowane NIE. Po wydarzeniach z minionego weekendu, kiedy to grupa mężczyzn rozwaliła na głowie jednemu z ulicznych grajków gitarę z napisem "Ta maszyna zabija faszystów" - w sieci zawrzało. "Dziękuję za postawę", "Dorzuciłbym się przelewem", "Trzeba reagować". To tylko część komentarzy mieszkańców pod postem mężczyzny, który zareagował. Nie brakuje oburzonych takimi postawami Dolnoślązaków:

Zdarza się, że ludzie są bierni, albo sparaliżowani strachem, ale coraz częściej reagują w sytuacjach podbramkowych – mówi Katarzyna Pawik z projektu SUKURS przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami:

W razie gdy jest się świadkiem agresji czy rasistowskich ataków, o pomoc można się zwrócić na policję, do prokuratury czy do wrocławskiego Stowarzyszenia Nomada.

- Brak reakcji otoczenia jest najbardziej bolesny dla pokrzywdzonego, dlatego w ramach projektu SUKURS - przeciwko przemocy motywowanej uprzedzeniami stworzyliśmy film. Jego bohaterami są migranci mieszkający we Wrocławiu, którym w podbramkowych sytuacjach nikt nie pomógł – mówi Joanna Synowiec ze Stowarzyszenia Nomada:

Film i komiks, który powstał w ramach akcji Zobacz, Zrozum, Zareaguj i jest wyświetlany w kinie Nowe Horyzonty przed seansami.

Można je też zobaczyć poniżej (kliknij w komiks, żeby powiększyć)

 

Reklama