Ty też możesz zostać Indianą Jonesem! (POSŁUCHAJ)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2015-11-25 08:39 | Zmodyfikowano: 2015-11-25 08:39
A|A|A

Mariusz Łesiuk

Właściciel jednej z posesji w Wojcieszynie k. Złotoryi właśnie dowiedział, że na jego podwórku przed wiekami wznosiła się rycerska warownia. A wszystko dzięki dociekliwości sąsiada.

Mariusz Łesiuk, dolnośląski archeolog, przeglądając satelitarne mapy laserowego skaningu LIDAR, zwrócił uwagę na niewielki płaskowyż we wspomnianej wsi. Na miejscu pod kilkucentymetrową warstwą ziemi znalazł kawałki trzynastowiecznych naczyń.

"Nie ma wątpliwości, że to pozostałości po średniowiecznej siedzibie jakiegoś feudała" - prawdopodobnie dworku lub niewielkiej warowni rycerskiej:

Budowla pochodzi z XIII wieku. Łesiuk spod cienkiej warstwy ziemi do tej pory wydobył około stu kawałków ceramiki sprzed 700 lat. Archeolog zastrzega, że dzięki internetowemu programowi jest już na tropie kolejnych obiektów, które przestały istnieć przed wiekami.

Właściciel przydomowej działki, na której 700 lat temu stał budynek ma nadzieję, że badania odkrytych fundamentów pozwolą ustalić historyczne znaczenie obiektu. Przede wszystkim dlatego, że chciałby go odbudować - zgodnie ze średniowieczną technologią.

Posłuchaj całego materiału:

Poszukiwania zabytkowych obiektów za pośrednictwem Internetu mają jeszcze jedną zaletę: w przeciwieństwie do realnych wykopalisk - nie wymagają pozwolenia od konserwatora zabytków. Do tego korzystanie z laserowego skaningu terenu LIDAR jest bezpłatne. W Polsce można do tego systemu wejść przez stronę geoportal. Wymaga to odpowiedniego ustawienia przeglądarki, ale dla pasjonatów historii nie stanowi to wielkiej trudności.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama