Sukces wrocławskich judoków na Mistrzostwach Europy do 23 lat

Gregor Niegowski | Utworzono: 2015-11-15 18:14 | Zmodyfikowano: 2015-11-15 18:14
A|A|A

mat. prasowe

Urszula Hofman (MKS Juvenia Wrocław) oraz Karol Kurzej (KS Gwardia Wrocław) zdobyli brązowe medale Mistrzostw Europy Młodzieży w Bratysławie. Zawiódł niestety Damian Szwarnowiecki, który zakończył swoje zmagania na drugiej walce.

Urszula Hofman pokonała najpierw Ilinę Stoyanovą z Bułgarii, by w drugim pojedynku zmierzyć się Nataschą Ausmą z Holandii, czyli aktualną brązowa medalistką Mistrzostw Świata Juniorek w kategorii 70 kg oraz siódma zawodniczka Mistrzostw Europy Juniorek z tego roku. Po wyrównanej walce naszej zawodniczce udało się zdobyć punkty (yuko) i dotrzymać wynik do końca. W ćwierćfinale nie było łatwiej. Urszula Hofman musiała zmierzyć się z Aleksandrą Samaradzic – zawodniczka z Bośni i Hercegowiny to aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek oraz medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Młodzieży 2014 we Wrocławiu. Nasza zawodniczka musiała uznać wyższość przeciwniczki i walczyć w rundzie repasażowej z Andjelą Dzakovic. Ten pojedynek wygrała już pewnie (ippon).

W decydującym pojedynku Hofman zmierzyła się z Carolą Paissoni z Włoch. Od początku walka przebiegała nie po myśli naszej zawodniczki, jednak na 15 sekund przed końcem walki role się odwróciły. Wrocławianka wykonała piękny rzut na wazari i zapewniła sobie 3 miejsce na ME do lat 23!Karol Kurzej na pierwszy pojedynek wyszedł pewny siebie i już po trzech pierwszych atakach udało mu się wygrać przez ippon z Aporem Toth z Węgier (aktualny brązowy medalista Europejskiego Festiwalu Młodzieży - EYOF do lat 18). W drugiej rundzie przez kolejny ippon nasz zawodnik rozprawił się z Yuriyim Pozharem z Ukrainy (aktualny wice-mistrz Ukrainy w kategorii 81 kg).

W ćwierćfinale na Kurzaja czekał Dominik Druzeta z Chorwacji (aktualny mistrz swojego kraju oraz siódmy zawodnik Mistrzostw Świata Juniorów). Wrocławianin potwierdził swoją formę i w tym pojedynku, i pewnie wszedł do półfinału. Tam czekał na niego Ivaylo Ivanov z Bułgarii, który dwa tygodnie wcześniej wygrał bardzo mocny i prestiżowy turniej Grand Slam w Abu Dhabi. Niestety w połowie walki Kurzaj popełnił niewielki błąd, który przeciwnik wykorzystał i do końca pojedynku nie dał sobie odebrać zwycięstwa.

W walce o brąz Karol Kurzaj nie popełnił już błędu i pokonał Jabę Bitsadze z Gruzji. Pojedynek skończył się już po pierwszym ataku, ponieważ Gruzin przekroczył przepisy (hansokumake za złapanie poniżej pasa). Ogromna radość wrocławianina i upragniony medal.Damian Szwarnowiecki, mimo że w swojej kategorii wagowej był faworytem do zdobycia złotego medalu, to niestety zakończył swój występ już w drugiej walce. Zawodnik Juvenii zmierzył się w niej z Antoniem Esposito z Włoch (złoty medalista Mistrzostw Europy Młodzieży z zeszłego roku w kategorii 73 kg). Sędziowie zinterpretowali akcję Damiana podczas walki jako rzut z dźwignią, co według aktualnych zasad oznacza hansokumake, czyli przegraną przez wykonanie niedozwolonej techniki.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama